מורשת "קדימה"

תחיה שירן


סטף ורטהיימר

המרכז למורשת הייקים בגן התעשייה תפן חושף: ארגון "קדימה" הוקם עוד ב-1882 * תשאלו את חנה ויינברג מקיבוץ מנרה

 

צלחת עור, עליה מוטבע לוגו של ארגון "קדימה", הובאה לאחרונה למרכז ליהדות דוברת גרמנית ומורשת הייקים, הממוקם בגן התעשייה תפן. מתברר ש"קדימה" היה שמו של הארגון היהודי-לאומי הראשון, שנוסד בווינה בשנת 1882, על-ידי שלושה סטודנטים יהודים מאוניברסיטת וינה, בהשראתו של הסופר והעיתונאי העברי פרץ סמולנסקין ועיתונו "השחר". בשל האיסור מטעם ממשלת אוסטריה על התארגנות פוליטית, הכריזה קדימה של-אז על עצמה כעל ארגון בלתי-פוליטי לקידום הספרות ומדעי הרוח של היהודים. הפעילות הפוליטית נעשתה מתחת לפני השטח, על-פי שלושה עקרונות: מלחמה בהתבוללות, השרשה והנחלה של הרעיון היהודי-לאומי ועשייה למען יישוב ארץ ישראל, במטרה להגיע לעצמאות יהודית לאומית.

 

את הצלחת של "קדימה" הביאה עמה חוה ויינברג (מנרה), שעלתה מווינה. היא היתה שייכת לאביה, שהיה פעיל ציוני.

 

המרכז ליהדות דוברת גרמנית ומורשת הייקים נפתח לאחרונה שוב, לאחר שנתיים של מחקר, הרחבה ועיצוב מחודש, ביוזמתו של התעשיין סטף ורטהיימר. צוות המוזיאון עסק בשנים האחרונות באיסוף חומרים, חפצים, תעודות ועדויות ממשפחות, ובעבודת מחקר מקיפה על מורשת הייקים ותרומתם למדינת ישראל.

 

המוזיאון החדש עוסק בפועלם ובהשפעתם של עולי מרכז אירופה, נציגי התרבות הגרמנית במדינת ישראל. החומרים נאספו מארכיונים ומבתים פרטיים של ייקים. המצגות כולן, על מסכי מגע, זמינות לקהל הרחב ומאפשרות לימוד מעמיק בכל אחד מהנושאים. לבחירה בטכנולוגיה זמינה זו נודעת חשיבות רבה, בכך שהיא מאפשרת להתבונן באופן עצמאי בחומרי ארכיון שרק מעטים זוכים לראותם בדרך כלל.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים