יצירה: 2 שירים, ספסלים מפסולת, תערוכה וזכויות בשירים

אברי בני, גבעת-עוז, שירן בן-יעקב, נערן, שירה חיים, אמנון שילוני, מנהל רשת גימל


עצמאות - 2006

אברי בני, גבעת-עוז

 

אימא

מה זאת עצמאות?

ובחצי התורן

דגלים?

זאת חובה היא

ילדי

וגם זכות

והדגלים בחצי התורן

קברים.

 

אימא

העצמאות היא

שלי וגם שלך?

של כל הילדים והילדות?

כן, ילדי - של כולם.

אפילו של זלפא וסאלם?

בני דודים ודודות?

 

הו, ילדי -

אתה שואל

יותר מדי

שאלות.

 

שלא ידעו

שירן בן-יעקב, נערן

 

רק זה חסר לי,

שלא ידעו על זה בקיבוץ

שלא ידעו שהלכתי הביתה לרעוד בכעס מהול בצער

שלא ידעו ששיחת היומיום כל-כך מרגשת אותי

שלא ידעו שאיני מסוגל לשאת סף רגש שלא ידעו.

שלא ידעו שאיני יודע מה הם בית או אדמה

שלא ידעו שכיבוש וקידוש משברים נפשי עלי ארץ חרבה

שלא ידעו שבלבי הלום הקרב, ישנם רק אדם ואלוהיו

ושלא ידעו מצרות

רק זה חסר לי...

 

איכות הסביבה, הדור הבא

שירה חיים

 

פרויקט חינוכי: ספסלים מפוסלים מפסולת בטיילת עמק-הירדן * סביבה לדוגמה

 

ילדי כיתות ז'-ח' מיישובי המועצה האזורית עמק הירדן יצרו ספסלים מפסולת מוצקה (צמיגי מכוניות, קרשי בניין, גרוטאות מתכת, בקבוקי פלסטיק, קופסאות פח ועוד). את הפרויקט, הנמנה עם הפעילויות הרבות של החינוך הבלתי פורמאלי בעמק הירדן. יזם וליווה מרכז עידן, וניהל גבי אסם (אפיקים). העבודה נעשתה בהנחיית אסתי חרמון (אפיקים), אמנית המתמחה בפיסול סביבתי, והשתתפו בה תלמידים מאפיקים, מאשדות-יעקב, מבית-זרע, מגשר, מדגניה ב', מכינרת וממעגן. חמשת הספסלים, הממוקמים כעת לאורך טיילת עמק הירדן (מצמח לכיוון בית-זרע), הם חלק מתפיסת הפיסול הסביבתי, המשלב יצירה אמנותית עם חפצים שימושיים ומתקני שעשועים לילדים. מדובר בתפיסה אקולוגית, שעניינה מציאת פתרונות מיחזור לפסולת מוצקה. בין השאר, מיועד הפרויקט לעודד את העיסוק בנושא המיחזור, להגביר את מודעות הנוער ביישובי המועצה לנושאים אקולוגיים ולחזק את הזיקה לסביבה בה אנו חיים.

 

ראיתי תערוכה: הירמוך מאז ולעולם

שירה חיים

 

כך התחברה אמנות מודרנית למוזיאון הפרה-היסטורי בשער-הגולן

 

מוזיאון התרבות הירמוכית בקיבוץ שער-הגולן חנך לאחרונה את פסלי האמנית תמרה ריקמן, "בצלמן ובדמותן - חלוקי נחל - חלוקי נירוסטה". מדובר בדיאלוג יוצא דופן, המפגיש ממצאים נדירים מכפר בן 8,000 שנה על גדת נהר הירמוך, ומתרגם אותם לפסל מודרני גדול ובולט.

 

לאורך השנים רכש לעצמו המוזיאון הפרה-היסטורי בשער-הגולן שם בינלאומי, בשל כמות הממצאים הנדירים והייחודיים המוצגים בו. לעיני המבקר במוזיאון נפרשת תמונה מלאה של חיי היומיום, הפולחן והאמנות בכפר חקלאים קדום בן 8,000 שנה. הכפר שימש בזמנו מרכז לפולחן ולאמנות, מהחשובים במזרח הקדום, ונמצא בו המכלול הגדול ביותר של חפצי אמנות מהתקופה הפרה-היסטורית הארץ-ישראלית. חלק מהממצאים מוצגים במוזיאון "לובר" בפריז וב"מטרופוליטן" בניו-יורק. בארץ הם מוצגים במוזיאון ישראל ובמוזיאון שבשער-הגולן. הממצאים הבולטים בחשיבותם ובייחודם הם צלמיות טין המתארות דמות אישה, וכמאה צלמיות המגולפות על חלוקי נחל מאבן גיר, שנמצאו במשך השנים.

 

היוצרת תמרה ריקמן (מאיירת הספר המפורסם "מיץ פטל") הוקסמה מהאפשרות ליצור דיאלוג בעל משמעות, בו יתורגם החומר האורגאני (חלוק הנחל, אבן חרוטה), לחומר תעשייתי (מתכת, נירוסטה בוהקת). היא יצרה שלוש דמויות בגובה של 2.8 מטר, בעלות נוכחות חזקה אך לא מאיימת, ואף עם נופך של הומור. כך עושה הצופה את דרכו מממצא אינטימי, המונח מאחורי חלון תצוגה - אל פסל חוצות בולט, כשלאורך כל תהליך התרגום נשמר, ולא אובד קסם האמנות. הפסל הוצב בראש גבעה המשקיפה על נוף מרהיב: חיבור בין הרי הגולן, הרי הגלעד ונהר הירמוך (זהו, כיום, משולש הגבולות בין ישראל, ירדן וסוריה).

 

תגובה: זכויות השיר

אמנון שילוני, מנהל רשת גימל

 

"רשת גימל" היא-היא השותף ההיסטורי של פסטיבל עין-גב

 

בכתבה המפרגנת על פסטיבל עין-גב ("קסם השירה", הקיבוץ 27.4) נפקד מקומה של "רשת גימל", השותפה ההיסטורית והמיתולוגית של פסטיבל עין-גב, עוד מימיו של ראש המועצה הקודם, זאב (ולוולה) שור. מדי שנה מתקיים במשרדי בירושלים טרסט-מוחות עם גבי פינסקי, מרכזת התרבות במועצה האזורית עמק הירדן, ועם העורכים והשדרנים של רשת גימל. העורך הבכיר, גלעד בן-ש"ך, לשעבר מנהל רשת גימל וממקימיה, מציע את הנושאים שבהם יטפל הפסטיבל בכל שנה. השנה, "נקנו" שני הרעיונות שלו: ערב לאהוד מנור, וערב למוהר ווילנסקי. הערב הראשון שודר בו-זמנית ברשתות ב' ו-ג'. שני הערבים צולמו והוקלטו לערוץ הראשון. הם ישודרו, החל משבוע זה, במשך ארבעה שבועות, כאשר כל ערב מחולק לשני חלקים.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים