המטבחון יסדר | מחוז הקיבוצים בעבודה מנסה להשפיע על הממשלה המתגבשת ולהציב אנשים בעמדות השפעה פוליטיות, מרצ תוקפים ההתקרבות בין פרץ לליברמן

המטבחון יסדר

קרני עם-עד

 

"המטבחון" הפוליטי המצומצם של מחוז הקיבוצים בעבודה מנסה להשפיע על הממשלה המתגבשת * ולהציב את "חברינו" בעמדות השפעה פוליטיות * ובמרצ תוקפים את תחילתה של הידידות הנפלאה בין פרץ לליברמן * דו"ח פוליטי


בתחילת השבוע עדיין לא ברור היה האם תצטרף בסופו של דבר מפלגת "העבודה" לממשלה, וגם אם כן - כמה ואלו תיקים תקבל לאחר המו"מ הקואליציוני הצפוי בין צוותי "קדימה" והעבודה. סדר היום הזה (שנראה כי יתנהל בעצלתיים עקב שבתוני החגים) מדאיג את אנשי מחוז הקיבוצים בעבודה, שמבקשים להעלות שורה של דרישות למינויים - החל משר ביצועי, מנכ"לים במשרדים ממשלתיים, פקידים בחברות ממשלתיות. בשבועות האחרונים משקיעים בארי הולצמן (עין-חרוד איחוד) ודוד שטנר (גבע) זמן ומאמצים שתכליתם לאתר משרות פנויות או מתפנות בחברות ממשלתיות, ובמקביל - לפנות לחברי/ות קיבוצים "מקצועיים" שיהיו מסוגלים למלא אותן. במקביל הפנה מזכיר התנועה, זאב (ולוולה) שור, מכתב ליו"ר המפלגה עמיר פרץ, ובו שורה של סעיפים שהמחוז מבקש להכניס בקווי היסוד של הממשלה המתגבשת. רשימה חלקית של הסעיפים: חיזוק הפריפריה והעדפת הנגב והגליל, הבטחת עתיד החקלאות ועיגון החקלאים בקרקע, העברת מינהל מקרקעי ישראל לאחריות משרד כלכלי בראשות מפלגת העבודה, ועוד.

 

בצוהרי שישי האחרון, בבית גבריאל שעל שפת הכינרת, התכנס "המטבחון" הפוליטי המצומצם של מחוז הקיבוצים בעבודה. היו שם: ח"כ אורית נוקד, ולוולה, שבולת שופט-אדלמן, יעקב בכר, חגי מירום, בארי הולצמן, איתן ברושי, עו"ד צפריר בן אור, יגאל צחור, מאירק'ה ויזל, אורי פינסקי. הישיבה עסקה, רובה ככולה, בניסיון לשדרג את מעמד חברי הקיבוצים בפקידות הבכירה של המדינה, לרבות שר ביצועי או מנכ"לים של משרדים ממשלתיים. עוד לפני כן, בהתייעצויות שקיים ולוולה עם מקורבים מספר, הוצע להתמקד במינויו של איתן ברושי למנכ"ל משרד הפנים, של פרופ' יאיר קארו למנכ"ל משרד החינוך, של יעקב בכר - לעוזר ראש הממשלה לענייני התיישבות. בישיבה עצמה, שלדברי הנוכחים התנהלה באווירה עניינית, לא דובר כמעט על שמות אלא רק על עקרונות. השאלה המרכזית שעלתה הייתה אם כדאי, בעת הזו, לצאת למאבק נגד מינויו הצפוי של שלום שמחון לשר (מינוי שהבטיח לו היו"ר פרץ טרם הבחירות) ולדרוש שר/ה "משלנו". חלק מהדוברים טענו שפרץ דווקא יהיה מעוניין בקרע בין מחוז המושבים למחוז הקיבוצים, בבחינת "הפרד ומשול", ושלכן יש להיות ריאליים ולא "צודקים", ולהתייצב מאחורי מועמדות שמחון. אחרים טענו כי צריך "לרענן" את זיכרונו של פרץ, שקיבל ממחוז הקיבוצים אחוזי תמיכה גדולים בהרבה מאלה של המושבים, ולפיכך יש להעניק מינוי של שר/ה לנציג/ת הקיבוצים. הדרך השלישית שהועלתה תמכה במינוי מנכ"ל קיבוצי במשרדו של שמחון, המושבי.

 

מכאן עברו לדבר על חלוקת תפקידים ל"אנשינו". בארי הולצמן דבק בעמדה לפיה צריך למנות חברי קיבוצים לתפקידים שוליים יותר בהיררכיה הפקידותית-ממשלתית, כדי שבבוא הזמן יעלו ויכבשו את ראשות המשרדים. במשרד המשפטים, לדוגמה, קשה לבצע מינויים פוליטיים, ועל כן צריך לדאוג שעורכי-דין קיבוציים "יוצנחו" לתפקידים זוטרים ויהפכו, מאוחר יותר (אפילו בעוד 15-10 שנה), לבעלי השפעה ו"בכירים". לאחר מכן נמסר כי מועמדותו של פרופ' יאיר קארו (גבע, נשיא המכללה האקדמית "אורנים") למנכ"ל משרד החינוך - כבר הובאה לידיעת ח"כ פרופ' יולי תמיר, המיועדת לתפקיד שרת החינוך מטעם העבודה, והיא הבטיחה לשקול זאת בכובד ראש. לגבי שאר המשרדים התקיים "ניתוח" של סיכויים וסיכונים, כאשר הח"כים יצחק (בוז'י) הרצוג ואופיר פינס סומנו כמי שימנו חברי קיבוצים לתפקידי מנכ"לים במשרדיהם (שזהותם, וגם ודאותם, טרם ברורה). הסיכוי שדבר דומה יקרה אצל פואד הוערך כנמוך מאוד. בתוך כך פורטו שמות החברות שבראשן או בהנהלתן צריך להשתבץ חבר קיבוץ: רשות החברות הממשלתיות, נציג הציבור בקרן העיזבונות, מועצת ההימורים, ועוד.

 

בישיבה לא נחסכה ביקורת גם מהיו"ר עמיר פרץ, שלטענת אחד הדוברים לא הפנים את גודל התמיכה לה זכה בתנועה הקיבוצית, ולעומת זאת הוא "שיכור ניצחון" מ- 19המנדטים הזעומים שהשיג בבחירות. "הוא מתקשה לקרוא את המפה", טען אותו גורם, "וצריך לסייע לו להבין מי עזר לו ומי לא". הביקורת המרומזת הופנתה גם כלפי "אנשיו" של פרץ במחוז: חגי מירום, יעקב בכר, צפריר בן אור. המטבחון הפוליטי, שבקרוב יתכנס שוב, שיבח את רוח הפתיחות ששררה במפגש שיזם ולוולה.

 

ועוד באותו עניין: הכרזתו של עמיר פרץ בלשכת המפלגה ביום חמישי, לפיה כל מי שיבקש להתמודד על חברות באחד ממוסדות העבודה יצטרך לצרף דף בו יפרט מה עשה למען המפלגה ביום הבחירות - קוממה את מזכירת מחוז הקיבוצים בעבודה, שבולת שופט-אדלמן, שנכנסה לאחר הישיבה לחדרו והביעה את זעמה על הדברים. "אמרתי לו שכאן זה לא רוסיה, שהוא יורה לעצמו ברגל, ושבזמן הזה עלינו לפקוד למפלגה גם את מי שהצביעו לקדימה בבחירות. גם לי יש ביקורת על חברי מוסדות המפלגה שעבדו בשביל אולמרט וקדימה - אבל לא זו הדרך".

 

בינתיים, צריכה שופט-אדלמן להתמודד גם עם "צרות מבית". היא עצמה עדיין אינה יודעת מתי תסיים את תפקידה כמזכירת המחוז, וכבר יש מי שמבקש ממזכיר התנועה, בתוקף תפקידו כיו"ר המחוז, לפעול מייד למען מינוי מזכיר במקומה. הפונה הוא דוד דרומלביץ' (רמת-רחל), הרואה עצמו מתמודד לתפקיד המתפנה. בנוסף, מבקש דרומלביץ' לדאוג לעריכת מפקד חברים חדש, מאחר שבתאריך 31.3.06 פג תוקף החברות, ומציע למנות רכז מפקד במשרה מלאה. בתגובה אומרת שופט-אדלמן כי דרומלביץ' מתפרץ לדלת פתוחה - כי "נמרוד ויז'נסקי מעברון מונה במשרה מלאה, למשך שלושה חודשים, לתפקיד רכז המפקד".

 

ולסיום, תיקון: במשמר-השרון בחרו 63 מצביעים במפלגת "קדימה", ולא כפי שנכתב ("קח-תן פוליטי", הקיבוץ 6.4).

 

בגידת העבודה

 

במרצ תוקפים את פרץ על כוונת העבודה להצטרף לממשלה עם ליברמן * ומספידים את איחוד המפלגות

 

התקרבות "העבודה" לממשלה, בה תהיה שותפה, כנראה, גם מפלגת "ישראל ביתנו" של אביגדור ליברמן, מצמצמת לאפס את סיכויי מרצ להיכנס לקואליציה כזו. גברי ברגיל, מזכיר התנועה הקיבוצית, אומר כי שוב בגדה העבודה באמון בוחריה. "פניתי בעניין לולוולה", הוא אומר, "כדי שמחוז הקיבוצים בעבודה יביע את מורת רוחו מהתנהלות המשותפת של העבודה וישראל-ביתנו".

 

גם חיים אורון (ג'ומס) לא חוסך את ביקורתו מהשילוב בין פרץ וליברמן: "תומכי העבודה צריכים להיות מודאגים מההתנהלות של המפלגה בה תמכו, לפני ואחרי הבחירות. פרץ ואנשיו הבטיחו כי לא ישבו בממשלה בה יהיה ליברמן שותף, ומייד לאחר שהודיעו על תמיכתם באולמרט כמי שירכיב את הממשלה ויעמוד בראשה, חזרו בהם מהבטחתם והוכיחו כי אין גבול לתאוות השררה והשלטון. אני כועס עליהם יותר מאשר על אולמרט, שלא התחייב בפני בוחריו על דבר דומה. מאחר שאלה פני הדברים, איני רואה כל דרך וצורך באיחוד בין מרצ לעבודה".

 

רועי פלד, רכז הוועדה הפוליטית-רעיונית של הקיבוץ-הארצי, מוסיף משלו: "העמדה של מרצ ברורה - לא נשב עם ליברמן ולא עם האיחוד-הלאומי באותה ממשלה. קשה לי להבין כיצד מפלגת העבודה עברה, אחרי ה'פלירט' עם האיחוד-הלאומי, לליברמן, ומדוע פרץ ירד מהווטו שהטיל על 'ישראל ביתנו', אבל זו הבעיה שלו ולא שלנו. אנחנו, בניגוד אליו, עומדים בהתחייבות שלנו לבוחר, ורוב הסיכויים היום הם שנמשיך לשבת באופוזיציה. מפלגת העבודה של פרץ חזרה להיות אותה מפלגה ישנה, מוכרת ולא-אהובה. אני לא צופה איחוד בין העבודה למרצ בזמן הנראה לעין".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים