קצרות וקטנות: המשכנע של העבודה

ארנון לפיד


נראה שמפלגת העבודה תאריך ימים בשלטון, וזה הזמן להתפקד, ללחוץ ולהשפיע * קצרות וקטנות שואל, נמרוד ויז'נסקי, איש מפקד העבודה בשטח, חוזר בתשובה

 

האיש האחראי בשטח(!) על מפקד מחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה, נמרוד ויז'נסקי, הוא חבר עברון של הקיבוץ-הארצי (ולשעבר יועץ השר שלום שמחון לאיכות הסביבה). והרי עוד הוכחה למותו של הסדר הישן במפה הפוליטית בתנועה הקיבוצית (בבחירות האחרונות הקדימה מרצ-יחד את העבודה בעברון בשבעה קולות בלבד). לויז'נסקי ניסיון לא מבוטל בפעילות טרום-בחירות: במערכת הבחירות של 1999 מינה אותו אהוד ברק לרכז נפת עכו, ובבחירות האחרונות הוא התרחב גם לנפת יזרעאל. האם זה אומר שהוא חבר מפלגה נלהב? "זה אומר", הוא אומר, "שאני חבר נלהב בתנועה הקיבוצית ואזרח נלהב של מדינת ישראל, ואינני מכיר טכניקה אחרת להיות מעורב ולהשפיע".

 

ש: הרבה נחת לא שבעת במערכת הבחירות האחרונה.

נמרוד ויז'נסקי: "אכן, היה קשה, משני הכיוונים. מצד אחד, המפלגה, התקציב היה כזה, שהיינו מאוד מוגבלים באפשרויות הפעולה. מצד שני, היה מאוד לא-פשוט לגייס חברים לפעילות. היכן שיכולתי לדבר עם הנהגות הקיבוצים, הייתה קצת יותר היענות. מעברון, למשל יצאו חמישים חברים לפעילות בנהרייה. גם יגור, עין-השופט, משמר-העמק הוציאו מספרים יפים, ובסופו של דבר אפילו הפתיעו לטובה. בכל מקרה, אין מה להשוות עם הבחירות של ברק. אז אנשים ממש התחננו לצאת לפעילות. היינו צריכים לתפור תפקידים כדי שלא ייעלבו".

 

ש: אני שומע געגועים לברק?

"געגועים, לא במישור האישי - כאן לא חסכתי ממנו את דעתי וביקורתי - אלא במישור הפוליטי. אני תומך ברק מסורתי, וגם היום, למרות הקמבק הכושל שלו לאחרונה, אין לי ספק שהאיש עשוי מחומרים של ראש ממשלה. בהימור לא מסוכן מדי אני חושב, שבסיטואציה הפוליטית שנוצרה אחרי הקריסה של שרון, לו עמד ברק בראש המפלגה, ולמרות כל הכשלים והחסרונות המוכרים שלו, היא הייתה מקבלת יותר מנדטים. צריך לזכור שכל הפוליטיקאים הם רצי מרתון, והמירוץ עוד לא נגמר. כיום אני רואה בעבודה שני אנשים עם פוטנציאל לראשות ממשלה: עמי איילון וברוורמן".

 

ש: ופרץ?

"אני לא מכיר את פרץ אישית, אבל הוא בהחלט הפתיע. ולא בגלל ההצלחה שלו בבחירות, שלא הייתה גדולה מדי, אלא בגלל ההישג שלו במו"מ הקואליציוני, כשהוציא מאולמרט שבעה תיקים. על זה אני מסיר בפניו את הכובע".

 

ש: כמה הצביעו בקיבוצים ל"העבודה" בבחירות האחרונות, ומהו מספר המתפקדים למפלגה?

"הצביעו קרוב ל-27 אלף. מתפקדים בקיבוצים ישנם בין 12,700 ל-13 אלף, יש ויכוח לגבי כמה מאות. המספר הוא במגמת ירידה מתמשכת, בעבר הרחוק הגענו אפילו ל-25 אלף מתפקדים. בקיבוץ-הארצי למשל, ב-1999 התפקדו לעבודה למעלה מ-2,500, ובבחירות האחרונות זה ירד ל-1,300. אני מקווה למספר גבוה יותר במפקד הקרוב".

 

ש: במה תשכנע את המתלבטים?

"הדבר העיקרי שסביבו צריכים להתלכד, הוא נושא הקרקעות, החלטה 979. כאן אנחנו, הקיבוצים, סובלים משחיקה מתמשכת ומסוכנת ועלינו לעבוד קשה כדי להשפיע ולשכנע את הציבור, שהקרקעות האלה מגיעות לנו בזכות ולא בחסד. כיוון שנראה שמפלגת העבודה תאריך ימים בשלטון, זה הזמן ללחוץ ולהשפיע".

 

ש: אבל אומרים לנו שאולמרט הוא ידיד הקיבוצים.

"ידידות ואהבה מצד השלטון זה עניין פרובלמאטי, ודאי בקצב שבו מתחלפות ממשלות בישראל בשנים האחרונות. עלינו להגיע למצב, שהקייס שלנו יהיה מובן ומקובל על אזרחי ישראל, כדי שלא נצטרך לסמוך על המחזיקים זמנית בשלטון".

 

ש: כמה צריך לשלם כדי להתפקד ל"העבודה"?

"50 ש"ח. כמו לפני שנה".

 

ש: אין הנחה לקיבוצניקים?

"זה כבר אחרי הנחה. המחיר המלא הוא 90 ש"ח".

 

ש: תגיד, אתה מתכוון לגזור קופון מפעילותך?

"הייתה לי תקופה נהדרת עם שלום שמחון במשרד החקלאות, ואני מקווה לחזור ולעבוד לצדו".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים