שבולת שופט אדלמן

היעדרות נציגינו בבחירות לקונגרס הציוני

נחמן גלבוע

 

בשל מיעוט משתתפי המחוז במרכז לא הצליחו כמה מן המועמדים הקיבוציים לקבל את מספר הקולות הנדרשים. עם זאת שמר מחוז הקיבוצים על כוחו

 

בבחירות הצירים לקונגרס הציוני שנערכו במרכז מפלגת העבודה ביום חמישי שעבר, שמר מחוז הקיבוצים על כוחו ונבחרו 8 צירים ו-10 סגני צירים. הבחירות נערכות אחת לארבע שנים, ומושב הקונגרס בהרכבו החדש יתקיים ביוני הקרוב בירושלים, ובו ייבחרו בעלי תפקידים בגופים שונים הכפופים להסתדרות הציונית.

 

למפלגת העבודה יש 38 צירים בקונגרס, 20 צירי ועידה, ו-76 סגני צירים שיכולים להיות חברי ועדות ולהשתתף בדיונים. בין הצירים שנבחרו ניתן לציין את חגי מירום, המועמד מטעם מחוז הקיבוצים לתפקיד גזבר הסוכנות, ולוולה שור, סלביו חוסקוביץ, מזכ"ל הבונים דרור העולמי ואחרים. יגאל צחור מרביבים נבחר כציר במקום החמישי ברשימה הכללית, והוא מסומן כמועמד לתפקיד יו"ר תנועת העבודה העולמית. אם אכן יחליט להתמודד על התפקיד יזכה צחור בתמיכת המחוז, והתקווה היא שמקומו הגבוה ברשימת הצירים יחזק את סיכויו להיבחר.

 

חבר נוסף ממחוז הקיבוצים שהצליח לרשום הישג אישי נאה הוא דוד דרומלביץ מרמת רחל, שלא נכלל ברשימת המומלצים של מחוז הקיבוצים ובכל זאת נבחר לקונגרס.

 

ראש המועצה האזורית אשכול, אורי נעמתי, שלא הצליח להיבחר במרכז, נכנס דרך הוועדה המסדרת של המפלגה כסגן ציר.

 

היו גם כאלו שנכללו ברשימת מומלצי המחוז כמו יואל מרשק, חגית סיגל, דייויד לרר מקטורה ואחרים, שלא קיבלו את מספר הקולות הנדרשים להיכלל ברשימת הצירים וסגניהם. גורמים במחוז תולים את האשם בראשי מחוז הקיבוצים, שיבולת שופט אדלמן וזאב (ולוולה) שור, שהצליחו לגייס רק 45 מתוך כ-170 חברי מרכז המשתייכים למחוז הקיבוצים. לדבריהם מדובר בכישלון ארגוני שמנע הישג מרשים בהרבה בבחירות הנוכחיות.

 

גם נעמתי בין המבקרים. "אין ספק שאם היו מגיעים יותר חברים מהמחוז היו נכנסים יותר צירים לקונגרס", אמר והסביר כי התמודד על המקום בקונגרס כגוף בעל השפעה. "בקונגרס נבחרים תפקידים משמעותיים להתיישבות כמו יו"ר הקק"ל ובעלי תפקידים בסוכנות היהודית, וחשבתי שראוי שבגוף הבוחר יהיו כמה שיותר אנשים שעניינם ההתיישבות".

 

שופט אדלמן לא רואה התוצאות ככישלון. מספר סיבות טובות היו לאנשים לא לבוא כמו הקושי של אנשים בעידן ההפרטה לבוא לתל-אביב והמודעות הקטנה שיש לאנשים לגבי חשיבותו ומהותו של הגוף הזה. "חבל שאנשים לא מבינים את החשיבות הרבה שיש לנו בבחירות האלו, יחד עם זאת בשורה התחתונה אנחנו מרוצים מכך שהצלחנו לשמור על כוחנו".

 

ולוולה אף הוא הביע שביעות רצון מכך שהמחוז שמר על כוחו ואף הגדיל אותו במעט, והפגין קורת רוח מבחירתו של דרומלוביץ. "אני שמח שהוא בפנים וכולנו נהיה נבחרת אחת", אמר. 


ובינתיים במרץ

 

במרצ התקיימה בחירת הצירים וסגני הצירים בישיבת הנהלת המפלגה שנערכה ביום ראשון, ומתוך 30 הצירים וסגני הצירים שהוקצו למפלגה נבחרו 10 חברי הקיבוץ הארצי. בקבה"א מביעים שביעות רצון מהייצוג שקיבלו.

 

מפקד חברים במחוז הקיבוצים של העבודה

 

ובעניין אחר, בימים אלו החל להתבצע במחוז הקיבוצים, מפקד חברים למפלגת העבודה לשנה הקרובה. במחוז רשומים כיום 13,000 חברים/ות ומטרת ראשי המחוז - ח"כ אורית נוקד, שור ושופט אדלמן - להגיע למספר מתפקדים גדול יותר.

 

שופט אדלמן מציינת כי יש חשיבות רבה למספר מתפקדים גבוה ככל האפשר, כדי להבטיח למחוז ייצוג גדול ככל האפשר במרכז המפלגה החדש ובמוסדותיה השונים. לביצוע המפקד גויס בשבוע שעבר נמרוד ויז'נסקי (עברון) שבכוונתו לפקוד את כל קיבוצי התנועה הקיבוצים במאמץ לעורר את השטח לפעילות. בנוסף, מתוכננים שורה של כנסים אזוריים.

 

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים