ישראל 58: חוגגים את יום העצמאות

נחמן גלבוע 


הם צעירים, רעננים, אכפתניקים, לא בהכרח חברי קיבוץ, שהחליטו לצלול למים העמוקים של ריכוז התרבות בקיבוצם. קבלו את רכזי התרבות מודל 2006 ותוכניותיהם ליום העצמאות

 

שפיים: נבחרה פה אחד

 

דלית גלעדי משפיים, בת מלכיה וחברת שפיים, 33, נשואה + 2, משמשת כרכזת תרבות מראש השנה האחרון, לאחר שהציעה עצמה לתפקיד ונבחרה באסיפה פה אחד. גלעדי, זמרת, שחקנית ובעלת מיומנות באמנויות הבמה, מציגה ברזומה שלה שירה בהפקות באולפנים, הופעות בטלוויזיה, והוצאת תקליט. התקציב שלה הוא 360 אלף שקלים, והתגובות שהיא מקבלת ממש מפרגנות עם הרבה רצון להשתתף ולתרום.

 

אין לה ועדה אלא צוותים המתמקצעים בכל אירוע. אירוע לדוגמה בהפקתה היה חניכת רחבת חדר האוכל המחודשת, שכללה מופע משירי אהוד מנור בביצוע 15 משתתפים מהקיבוץ. יוזמה אחרת כללה הפקת סרט בנושא השינוי, ותערוכת אמנים באותו נושא. בערב יום העצמאות יתקיים מופע בבימויה של מתי ניר משפיים, שיסקור בהומור רב את תולדות המדינה והקיבוץ בהשתתפות עשרות חברים וילדים.

 

דפנה: עבדה חצי שנה בהתנדבות

 

מאיה גורדון, תושבת דפנה בת 31, נשואה ואם לילד, הציעה את עצמה לתפקיד לפני כשנה לאחר שבשנתיים האחרונות לא הייתה בקיבוץ ועדת תרבות ולא נחגגו חגים. היא התקבלה בשמחה רבה. במשך חצי שנה פעלה בהתנדבות, והשנה היא מקבלת שכר צנוע. תקציב התרבות עומד על 60 אלף שקל. בשנת כהונתה ארגנה, מלבד החגים, מסיבה לפתיחת הבריכה, שירה בציבור, שעות סיפור.

 

ההיענות לפעילות גבוהה יותר בקרב משפחות עם ילדים, שרובן של תושבים, היא מספרת, ופחות אצל חברי הקיבוץ המבוגרים. התגובות לפעילויות מאוד חמות ואוהדות. ביום העצמאות ייערך הפנינג גדול שיתחיל בטקס עם הופעות של הילדים ובני הנעורים, ויימשך בארוחת חג עם זיקוקים.

 

לאחר מכן שירה בציבור למבוגרים על הדשא, ולילדים רולר בליידס בחדר האוכל. באותה הזדמנות יחגגו גם יום הולדת 67 לקיבוץ.

 

ראש הנקרה: חברי קיבוץ עם תושבי ההרחבה

 

שלומית סלע מראש הנקרה, בת אלומות ותושבת בהרחבה, 34, נשואה + 3, נבחרה לריכוז התרבות בינואר האחרון לאחר שניגשה למכרז שנפתח גם לתושבי ההרחבה מתוך כוונה לעודדם להשתלב בחיי הקהילה. היא פועלת יחד עם ועדה המורכבת מחברי קיבוץ ותושבי ההרחבה, והם בונים יחד את התוכנית השנתית ומקבלים החלטות ביחד. התקציב העומד לרשותם מתקרב ל-120 אלף שקלים, ולאחר ניכוי אחזקת בית התרבות והשכר נשאר לפעילויות בסביבות 65 אלף שקלים.

 

בערב החג ייערך טקס מעבר מיום הזיכרון ליום העצמאות עם זיקוקים, ולאחר מכן מופע שירה והרקדה ומרתון סרטים ישראלים ישנים. למחרת מתוכנן הפנינג בשטח הימייה לכל המשפחה, עם פיקניק בדשא ושיט בסירות.

 

ניר יצחק: קיבוץ שחוגג את כל החגים

 

ריקי יהושע מניר יצחק, חברת הקיבוץ, בת 40, נשואה + 3, רכזת תרבות מעל לשנתיים כשבנוסף אליה יש גם רכזת חגים. הקיבוץ עדיין חוגג את כל החגים, אין הפרטות, יש שיתוף פעולה מצד החברים ותמיכה ממוסדות הקיבוץ, ומנסים לשמור על היחד כמיטב המסורת. בקיץ פועל בית קפה במשך שלושה חודשים. יש בוועדה כמה בחורות, אבל אין כוחות רעננים. התקציב עומד על 90 אלף שקל.

 

לאחר טקס סיום יום הזיכרון תתקיים מסכת לחג עם קטעי קריאה, שירים וריקוד וכמובן זיקוקי די נור. ביום העצמאות עושים בדרך כלל על האש, ובמוצאי החג נוסעים למופע גדול במועצה האזורית אשכול. במופע השנה יהיו זיקוקים שילוו, ככל הנראה, גם ברעש תותחי צה"ל. יורים ושרים.

 

דן: עוזבי קיבוץ מגיעים במיוחד

 

ינאי שחם, תושב דן בן 25, שנה בתפקיד בחצי משרה. לשחם אין ועדה קבועה שעוזרת לו, ישנם אנשים הנרתמים להפקת האירועים. תקציב שנתי - 90,000 שקל.

 

בערב החג מתקיימת ארוחת ערב חגיגית בחדר האוכל. לאחר מכן מפקד לסיום יום הזיכרון ולתחילת חגיגות העצמאות, בליווי מופע מרהיב של זיקוקי די נור. משם חוזרים לחדר-האוכל למסיבת חג העצמאות, הכוללת שירה בציבור והרקדה, סביב שולחנות עם יין, כיבוד קל ועוגות מעשה ידי חברות הקיבוץ.

 

למחרת מתקיימת פעילות במשך כל היום. הבוקר נפתח עם משחקי נופש פעיל, מתקנים מתנפחים ומשחקי ספורט למיניהם: משחק כדורגל בין חברת הילדים להוריהם, משחק מחניים בין בנות הנעורים לנשים ומשחק כדורעף בין נבחרת הדור הוותיק לדור הצעיר. הפעילות נמשכת אחרי הצוהריים. בני הנעורים מפעילים ביתנים עם משחקים שונים הכוללים פרסים וכמו כן מפעילים דוכני אוכל כמו מיץ טבעי מפירות הקיבוץ ומכונת סוכר שעובדת שעות נוספות לשמחת הילדים.

 

רכבת דן (טרקטור עם עגלות מטע) עושה סיבוב ברחבי הקיבוץ, גם כן לשמחת הילדים. נוסף לכך מתקיים "ירידן", אשר בו מוכרים חברי ותושבי הקיבוץ מפרי יצירותיהם. תוך כדי הפעילויות השונות החוגגים מצ'ופרים עם קרטיבים וארוחת ערב קלה. את כל השמחה הזו מנציח צלם מקצועי והתמונות מתפרסמות באתר הקיבוץ וניתן לרכשן.

 

ביום העצמאות עצמו קיימת מסורת ארוכת שנים של הפקת אירוע גדול וחגיגי, לה נרתמים חברים ובני משק רבים ובעיקר בני הנעורים. רבים מעוזבי הקיבוץ ומשפחות החברים והתושבים מגיעים במיוחד כדי להשתתף בחגיגות והאווירה הכללית טובה מאוד.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים