ירוקת החמור

יעקב דרומי

 

חצי מהתרופות יישארו מחוץ לסל. חצי מהחולים יישארו מחוץ לתרופות 


פקיד לא יפטר רבנים

 

שלוש פעמים פגשתי השבוע את הרב יוסף שלום אלישיב, מנהיג הציבור הליטאי ודגל התורה. בפעם הראשונה ב"מעריב", שם נמסר כי הרב אלישיב פסק שלילדות מעל לגיל 3 אסור לשיר את "מה נשתנה", "אפילו בניגון נעימת קול". גורם חרדי הסביר שמדובר בפסק הלכה חינוכי על רקע האיסור לשמוע שירת נשים, ואני אמרתי לעצמי, שאם חכם ובקי כמו הרב אלישיב סבור שקולה של ילדה בת שלוש וחצי שרה את "מה נשתנה", עלול לעורר מחשבות אסורות בלב גברים שיסבו יחד עמה לשולחן הסדר, מי אני כי אחלוק עליו?

 

בפעם השנייה פגשתי את הרב הקשיש אלישיב ב"הארץ". שם נאמר, כי האגודה לזכויות האזרח הגישה עתירה לבית המשפט, שיחייב את המדינה לפעול לביטול המכסות של תלמידות מזרחיות בסמינרים החרדיים. על המכסות שנקבעו, 30% ולא יותר, דיווח בכיר בעיריית ירושלים לפרקליטת האגודה, "ואף אמר כי האחראי לכך הוא הרב יוסף שלום אלישיב". גם פה אמרתי לעצמי - כל מבוקשו של האיש הוא לשמור על רמתם החינוכית של הסמינרים החרדיים. ברור שנוכחות של יותר מ-30% תלמידות ממוצא ספרדי בסמינרים עלולה לדרדר אותם לשפל המדרגה ולהבריח מהם את האוכלוסיות החזקות. הרב קיבל החלטה אולי לא פופולרית, אבל מחויבת המציאות. צריך להבין ולכבד אותה.

 

בפעם השלישית פגשתי את הרב אלישיב (גם במעריב" וגם ב"הארץ"), בעניין הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר. אלישיב כמובן הגן על מצגר כנגד תביעת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, שיתפטר. בתחילת השבוע התמיכה הייתה מהוססת משהו, הרב העביר למקורביו מסר שעכשיו הרב מצגר "נרדף", כלומר הוא בצרה, ויש לסייע לו. אחר כך הורה הרב אלישיב לפרסם פנייה של הנציגים החרדיים ליועץ המשפטי לממשלה, שיחזור בו מהודעתו לפיה על הרב מצגר לפרוש מתפקידו, ובסוף השבוע כבר בחר להשמיע דברים מפורשים, כשאמר: "פקיד לא יפטר רבנים". מי אתה, היועץ המשפטי לממשלה מני מזוז, שתורה לרב ראשי בישראל להתפטר? מי שמך? של נעליך!

 

העיתונאי אבישי בן חיים מ"מעריב", הסביר שמצגר חייב את משרתו הרמה לרב אלישיב. ולא משום שאלישיב חשב אותו לראוי לה במיוחד, נהפוך הוא. על מנת למנוע אפשרות שלתפקיד הרב הראשי האשכנזי ייבחר רב ציוני-דתי בעל מעמד תורני רציני, שעלול לחולל רפורמות בלתי רצויות בנושאים רגישים כמו שמיטה וגיור, הכריע הרב אלישיב לטובתו של מי שאיננו בעל מעמד תורני רציני ואין חשש שינהיג רפורמות בנושאים רגישים - הרב יונה מצגר.

 

ילדות קטנות לא ישירו "מה נשתנה" בליל הסדר. בסמינרים החרדיים ימשיכו לא לקבל יותר מ-30% תלמידות ממוצא מזרחי. הרב יונה מצגר לא יתפטר, וביחד עם פטרונו, מרן הגאון רבי יוסף שלום אלישיב שליט"א, פוסק הדור, יגיע הממסד הדתי במדינת ישראל לשיאים שלא ידענו כמותם.

 

לעזרת העם

 

"אחד הערבים ניסה לדרוס אותנו אבל זה לא מזיז לי ולא שמנו עליהם. לעגנו לחבורת הבוגדים הזאת", סיפר השבוע צפריר רונן לערוץ 7, בעקבות העימות באזור המאחז הבלתי חוקי סקאלי (הנקרא על שם המחזיק בו, יצחק סקאלי).

 

מי שהנהיגו את "חבורת הבוגדים" שבאה לסייע לחקלאי הכפר סאלם, היו הקיבוצניקים יואל מרשק (גבעת השלושה) ואורי פינקרפלד (רבדים), ומי שחסמו את דרכם באומץ לב תוך שהם לועגים לסכנות שניצבו בדרכם, היו הקיבוצניק (מיל.) צפריר רונן והקיבוצניק בפועל אהוביה טבנקין (עין חרוד מאוחד).

 

מעשה ברבי צפריר בן יוסף וברבי אהוביה בן יוסף, שהיו ישובים בעין חרוד מאוחד והיו מספרים בשבחי חוות סקאלי כל אותו הלילה, עד שבאו תלמידיהם ואמרו להם - רבותינו, שוב יצאו הקיבוצניקים הבוגדים לעזור לאויבי ארצנו. די לסיפורים, עת לקום ולעשות מעשה!

 

דזבין יואל בתרי זוזי

 

אגב מעשי הגבורה בסקאלי. מדברים שאמר צפריר רונן לערוץ 7 אפשר להבין שהוא מאשים את יואל מרשק, שהביא לשטח מסור שרשרת וציוד צילום, כדי לנסר עצי זית של הפלשתינים, כדי אחר כך לצלם את העצים הכרותים, כדי שאפשר יהיה לטפול את מעשה השחתת העצים על המתנחלים, כדי שתצא דיבתם רעה. ממש חד גדיא בנוסח הימים האלה.

 

"לתדהמתם של הקיבוצניקים מעמק יזרעאל", כתב ערוץ 7 (הכוונה לצפריר רונן ואהוביה טבנקין), "יצא מרשק מאחד המטעים כשברשותו מסור שרשרת המופעל על-ידי מנוע בנזין וציוד צילום. הם ניגשו אליו כדי לברר את פשר מעשיו עם המסור, אך מרשק נמלט לדבריהם מהאזור. לאחר מכן הצליחו למצוא אותו והזמינו משטרה כדי שיברר את מעשיו. בינתיים, חיילים שהיו במקום החרימו למרשק את מסור השרשרת וכלי עבודה שהיו ברשותו. הם הכריזו על שטח צבאי סגור, אך למרות זאת המשיך מרשק לחרוש עוד קטע בשדה.

 

"המשטרה הגיעה למקום ועיכבה לחקירה את צפריר בחשד לגניבת המסור. כשהגיע לתחנה התלונן נגד מרשק על הונאת הציבור, לאחר שהואשמו המתיישבים בכריתת עצי הזית, בשיבוש הליכי חקירה, הסגת גבול ועוד. כשעה לפני שבת שוחרר צפריר לביתו לאחר שנחקר ונתן עדות.

 

"צפריר רונן אומר לערוץ 7 כי 'גם חוקר מינימאלי היה מבין שמדובר כאן בפרובוקציה מכוונת, והשאלה הייתה מה מטרת המסור?!' לסיפור זה היו עדים נוספים מאנשי ההתיישבות העובדת ומתיישבים מאלון מורה ואנשי גבעת סקאלי".

 

מרשק טוען שצפריר רונן לא אומר אמת במצח נחושה. בדרך כלל הוא אומר, הם מביאים אתם ארבעה מסורים, שניים מביא אורי פינקרפלד ושניים גלעד אלון (בנו של עזריה אלון). המסורים משמשים לגיזום עצי הזית ולהורדת החזירים. "הפעם במקרה הגיע מסור אחד, שהיה מונח כל הזמן על הרכב שלי ולא ירד ממנו, עד שבא צפריר רונן ו'גנב' אותו מהאוטו", טוען מרשק. "הגשנו נגדו תלונה במשטרה על הגניבה, צפריר נעצר ונחקר, המסור הוחזר לנו, ואנחנו המשכנו בעבודה. זה כל הסיפור".

 

יצא מהמטע עם מסור? אחר כך נמלט? אחר כך הצליחו למצוא אותו? אחר כך הזמינו משטרה כדי שתחקור אותו? חיילים החרימו את המסור? יש עדים נוספים מההתיישבות העובדת?

 

אם אני צריך לבחור בין הגרסה המרומזת של צפריר, שמרשק מחבל בעצי הזית של הפלשתינים כדי לטפול עלילת שווא על המתנחלים, או בגרסה הנגדית, שצפריר רונן המציא את סיפור המסור כדי לטפול עלילה שווא על מרשק, אני בוחר באפשרות השנייה. אגב, כשצפריר אומר שגם חוקר מינימלי היה מבין שמדובר כאן בפרובוקציה, למה הוא מתכוון במינימלי? פחות ממטר וחצי?

 

ציירי לך שפם

 

עמיר פרץ אמר בשבוע שעבר, שחבר מפלגה שלא יוכל להוכיח שעזר במערכת הבחירות, "יורחק מהמפלגה". בכיר בעבודה הגיב: "פרץ מתנהג כמו סטלין".

 

כל כך הרבה רודנים היו בעולם: צ'אושסקו ברומניה, פינושה בצ'ילה, מוסוליני באיטליה, אידי אמין באוגנדה, צ'רלס טיילור בליבריה. מה יש בו בפרץ, שמזכיר דווקא את סטלין?

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים