גשר הנצחה

קרני עם-עד

 

הושלם סרט ההנצחה "קבר יש רק אחד" * על הרוגי "ליל הגשרים" * ועל מסע המשפחות בדרך למנוחתם האחרונה


באמצע יוני ימלאו שישים שנה למבצע "ליל הגשרים", במהלכו פוצצו לוחמי הפלמ"ח 11 גשרים ברחבי הארץ, על מנת לשבש את דרכי התחבורה והאספקה של הבריטים ששלטו בה אז. עשרה גשרים קרסו בליל 16.6.1946 מחומר הנפץ שהטמינו הלוחמים לפני שנעלמו לתוך חשכת הליל, ורק בגשר ה-11, הסמוך לכפר כזיב (ליד גשר-הזיו של היום), אירעה תקלה מבצעית. עוברי אורח ערבים רכובים על סוסים הבחינו בלוחמים, הודיעו על כך לחבריהם על הגשר ובכפר הסמוך, ובחילופי האש, שגם פגעו בחומרי הנפץ על גב הלוחמים, מצאו את מותם 14 לוחמים. גופתו של יחיעם וויץ זוהתה ונלקחה למנוחת עולמים בירושלים, אבל 13 הלוחמים הנוספים נעלמו כלא היו. כעבור זמן נאספו שרידים מעטים בשטח והוטמנו בקבר אחים בחיפה. בשנת 1968 הועברו, בלחץ המשפחות השכולות, לאתר ההנצחה שהוקם בסמוך לשני גשרי א-זיב. ברור היה ללוחמים ולמשפחות שבכך לא נמצאה "מנוחה נכונה" ליקיריהם. על-פי המסמכים של חברה-קדישא ומשרד הביטחון, היו אלה שרידיהן של שש גופות בלבד, או אף פחות מזה.

 

באוקטובר 2001 החלה שושי בן חמו (לוחמי-הגטאות), יוצרת סרטים טרייה, לערוך תחקיר, מלווה בצילום, על הקרב ועל מאמצי המשפחות לאתר את מקום קבורת יקיריהן. לאחר נבירה בארכיונים, אינספור ראיונות והצלבות מידע, נמצא קבר בבית העלמין במצובה, בו הוטמנו מעט עצמות של "אלמונים", שהיו ככל הנראה שאר לוחמי הפלמ"ח הללו. בשנת 2003 הועברו גם הם לקבר האחים שבאתר "יד לי"ד", בגליל המערבי.

 

חמש שנים נמשכה העבודה על הסרט "קבר יש רק אחד", שאורכו 70 דקות ("התייחסתי לסיפור כמו אל מפעל חיים"), ושהוקרן חגיגית ביום שני השבוע באודיטוריום בבית לוחמי הגטאות. בעין רגישה וביד מיומנת השכילה שושי בן חמו להציג תחקיר מקיף, שחשף לראשונה את אירועי אותו לילה מר, תוך שילוב מכמיר-לב של החיפוש אחר אלה שלא זכו לקבורה "ממלכתית-צבאית" עד לפני שלוש שנים. במהלך העבודה על הסרט חלתה שושי במחלה קשה, החלימה ממנה, ואת שני הדברים היא מכנה "נס שקרה לי". ואם לא די בכל אלה, הרי שחברת הכבלים "הוט" עשתה כתבה אודות שושי בן חמו, עבודתה על התחקיר והתיעוד, ובכלל זה אודות הצלם שליווה אותה, מרק ביאנו, שנהרג בפיגוע במסעדת "מקסים" בחיפה.

 

ב-16.6 יתקיים אירוע ממלכתי במלאות 60 שנה ל"ליל הגשרים", באתר ההנצחה הסמוך לאכזיב. קטעים מהסרט יוקרנו שם, במעמד אנשי ציבור וראשי המדינה.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים