שמות שייכים לחג פסח


אביב (נוקד)

 

אביב נוקד (שפיים), בוגרת לימודי תואר ראשון במשפטים ותקשורת (בהצטיינות), היא בתם הבכורה של הח"כ אורית ושל דודי. אביב נולדה ב-10 באפריל 1978, שבוע לפני חג הפסח, ושמה מסמל הן את העונה והן את עובדת היותה הבת הבכורה. אורית נוקד, האם הגאה: "בזמנים ההם אביב היה שם של בן, אבל החלטנו לקרוא לרך שייוולד בשם זה, למרות שלא ידענו מה יהיה מינו. עם השנים הבנו שאין שם מתאים מזה לילדה המוכשרת והיפה, שמביאה אביב לכל אשר תלך".

ולאן היא הולכת? "היא מתכוונת להשתלב בתקשורת", מגלה ח"כ נוקד, "ואת הניסיון לשם כך צברה בעבודתה כעורכת לילה בדסק של 'מעריב'. אבל גם אם תרצה להיות עורכת-דין, הצלחתה מובטחת. את ההתמחות שלה עשתה באחד מהמשרדים המובילים".

 

אביב (לשם)

 

בתי לשם (שער-הגולן), אמו של אביב לשם, דובר התנועה הקיבוצית, מספרת: "כשנולד לנו תינוק ב-13 במאי 1972 רצינו לקרוא לו 'ענבר', אבל אחותו בת השש שמה 'וטו'. לכן, כיוון שהתינוק נולד בשלהי עונת האביב, קראנו לו 'אביב'.

היום בעמק הירדן אמצע מאי זה קיץ לכל דבר, אבל בימים ההם זה לא היה כך. העולם הרי מתחמם משנה לשנה".

 

אביב (רגב)

 

אביב רגב (דליה), העובדת בהנהלת החשבונות של "זהר דליה" וגם משמשת כסדרנית הרכב של הקיבוץ, אומרת כי בארגנטינה קראו לה ויויאנה, ובישראל - אביבה. "לפני שבע שנים הרגשתי שאני חייבת לשנות את השם. מאז ומתמיד הרגשתי שהשם 'אביב' נוצר בשבילי ותפור על אישיותי ומידותיי. אין בעיני שם יותר ישראלי ושורשי מ'אביב רגב'".

 

פסח (זסקין)

 

פסח זסקין (מצר) נולד לפני 77 שנים בבואנוס-איירס וגדל בקוריינטס. "היה לי דוד בארגנטינה בשם פסח", הוא מספר, "שאחרי שנפטר קראו לשלושה בני דודים על שמו. בספרדית קראו לי 'פסקוואל', שם שבא מחג הפסחא הנוצרי ('פסקווא')". פסח עדיין משמש כ"נהג בריאות" בקיבוצו.

 

פסח (נווה)

 

על פסח נווה (64, להבות-חביבה) מספרת אשתו, ענת: "בארגנטינה קראו לו פדרו, ובתנועה - פסח. את החג הוא יעשה השנה אצל אחיו התאום חנן (חואן), פסיכיאטר ידוע, בבואנוס-איירס". בימי החול משמש פסח כאחראי על המחשבים בבית הספר התיכון 'מעיין' בעין-החורש.

 

פסח (פריד)

 

פסח פריד (החותרים): "למרות שנולדתי באוקטובר, אחרי ראש השנה, 'תקעו' לי את השם פסח וכל חיי אני צריך לנמק את שמי לילדים ולנכדים. למען האמת, אין לי הסבר טוב. בארגנטינה קראו לי פדרו".

 

פסח (כהן)

 

פסח כהן (מגל) יחגוג את ליל-הסדר בחיק המשפחה, כי בקיבוצו אין סדר מרכזי. "לארגנטינים רבים קוראים פסח", הוא מציין. "אני מקורדובה וגם לי קראו בספרדית 'פסקוואל' (פסחא). נקראתי פסח על שם סבי, כשנפטר זמן-מה לפני שנולדתי".

 

פסח (פורת)

 

פסח פורת (ניר-יצחק) נולד בלונדון, לפני 75 שנה. "נולדתי סמוך לחג הפסח", הוא מסביר, "והורי, שהיו ציונים בהווייתם, לא חשבו פעמיים. לשלושת אחי קראו: בני, גואל וישראל, וכולם (שניים מהם כבר הלכו לעולמם) היו, או עודם, חברי קיבוצים: ניר-יצחק, חצור וכפר-הנשיא. סדר הפסח בניר-יצחק מתקיים בחדר האוכל, כי אנחנו קיבוץ שיתופי. אני שר בטקס את 'שלח נא את עמי' בסגנון ספיריטואלי, בקול בס עמוק. לצערי הרב, הוריי לא מילאו את חובתם הציונית ולא עלו לישראל".

 

(אליהו) פסח

 

אליהו פסח (נען) נולד בקהיר, וגם לסב-סבו קראו פסח. "בנען עושים את הסדר באולם הספורט", הוא מספר, "כי חדר האוכל צר מלהכיל את כל המסובין. ביקשו ממני שאקרא בליל הסדר כי שמי 'אליהו פסח', אבל נמנעתי".

 

(ישראל) פסח

 

ישראל פסח (בית-אלפא), שהוריו באו מיוון, יודע שבמשפחתו קראו בשם פסח לחמישה דורות. "אין לי הסבר למקור השם", הוא אומר.

 

(דוד) פסח

 

דוד פסח (נחשונים) הוא בן קיבוץ מעברות. "הקישוטים לפסח שעשינו במעברות, שמעון כתר ואני, לפני שנים רבות - עדיין משמשים אותם בליל הסדר: "מכות מצרים", "חד גדיא", "מוטיב האביב" ועוד. הקישוטים נעשו מחומרים טובים ונשמרו תמיד באמצעי אחסון מעולים. כך הם שרדו עד היום".

 

פסח (האוספטר)

 

פסח האוספטר (רביד), מזכ"ל הנוער העובד-והלומד, קרוי על שם סבתו פסיה. "היא נרצחה בשואה, במחנה ריכוז מוגלב שבאוקראינה", אומר האוספטר. והיכן יחגוג מזכ"ל הנוע"ל את ליל הסדר? - "אצל חבריי בקומונת הנוער העובד-והלומד בתל-אביב".

 

(רשקה) פסח

 

רשקה פסח (מסילות) נולדה בסופיה שבבולגריה לפני 91 שנים, "כמו גם בעלי, ליאון ז"ל", היא מספרת. "למיטב ידיעתי, הם קראו למשפחתם 'פסח' כדי להיבדל מריבוי 'כהן' ו'לוי', שכה אפיינו את יהדות בולגריה".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים