סדר פוליטי - לקט פוליטי אחרי הבחירות

סדר פוליטי

קרני עם-עד, תמר רז, אורי הייטנר


מחוז הקיבוצים של "העבודה" קיבל "ברכת חג" מעמיר פרץ, וממשיך לפעול מאחורי הקלעים במו"מ הקואליציוני * ובמרצ מחכים לכישלון המגעים של אולמרט עם ליברמן * לקט פוליטי

 

שעות מספר לפני ליל הסדר, התכנסו כ-150 איש ואישה לספר ביציאת "העבודה" משעבוד לגאולה (או, במילים תקניות יותר, המעבר הצפוי מהאופוזיציה לקואליציה). לאחר הרמת הכוסית המתחייבת, וברכות ליו"ר עמיר פרץ ו"נבחרתו המצוינת", נשא פרץ נאום נוטף דבש, שניגר אל אוזני החברים והפעילים שהתקבצו ב"גרנות". פרץ הפתיע את חברי המחוז, כשידע למנות קיבוצים ספציפיים שהעניקו למפלגה אחוזי תמיכה יוצאי דופן. הוא הביע רגשי תודה עמוקים למתנדבי יום הבחירות, והוסיף כמה מילים על המו"מ הקואליציוני. "למרות שמדובר בתקשורת על כך שאהיה שר ביטחון בממשלה המתגבשת, אני לא מעוניין בכך. תפקיד שר האוצר קוסם לי הרבה יותר".

 

פרץ הביע תמיכה בבחירת השרים לאחר גיבוש רשימה מסודרת ואישור המרכז, ולא בהליך של בחירתם על-ידי כל חברי המרכז. חלק מהנוכחים הביעו תרעומת על הצעד ה"לא דמוקרטי", שמחזיר את ימי "הוועדה המסדרת" נוסח מפא"י ההיסטורית, ולא נרגעו גם כשהבטיח להביא רשימה שתהיה מקובלת על כל החברים. כדי להרגיע מעט את הביקורת מהבית הקיבוצי, הוא שב וטען: "התנועה הקיבוצית צריכה להיות חלק עיקרי ובלתי נפרד מהמפלגה ומוסדותיה". הפעם, לשם שינוי, כבר לא דיבר על מינוי שר/ה מטעם מחוז הקיבוצים. הוא העדיף להתחייב על משרות בכירות במשרדים "לא בגלל גודלו של המחוז במפלגה, כמו בגלל המשקל האידיאולוגי-רעיוני שזה ייתן למפלגה ולמדינה".

 

בישיבה נדונה ההיערכות לקראת הקונגרס הציוני העולמי. למפלגת העבודה מוקצים בקונגרס כמאה מקומות לצירים, כאשר פחות מ-70 איש מתמודדים על המקומות המסומנים בין 49-21. בשלב זה ידוע על עשרים חברי קיבוצים שהגישו מועמדות, כאשר המועד האחרון להגשה נקבע ליום ראשון הקרוב. הקונגרס עצמו ייפתח בסוף חודש אפריל. באותו מועד תתקיים ישיבה נוספת של מחוז הקיבוצים, בה ידונו בהפקת לקחי הבחירות.

 

ועוד על המתרחש במחוז הפוליטי. בעקבות ישיבת המטבחון הפוליטי, עליה דווח בשבוע שעבר, מתקיימות בימים אלה שורה של פגישות עם מועמדים שונים לתפקידי מנכ"לים, עוזרי שרים, מנהלי חברות ממשלתיות גדולות (רכבת ישראל, מועצת ההימורים, הסוכנות וכיו"ב). זאב (ולוולה) שור, יו"ר מחוז הקיבוצים, מתכוון להיפגש מיד לאחר החג השני עם עמיר פרץ, כדי לפרט בפניו את הדרישות שיועלו במו"מ הקואליציוני. אל ולוולה יצטרפו עו"ד חגי מירום (המסומן בעצמו לכהן כיו"ר הסוכנות או כגזבר הסוכנות) וח"כ אורית נוקד. "אני מעריך שבעת הזו ניתן לדבר באופן ריאלי על שני מנכ"לים במשרדים ממשלתיים, על עוזרי שרים ועל מינויים מקצועיים. מדובר במאבק, אבל זה צורך קיומי עבורנו".

 

ולפני סיום, תיקון: בדיווח הקודם ("המטבחון יסדר", הקיבוץ 12.4) נכתב על ניסיון למנות את מנכ"ל גרנות, יעקב בכר, ליועץ ראש הממשלה לענייני התיישבות, כאשר הכוונה בפועל היתה לתפקיד יועץ שר הביטחון לענייני התיישבות. ולוולה מבקש להדגיש כי אין כוונה להחליף את חבר קיבוצו, עוזי קרן, בתפקיד יועץ ראש הממשלה לענייני התיישבות. "הוא ממלא את תפקידו לשביעות רצון התנועה והמגזר ההתיישבותי, וכולנו רוצים שימשיך לכהן בו גם בהמשך", אומר ולוולה.

 

במרצ-יחד העניינים עדיין יגעים בכל הקשור למגעים להצטרפות לקואליציה בראשות אולמרט. ח"כ אבשלום (אבו) וילן מודה שהכול מוקפא, וכי כך ימשיך להיות, אם ימשיך אולמרט להתעקש על ליברמן כשותף בממשלה. "אולי הוא לא יהיה שר לביטחון פנים", אומר וילן, "אבל נראה שאולמרט מתעקש להמר עליו, וגם עמיר פרץ לא ממש מביע התנגדות לישיבה עם האיש שמביע אמירות גזעניות כלפי 18% מהאוכלוסייה. אני מתקשה להבין כיצד ראש הממשלה החדש לא לומד מניסיונם המר של ברק ושרון, שרצו לקדם יוזמות שלום ונסיגה ובעקבות כך ממשלתם התפרקה, מאחר שהשותפות מימין הצביעו נגדן. ניהול המו"מ של אולמרט היה עד כה רצוף שגיאות, וחבל".

 

ש: אז אתם נשארים בעמדת המתנה?

אבו וילן: "אנחנו ממתינים לראות מה ייסגר במו"מ עם 'העבודה', ואם זה ייכשל - נציע שוב לפרץ לגבש גוש שמאל של 24 ח"כים, מה שיגדיל את כוח המיקוח שלנו מול אולמרט".

 

דעת יחיד: למי תודה?

תמר רז

 

במחוז הקיבוצים חילקו תודות מכל הבא ליד * אבל את מי שכחו? (רמז: את אנשי השטח)

 

עידן עמיר פרץ נותן את אותותיו במחוז הקיבוצים. את "הרמת הכוסית" המשותפת אירח בגרנות יעקב בכר; האיש שלנו במשא-ומתן הקואליציוני הוא חגי מירום; שלא לדבר על "הלוחש באוזנו" של היו"ר, צפריר בן-אור. הנהגת המחוז הסתגלה, כנראה, למצב. בהרמת הכוסית (של מיץ, "כי כולם נוהגים"), אולי כדי לשמור על אווירה חגיגית ומראית-עין של הסכמה, לא ניתן פתחון-פה לחברים אלא רק לצמרת (בכר המארח, אורית הח"כ, ולוולה היו"ר המחוזי ושיבולת מזכירת המחוז) ולעמיר פרץ, שהסביר את מהלכיו - ביניהם ההחלטה לא לבחור את השרים במרכז (כדי שלא ייווצר מצב כמו במרכז הליכוד הזכור לשמצה). תודות חולקו מכל הבא ליד, אבל את מי שכחו? את "החיילים", כפי שאמר יואל מרשק ליו"ר בדרכו החוצה. חגית סיגל, רכזת הצעירים, מרגישה פגועה. "עבדנו כל כך קשה. כל הפלריגים, כל הפליירים, כל הנוכחות בצמתים, זה אנחנו. ובסוף אפילו לא מזכירים אותנו".

 

דעת יחיד: הפוסל במו"מו

אורי הייטנר

 

טוב שעמיר פרץ נאלץ להסתלק מהווטו המכוער שהטיל על השותפות בקואליציה עם "ישראל ביתנו"

 

כאשר מתנהל מו"מ קואליציוני, הוא מסתיים בהסכמות על קווי היסוד של הממשלה. מי שמקבל את קווי היסוד מצטרף לממשלה ומי שאינו מקבלם אינו מצטרף. עד ש"שינוי" הכניסה פטנט חדש - החרמה. לא נשב עם החרדים, הצהירו לפיד וחבריו, ועמדו בכך. במקום להציב קווים אדומים, שייתכן כי היו בלתי אפשריים עבור החרדים (אך אם החרדים היו מקבלים אותם - מה טוב), הם פסלו את עצם זכותם של החרדים להיות חלק מקואליציה. הפסילה, הדה-לגיטימציה, העלבון לציבור שלם - היו חטא חמור.

 

והנה, גם אחרי שנפטרנו מ"שינוי", הרוח הרעה הזו נמשכת. הפעם אין מדובר בחרדים אלא בליברמן. עוד לפני הבחירות הצהירו מפלגת העבודה ומרצ שליברמן ומפלגתו פסולים לקואליציה. טוב עשה אולמרט, שדחה על הסף כל פסילה, וכנראה מי שירצה להצטרף לממשלתו ייאלץ לקבל זאת. נראה שעמיר פרץ נאלץ להסתלק מהווטו המכוער שהטיל על השותפות עם "ישראל ביתנו" - מפלגה ישראלית, שבראשה עומד יוצא חבר העמים והיא זוכה לתמיכה גדולה מאוד של ציבור העולים משם. החרמת "ישראל ביתנו" עלולה להתפרש כהחרמת ציבור העולים, ולנכר עוד יותר את הציבור הזה. "ישראל ביתנו" היא שותפה טבעית בממשלה החדשה, לא פחות ממפלגת העבודה. למי שמציע לפסול את הלגיטימיות של מפלגה אחרת, יש לומר: הפוסל - במומו פוסל.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים