קראתי ספר: די לשתיקה

שירה חיים


ספר חדש על מנגנוני ההשתקה וההכחשה בחברה הישראלית * בהוצאת הקיבוץ-המאוחד ומכון ון-ליר

 

ספר חדש, שיצא לאור בשיתוף בין מכון ון-ליר בירושלים והוצאת הקיבוץ-המאוחד, עורך דיון במנגנוני ההשתקה וההכחשה בחברה הישראלית. הספר - "יודעים ושותקים, מנגנוני השתקה והכחשה בחברה הישראלית", בעריכת פרופ' חנה הרצוג וכנרת להד, מציג - באמצעות חוקרים, עיתונאים, אנשי מקצוע ופעילים חברתיים - את מנגנוני ההדחקה וההשתקה באתרים שונים בחברה הישראלית, ומנסה לפענחם. למשל: כיצד נשמר סוד משפחתי במשך שנים? מדוע שותקים ומסתירים שחיתויות המתרחשות במקומות עבודה? מדוע עוברים לסדר היום כשנתקלים באפליה מגדרית, אתנית, לאומית או מעמדית? למה שתק העולם בעת שהתרחשו שואת יהודי אירופה, רצח העם הארמני בטורקיה או אסון ביאפרה? מדוע דיווחים על הרג פלסטינים או על מלחמת אזרחים באפריקה תופסים מקום שולי בתודעתה של החברה הישראלית?

 

לכאורה, הטענה על שתיקה היא פרדוקסאלית. אנו חיים בעידן של מלל ציבורי בלתי-פוסק, שבו עומדות לרשות האזרחים במות תקשורת רבות, שמעליהן יוכלו להגיב ולהשמיע את קולם: טלוויזיה, רדיו, עיתונות ואינטרנט. הנגישות למידע הפכה למובנת מאליה. מדוע, אם כן, יש עדיין כל-כך הרבה שתיקה והשתקה?

 

הספר מבקש לענות על שאלות אלה ולברר מהם התהליכים החברתיים המשתיקים והדוחקים סוגיות חשובות אל שולי התודעה הציבורית, לרוב אגב הכחשה והתעלמות מן הסבל האנושי הכרוך בכך. הספר חושף את הרבדים האמביוולנטיים של מנגנוני ההדחקה וההשתקה הפועלים בקרב הציבור הישראלי, ומפענח את הקשר בין השתיקה, הידיעה והמעשה.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים