עידן פוליטי - עמיר פרץ - מנהיג פוליטי?
עמיר פרץ

במה - עידן פוליטי 

עידן הלמן

 

מנהיג פוליטי?

 

עמיר פרץ נחשף לראשונה לציבור עם כניסתו לכנסת ה-12 (1988), מטעם מפלגת העבודה. פרץ בן ה-36, כוכב עולה מהדרום, נחשב הבטחה גדולה ומרעננת למפלגה הזקנה, וכניסתו לפוליטיקה נתנה תקווה שמפלגת העבודה תוכל ותדע לחדור למחוזות חדשים.

 

פרץ, שראה את עתידו הפוליטי כיו"ר ההסתדרות, פרש מהמפלגה ב-1994 להסתדרות יחד עם חיים רמון. בדצמבר 1995 נבחר לראשונה ליו"ר ההסתדרות והגשים חלום. ולקראת בחירות 99' הקים את מפלגת "עם אחד", אתה הוא רץ לכנסת ה-15 וה-16.

בבחירות ליו"ר מפלגת העבודה בנובמבר 2005 הצליח לנצח למרות הדימוי ההסתדרותי ולמרות שההסתדרות איננה היום לב העשייה הפוליטית.

 

האם הוא מנהיג פוליטי?

 

הערה ראשונה:

היכן המהפכה החברתית?

 

הערה שנייה:

היכן איחוד הכוחות במפלגה?

1. גורם לפילוג עם בחירתו ליו"ר.

2. אהוד ברק בחוץ.

3. מצליח לנצח בכל ההתמודדות במפלגה, אך במקום לצאת "גדול" ומוערך, מחנה המתנגדים    

    והמאוכזבים גדל! והוא נתפס לא מספיק אמין ובעיקר לא מספיק רציני ומשלם מחיר בהערכה

    הציבורית מבית ומחוץ.

 

הערה שלישית:

עוד לפני שהושבע לראשונה לשר בממשלת ישראל מצליח פרץ לבנות לו מחנה מתנגדים גדול במפלגה המאיים על מעמדו וסמכותו כיו"ר המפלגה.

הוא מצליח אומנם לצרף כוחות חדשים ואטרקטיביים לרשימת העבודה כעמי אילון ופרופ' אבישי ברוורמן, אך באותה נשימה בוחר לא לצרפם לממשלה, מתוך בחירה מודעת לא לחזק יריבים עתידים להנהגה. החלטה זו, בנוסף להחלטה על בחירה אישית של רשימת השרים, מעידה על חוסר ביטחון ועל קוצר ראייה לעתיד למי שחולם להיות ראש ממשלה בישראל.

יו"ר מפלגה שאינו ראש ממשלה אינו זכאי לבחור את רשימת שריו, יו"ר שפוחד מכניסתם של שרים שיאפילו על מעמדו, או מכניסתו של אדם כמו אהוד ברק לממשלה, מאבד משהו מעוצמת מנהיגותו ומעמדו המפלגתי והציבורי.

 

הערה רביעית:

מפלגה איננה הסתדרות. אם בהסתדרות, יו"ר יכול לשלוט כמעט ללא מיצרים על פיות אנשיו, אין זה כך בפוליטיקה. חברי כנסת, שרים לשעבר, יודעים ואוהבים לדבר והם עושים כך מעל כל במה, דבר הפוגע במעמדו ובכוחו הפוליטי והציבורי של היו"ר.

אם בהסתדרות הוא הצליח כיו"ר להעביר חברים ממפלגת העבודה למפלגתו, מהעבודה לעם אחד, כיו"ר העבודה הוא מאבד חברים רבים ממפלגתו לקדימה.

 

לסיום:

על עמיר פרץ עוד מוטלת חובת הוכחת מנהיגותו כאיש פוליטי וכיו"ר מפלגה גדולה וחשובה בישראל. עד עתה הדבר לא קרה, לא בתוך מפלגת העבודה ולא בציבוריות הישראלית. פרץ נתפס עדיין כמו החיקוי שלו מ"ארץ נהדרת", האיש הצועק במגפון.

עם כניסתו לראשונה לממשלה ולמשרד הביטחון הוא זוכה להזדמנות פז להוכחת מנהיגותו ומעמדו.

 

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים