מו"מ כלום - המצב הפוליטי

מו"מ כלום

קרני עם-עד


שי חרמש

המו"מ הקואליציוני כמעט הסתיים, ושוב נותרו הקיבוצניקים - המחוז הגדול במפלגת העבודה - בידיים כמעט ריקות * ובינתיים, קדימה מקדמת את שי חרמש (כפר-עזה) לכנסת (בסך הכול ארבעה ח"כים קיבוציים) * מאחורי הקלעים של הפוליטיקה הקיבוצית

 

חודש לאחר הבחירות, הממשלה (הצפויה להיות ע-נ-ק-י-ת) קורמת עור וגידים, והבוחר הקיבוצי שב ושואל את עצמו ברוח הסדר החדש: "מה נשתנה", וממהר להשיב: "כלום". ח"כ שלום שמחון, נציג המושבים, ישוב להיות שר החקלאות. ח"כ אורית נוקד (שפיים), סגנית-שר בעבר הלא רחוק, תשוב לתפקידה זה רק אם הפוליטיקאים יתעלמו מהלחץ הציבורי לחסל את תפקיד סגני השרים. ידידי הקיבוצים במפלגת העבודה - מתן וילנאי, דני יתום, עמי איילון, אפרים סנה - לא יהיו שרים בממשלה הבאה. אהוד ברק נשאר בחוץ, למגינת לבם של רבים מחבריו בקיבוצים. שוב לא מקבל המחוז הגדול במפלגה את המגיע לו בגין תמיכתו הגורפת ביו"ר המפלגה. שוב, למרות האיומים וההבטחות המוקדמות (של פרץ עצמו), לא יהיה שר ביצועי "משלנו". עדיין יש מרכז מפלגה לפנינו, עדיין צפוי בו עימות על אופן ההצבעה - על-ידי אישור רשימה שירכיב עמיר פרץ, או על-ידי פריימריס לבחירת השרים - אבל המגמה המסתמנת כעת היא התייצבות מאחורי שלום שמחון כשר חקלאות, וניסיון להשפיע על מינוי נוקד לתפקיד סגנית-שר במשרד ביצועי או יו"ר ועדה משפיעה - כלכלה, למשל.

 

ביום חמישי האחרון הודיעו ראשי מחוז הקיבוצים לחברי המזכירות הפוליטית על ישיבה שלא מן המניין, שהתקיימה ביום ראשון השבוע. היה זה עוד לפני סגירת המשא-ומתן הקואליציוני, ושבולת אדלמן-שופט (ראש-הנקרה), אורית נוקד וזאב (ולוולה) שור ביקשו להקדים תרופה למכה ולהבהיר לעוסקים במלאכת הרכבת הממשלה את הנחיצות במינוי שר משלנו. אלא ש"אולמרט את פרץ" כבר סיכמו מה שסיכמו, ושמחון סומן כשר החקלאות הבא. עבור פרץ מדובר בניסיון לקרב אליו תומך של ברק, אולמרט מיודד עם שמחון עוד לפני שגישש את דרכו ל"קדימה", וגם אנשי ההתיישבות מוקירים את פועלו של שמחון במשרדי החקלאות ואיכות הסביבה, ובוועדת הכלכלה. חברים בתנועה דואגים להזכיר לשמחון את הבטחתו למינוי חבר קיבוץ כמנכ"ל במשרדו, כפי שהיה בעבר לגבי איצ'ה לידור (מגל).

 

דוקא ולוולה, מזכיר התנועה ויו"ר המחוז, נשמע נחוש פחות מבעבר כשטען שכבר אין סיכוי למינוי שר קיבוצי בממשלה המתגבשת, ובמקביל לתמיכה בנציג ההתיישבות, שמחון - צריך להסתער על יעדים חדשים, כמו סגן-שר ומשרדים ממשלתיים. אורית נוקד, לעומתו, התעקשה לדרוש נציגות של שר. "בדרך כלל מזכיר התנועה ואני תמימי דעים", אמרה נוקד, "אך הפעם אנו חלוקים. לדעתי צריך המחוז לדבר בקול נחרץ וברור. רק אנחנו יכולים לייצג את עצמנו בממשלה, הן ברמה הערכית והן הביצועית, ובכך לתקן את הקיפוח המתמשך של התנועה הקיבוצית, שהנה חלק מעמודי התווך המרכזיים של מפלגת העבודה. מאז ממשלת רבין אין לנו ייצוג בממשלה, ורק אם נציג את תביעתנו בצורה נחרצת נוכל להביא לשינוי המצב". למרות אמירתה של נוקד, ש"לא הכול אבוד", גם היא לא תולה תקווה רבה במינוי שר קיבוצי בממשלה הנוכחית, ולכן היא בודקת היתכנות של סגנות-שר עם סמכויות במשרד משפיע, כמו פנים או משפטים, ובכל מקרה - לא במשרד לפיתוח הנגב והגליל.

 

במהלך הישיבה הביעו דוברים רבים את דעתם לגבי הסיכויים והסיכונים של המחוז בממשלה הבאה. דוד לרר (קטורה) טען כי השגיאה הסדרתית של מחוז הקיבוצים היא ההמתנה חסרת-המעש בין מערכת בחירות אחת לבאה אחריה. "כבר עכשיו צריך להקים צוות משלנו שיבטיח שר בממשלה הבאה", אמר לרר.

 

מרבית הנוכחים הודו שמדובר בכישלון של המחוז, שלא הצליח להבטיח לעצמו שר בממשלה, אבל במקביל דיברו בשבחו של שמחון בתפקיד שר, ובצורך בהקמת גוף משותף למושבים ולקיבוצים. ראשי הארגונים והמועצות: איציק בדר, יהודה שביט, איתן ברושי ומאירק'ה ויזל - צידדו במינוי של שמחון לתפקיד. עמרם שפנוף (עין-המפרץ) ודוד דרומלביץ' (רמת-רחל) המשיכו להביע התנגדות למינוי "שבא על חשבון המחוז ונציגתו", ושאלו: "מדוע מקובל עלינו, בכל פעם מחדש, הקשר הגורדי בין המושבים לקיבוצים, ולמה לא יכולים להיות שני שרי התיישבות ליד שולחן הממשלה?".

 

ישראל סלע (יגור) תמך בעמדת כוח שתבוא לידי ביטוי במרכז המפלגה, על-ידי הצבעת מחאה של החברים על הרשימה שיציג עמיר פרץ. עמרם שפנוף הציע להביע במרכז ביקורת קשה על גודל הממשלה וההוצאות הצפויות עקב כך, הסותרות את הצדק החברתי עליו דיבר עמיר פרץ. יגאל צחור (רביבים) ביקש לבדוק את הזהות האידיאולוגית של השרים העתידיים, "כדי שאלה אכן יתמכו בקווי היסוד שאנחנו מתעקשים עליהם". צחור ביקש שלא תתקבל החלטה במחוז לגבי צורת הבחירה של שרי העבודה, אלא רק לאחר קבלת משוב מחברי המרכז בקיבוצים, לפני הישיבה המכרעת. פיני פלד (עין-כרמל) תמך במאמצים למינוי נוקד לשרה, ואילו בדר טען לעומתו: "נילחם כמו אריות וניפול כמו זבובים". תמר שלוי (בארי) דיברה בשבחה של נוקד ואמרה שצריך להתייחס למינוי של שמחון כאל "ברירת מחדל", ובכל מקרה להביע מורת רוח מכך שנציג ההתיישבות אינו משלנו. אורי נעמתי (רעים) תמך במינוי נוקד לסגנית-שר ובהבטחת תפקיד של שר/ה בממשלה הבאה.

 

בהמשך הישיבה מסר עו"ד חגי מירום (יפעת) דיווח על המתרחש במו"מ הקואליציוני: קווי יסוד, שכר מינימום, התכנסות, סל בריאות, חברות כוח אדם וכיו"ב. בתוך כך מתח ביקורת על המצע של קדימה, שלא כלל התייחסות ספציפית לפינוי מאחזים בלתי-חוקיים, וחסימת ליברמן כמי שתומך בחילופי שטחים. נושאים כמו עיגון זכויות בקרקע, מים, תשומות חקלאיות - יזכו להיכלל בקווי היסוד של הממשלה, ואילו נושא הפנסיה לחברים לא ייכלל, כי במצעה מופיע סעיף חוק "פנסיה חובה", הכולל גם את חברי הקיבוצים. מירום הביע סיפוק רב על כך שרוב דרישות העבודה התקבלו.

 

בסוף הישיבה תמכו הנוכחים בישיבה, פה אחד, בדרישות שיציג יו"ר המחוז ולוולה בפני עמיר פרץ: מינוי שלום שמחון לשר, אורית נוקד לסגנית-שר, יעקב בכר (מענית) לתפקיד יועץ שר הביטחון לעניני התיישבות, שני מנכ"לים חברי קיבוצים (האחד בחקלאות, השני פתוח להצעות), יגאל צחור לתפקיד יו"ר תנועת העבודה העולמית, חגי מירום לתפקיד יו"ר או גזבר הסוכנות, או יו"ר הקק"ל. במקביל, הודיע ולוולה על מפקד החברים שיצא לדרכו, ושאותו מרכז נמרוד ויז'נסקי (עברון). הכוונה היא להגיע למספר שיא של 25 אלף מתפקדים חברי קיבוצים.

 

גם חרמש בפנים

 

שי חרמש נכנס (מהר מהצפוי) לכנסת * ויש לו תוכניות

 

שי חרמש (62, כפר-עזה), הוא חבר הקיבוץ הרביעי שיכהן בכנסת ה-17. חרמש, שבתפקידו האחרון כיהן כגזבר הסוכנות, וקודם לכן היה ראש המועצה האזורית שער-הנגב (במשך 15 שנה), העריך כי יושבע בסופו של דבר לכנסת מטעם מפלגת "קדימה", אבל לא שיער שזה יקרה מהר כל כך. פרישתו של פרופ' אוריאל רייכמן מהכנסת, לאחר שהתבשר על-ידי אולמרט כי לא יקבל את תיק החינוך, הביאה לכניסתו של חרמש, המדורג במקום ה-30. "מדובר בעיתוי דרמטי, מרגש, שיאפשר לי להשתלב בוועדה דרכה אוכל לסייע לנגב ולגליל - ועדת הכספים, למשל", אומר חרמש. "זה לא היה מתאפשר לי בעוד שבועיים שלושה, כי אז כבר היו הוועדות מאוישות, והייתי צריך להסתפק בשיירים. נכון שרציתי להיות סגן-שר במשרד לפיתוח הנגב והגליל, אבל לאחר ההודעה של אולמרט ופרץ על ביטול תפקיד סגני-השרים, אני שואף להיות חבר בוועדה ביצועית. שוחחתי ארוכות עם אולמרט, והוא הבטיח לפעול ליישום סוגיות ההתיישבות השונות: עיגון הזכויות בקרקע, סיווג הקיבוץ, 979 וכיו"ב. הוא החמיא לי, כראש מטה ההתיישבות, על אחוזי ההצבעה הגבוהים שהשגנו במושבים ובקיבוצים. בעתיד הקרוב אקים, יחד עם איתי מרגלית (משמר השרון), את מטה ההתיישבות בקדימה, שיכלול קיבוצים, מושבים ומושבות".

 

ש: על מה תתחייב עם כניסתך לכנסת?

שי חרמש: "אני מתכוון להשקיע זמן ומאמץ בעבודה הפרלמנטארית ולשמש אוזן קשבת לחבריי בקיבוצים, כמו שעושים שאר ח"כינו הקיבוצניקים במפלגת העבודה ובמרצ".

 


לכתבה מקבילה על המצב הפוליטי ב"הדף הירוק", 27.4.2006
לכתבה מקבילה על שי חרמש ב"הדף הירוק", 27.4.2006 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים