הכל אנשים - המנגל - המדור מוקדש ליום העצמאות

הכל אנשים - המנגל - המדור מוקדש ליום העצמאות

יבל ברקאי 


שישה מנגלים בברור-חיל

 

כמה נחמד: את המנגל במושבה הברזילאית בציון, ברור-חיל, מארגן "מרוקאי" עסלי, עמי גלאון שמו, שאינו חבר, אלא תושב, ורכז התרבות בקיבוץ זה שלוש שנים. הוא כבר בקי היטב ברזי המקצוע: "תהליך צליית הבשר אורך שלוש שעות. על שישה מנגלים בני שלוש קומות, בגובה מטר וחצי, מניחים נתחי סינטה ואנטריקוט גדולים, ממליחים, צורבים והופכים. זה הכול". - בשר אחר? - "רק בקר. החזיר לא טעים, מה-גם שהיום חיים בקיבוץ גם שומרי מסורת".

 

גם השנה, כמיטב המסורת, יסבו למנגל בדואים מחמולת אלקרנאווי, מפעילי הציוד החקלאי בגד"ש של הקיבוץ, על נשותיהם וטפם. בעבר הם נהגו להביא לבנה מעולה מעשה ידיהם, אבל, כאמור, בברור-חיל של היום לא מערבבים בשר וחלב. לעומת זאת מובטחים משקה ברזילאי, "קאיפיריניה", ומוזיקת דרום-אמריקאית ברקע.

 

200 ק"ג בשר באור-הנר

 

במושבה הארגנטינית, אור-הנר, מכין עידו ביידר, מנהל מסעדת הבשרים "פטגוניה", 200 ק"ג אנטריקוט, סינטה וצלעות בקר, להסעדת 300 טורפים הצפויים בחג. "אין חזיר, כי לא מערבבים בין הבשרים".

 

ערכי העצמאות במענית

 

עמליה מרגלית, רכזת התרבות הנצחית של מענית, מגלה שלראשונה מזה שנים לא יתקיים מנגל ציבורי בקיבוץ, ולא בגלל חסרון כיס, וגם לא בגלל שהיא, אישית, צמחונית-טבעונית, אלא - וזה יפה - כי "מנגל זה לא הדבר הכי חשוב שצריך להנחיל לדורות הבאים בהקשר של עצמאותנו". פעם, כשרוב הוותיקים עוד היו בחיים, ובניהם עזבו, קיימו לכבודם מנגל מרכזי. "אני רוצה שנשקיע יותר בערב החג ובערכי החג". יופי, עמליה.

 

אנטי מנגל בגעש

 

עזרא רבין (געש), ארגנטיני מגיל שנתיים (יליד ליטא), שופך צוננים על המנגל: "במשפחה שלנו כבר שנים לא עושים מנגל, מתוך עיקרון. אנחנו מכינים ארוחה חגיגית, מותאמת לעונה. לא כל הארגנטינים כפופים למסורת המנגל".

 

בשר לכל עת בכפר-מנחם

 

נירה שוייאר (כפר-מנחם), עובדת המחלבה המקומית (ומחברת רבי-המכר "עוגות לכל עת" ו"מלוחים לכל עת"), מתוודה שהיא חובבת בשרים ידועה: "סטייקים, כולל של חזיר, כנפיים, שיפודי עוף וכבש. קבב אני אוהבת פחות". אבל בעיקר חביבה עליה החברותא המשפחתית סביב האסכלה, ועדיף בחיק הטבע. "גם את סדר פסח האחרון עשינו ביער, לאור חשמל של גנרטור".

 

עצמאות הקולנוע במזרע

 

דווקא במזרע, מעצמת בשר-אחר, לא מקיימים מנגל מרכזי. השנה יוקדש החג למחווה לקולנוע הישראלי. אורח הכבוד באירוע יהיה מנחם גולן, שישא דברים, וגם יישמע ביצוע מקומי מרגש לשיר "כל הכבוד" מתוך סרטו, "קזבלן".

 

תעלומת הבשר האחר בהזורע

 

רוצים אנקדוטה בשרית מבית הזורע? לפני 12 שנה טיפח יהודה שקמה, חבר הקיבוץ ומזכ"ל איגוד הכדורסל, גור חזירים מתוק בשם "בובי", שהיה הולך אחריו בכל אשר הלך. כשגדל "בובי" ותפח, החליטו החבר'ה שהגיע הזמן להעלותו על המזבח. אחד החברים, שנכמרו רחמיו על בובי, הציע להעניק לו עוד כמה חודשים של חסד. אלא שיום אחד נגנב בובי ממקום מגוריו בפרדס. בהזורע מקווים שאולי, כמנהג הכלבים, עוד יפציע יום אחד בשבילי הקיבוץ.

 

מתקלטים עצמאות בשריד

 

ראובן לב (שריד) מגיש תוכנית מוזיקה שבועית ברדיו "אמצע הדרך", וגם מתקלט לעת מצוא במסיבות של לשכת עורכי הדין בחיפה. זה מה שיעשה גם ביום העצמאות הקרוב, אחרי שענת שרוף תסיים את חלקה. לב מתגאה בדור המשך שהקים: הבן שלו, בנימין (23) יתקלט במסיבת האדווקאטים הצעירים של חיפה, וגם בתו יעל, הוא מבטיח, תהיה תקליטנית. "אנחנו קוראים לעצמנו "די-ג'יי דורות", ובאנגלית:.The  Lev Generation

 

אוהל עצמאות בטירת-צבי

 

בטירת-צבי תתקיים, לראשונה, סעודת החג על הדשא. "הבחור שהשכיר לי את השולחנות והכיסאות הבטיח שלא ירד גשם", אומרת המפיקה, רעיה כהן. ומה בתפריט? אין הפתעות: "המוצרים המצוינים של 'טיב' - שבעלי, מוישה'לה, מנהל". ב"אוהל העצמאות" יוגשו קפה ועוגות, ועד אור הבוקר, עד-שחר-יינשא, ישירו משירי ארץ ישראל. לא כל חברי הקיבוץ ישתתפו בחגיגה: חברי גרעין "גאולים" של "בני עקיבא", מראשוני הקיבוץ (כבני 70), ייסעו אל חבריהם-לגרעין המתגוררים בתל-אביב ויחגגו אתם בדירה פרטית, בשירה עד הבוקר, כמובן. פעם בני-עקיבא, תמיד בני-עקיבא.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים