ירוקת החמור

יעקב לזר

 

במעשיהו חיכו עד אחרי הבחירות כדי לחנוך את אגף הח"כים. עמרי שרון ויאיר פרץ יהיו בתא אחד. נעמי בלומנטל בתא נפרד. אם שלמה בנזירי יצטרף, ישוכנו שני הח"כים מש"ס ביחד (לפחות את זה אי אפשר להגיד על יאיר פרץ, שאת התואר רמאי הוא לא הרוויח ביושר)


גועל נפש בשיאו

 

כמה ימים לפני הבחירות. מאמצים אחרונים לשכנע, לסחוב קולות, להסביר למה הם לא ואנחנו כן. ניסיונות נואשים לעורר באמצעות התבטאויות חריפות את מערכת הבחירות הרדומה.

 

שמעון פרס לא התאפק ואמר את מה שהוא חושב על עמיר פרץ: "מה הוא כבר עשה בחיים שלו? הוא לא מתאים להיות ראש ממשלה. כולם יודעים שהיו שם זיופים ובגלל זה הוא ניצח בפריימריס". פרץ החזיר לו למחרת: "אנשים רבים בקדימה היו שותפים להסתה נגד רבין". אבי דיכטר בתגובה: "פרץ ירד מהפסים".

 

לא רק פרץ. יו"ר ועדת חוץ וביטחון יובל שטייניץ הצהיר בכנס של ראשי מטות הליכוד ש"אם אולמרט ינצח ביום שלישי בלילה, יחגגו ברחובות רמאללה וישמחו בטהרן, כי מבחינתם נסללה הדרך להקמת מדינה חמאסית בלב ישראל". בקדימה הגיבו באגרסיבית: "הליכוד ירד מהפסים. שטייניץ הפך את עצמו למוקיון מסוכן. רק מפלגה מופרעת משווה בין קדימה לטהרן. השילוב של שטייניץ ונתניהו מסוכן לישראל". זה היה אחרי שגיל סמסונוב, יועצו של ביבי נתניהו, השווה את קמפיין קדימה לתעמולה הנאצית של גבלס.

 

הרב עובדיה יוסף הבטיח ש"מי שמצביע לקדימה, הולך אחורה לגיהינום" ו"מי שלא מצביע ש"ס - ארור". מי שכן יצביע לש"ס יגיע לגן העדן. מיכאל קליינר מחירות מגיע ליפו כדי לתפוס כותרות באמצעות חלוקת כרוזים לתושבים הערבים ובהם פירוט סל ההגירה שיקבלו אם יעזבו את הארץ.

 

את הכותרות קיבל, וגם מכות יבשות, ביצים ובקבוקים. שינוי פרסמה בעיתון לאנשים החושבים מודעה שבה נראה יו"ר ש"ס אלי ישי מחייך, והכותרת: "איך תרגיש אם תראה אותו מחייך בעוד שבוע?" המסקנה "יש שינוי אין ש"ס". מזכיר את נוסח המודעה של ברוך מרזל, שהמליץ לבחור בו כי אם הוא יהיה בכנסת, הוא ידאג לכך שלאחמד טיבי לא תהיה סיבה לחייך.

 

הנחמה היחידה - זה נגמר. הבחירות ותעמולת הבחירות מאחורינו. אפשר לנוח, להתאושש מהגועל נפש.

 

להפוך את העולם למקום טוב יותר

 

"סבא שלי היה ציוני סוציאליסט בפולין. מנהיג שמאל, כך שברור שיש לי רקע סוציאליסטי ואני מאוד מעריכה את זה. הוא עלה לארץ בשנות ה-30, ואפילו הקים את אחד הקיבוצים הראשונים. חינכו אותי לראות את כולם כשווים, וגם לדאוג לאחרים ולנסות להפוך את העולם למקום טוב יותר. יכול להיות שזה נשמע קצת פלצני כשאתה אומר את זה בקול, אבל אני באמת מעריצה אנשים שמנסים להפוך את העולם למקום טוב יותר. יש יותר מדי אנשים שיותר מדי עסוקים בעצמם ולא מסתכלים החוצה". היא לא לובשת בדים מעור, מפרווה או מנוצות, או ממוצרים אחרים שמקורם בבעלי חיים, לא נועלת נעלי עור, ולא קונה תוצרת של מפעלים שמשלמים שכר רעב לעובדים. בוודאי לא כאלה שמנצלים עבודת ילדים.

 

השחקנית "שלנו" נטלי פורטמן, בראיון לרגל צאת סרטה "ונדטה". אני מצביע בשבילה. בלי היסוסים.

 

מר טלוויזיה

 

"עמדתי ברורה: אני לא רואה את הכיבוש ממשיך. אין היום מישהו שמשלה את עצמו, שאנחנו יכולים להשתלט על כל ארץ ישראל ולהפוך את הפלשתינים לעבדים שלנו. הסכמה עם הפלשתינים היא דבר אלמנטרי".

 

חיים יבין, השבוע, בראיון ל"כל העיר". גם בשבילו אני מצביע.

 

גדר ההפרדה שבין אורלב לאיתם

 

אם לא תתחולל הפתעה בלתי צפויה, עתניאל שנלר, בעבר מזכ"ל מועצת יש"ע, הוא היום חבר כנסת מטעם קדימה (מקום 26 ברשימה). חשוב היה להביא אותו להעיד בפני ועדת הכנסת שחקרה את אירועי הפינוי בעמונה. "עמונה תוכננה להיות הפלטפורמה של האיחוד הלאומי בבחירות", אמר שנלר השבוע ל"הארץ". "זה מה שהם תכננו, זה מה שהם רצו, זה מה שהם קיבלו".

 

אם האבחנה הזו נכונה, במקום לחקור ולגנות את השוטרים שהשתתפו בפינוי, האיחוד הלאומי היו צריכים להודות למשטרה על הסיוע הרב בהצבת הפלטפורמה שלהם ובהגבהתה. האלות בראשי הנערים והנערות, הפצע בראשו של חה"כ אפי איתם, השבר ביד של חה"כ אריה אלדד, מה עוד אפשר היה לבקש?

 

אחרי הבחירות, אומר שנלר, כשקדימה תרכיב את הממשלה, הוא לא יתפלא אם האיחוד שנוצר לא מכבר בין המפד"ל והאיחוד הלאומי, יישוב ויתפרק, וכמה ח"כים מתונים מהמפד"ל יצטרפו באופן עצמאי לממשלה (ולתוכנית ההתכנסות שלה). "המרחק ביני לזבולון אורלב יותר קטן מהמרחק בין אורלב לאפי איתם", סבור שנלר.

 

מזכ"ל מועצת יש"ע בעבר עתניאל שנלר ומנהיג המפד"ל בהווה זבולון אורלב, יהיו חברים בקואליציית מרכז שמאל, שתפרק יישובים ביהודה ושומרון, תפנה 70 אלף מתנחלים מבתיהם ותכווץ את מדינת ישראל לתחומי גדר הביטחון? האם לכך התכוון מי שאמר שיש סימנים ברורים שימות המשיח הם או-טו-טו אצלנו?

 

הם מפחדים

 

השבוע התפרסמו תוצאות של מחקר שנעשה באוניברסיטת ברקלי בארצות הברית, בו נמצא כי מי שהיו בכיינים בילדותם יהפכו לימניים בהשקפתם כבוגרים. פרופ' ג'ק בלוק שערך את המחקר על 95 ילדים במשך 20 שנה, הגיע למסקנה שלילד בכיין וחסר ביטחון, יש סיכוי רב להפוך למבוגר שמרן, ואילו ילדים בעלי ביטחון עצמי גבוה נוטים להפוך לליברלים. מבקרי המחקר טוענים שהוא מוטה, אבל פרופ' בלוק מתעקש שהוא מהימן.

 

וזה כמובן מסביר הרבה דברים. תמיד שאלתי את עצמי, איך זה שהכי לאומיים במחנה הלאומי שלנו, כמו ד"ר עוזי לנדאו למשל, הם גם אלה שהכי חוששים מפני כל שינוי? הסכם שלום עם מצרים ויציאה מחצי האי סיני - הם נגד, כי בטוח יקרה משהו רע עם המצרים בעקבות היציאה.

 

נסיגה חד-צדדית של צה"ל מלבנון? הם נגד, כי איזה פרשנות ייתן לנסיגה הזו חיזבאללה, ומי יודע מה יקרה ליישובי גבול הצפון. נסיגה חד-צדדית מעזה ופינוי היישובים היהודיים שם - הם נגד, כי זה אומר התנכלות לקיבוצים ולמושבים בעוטף עזה וקטיושות באשקלון. התכנסות ביהודה ושומרון לצד הזה של הגדר - הם נגד, כי זה אומר הקמת מדינה חמאסית בלב ישראל וטילי כתף פלשתיניים בטווח של 10 ק"מ מנמל התעופה בן גוריון. וכן הלאה.

 

עוזי לנדאו ויובל שטייניץ היו מה זה בכיינים בתור ילדים, רק ככה אפשר להבין את העמדות שלהם היום.

 

נשיא מוקף

 

מישהו מאיים על שלומו וביטחונו של נשיא המדינה משה קצב ואנחנו לא יודעים? בשבועות האחרונים החלו להקיף את ביתו של הנשיא בירושלים בגדר פנימית מאבן, בנוסף לגדר הקיימת. גובהה של גדר האבן הנבנית הוא למעלה מ-2 מטרים, ועליה תותקן גדר ממתכת, בגובה של 1.5 מטר. על פי "כל העיר" הוגשה לעיריית ירושלים בקשה לבניית גדר עוטפת נוספת של בית הנשיא, בגובה של 4 מטרים, ובתום סיבוב הגדרות הנוכחי, אם אני מבין נכון, יקיפו את קצב שלוש גדרות ביטחון וביתו יהפוך ליעד מבוצר בלתי חדיר.

 

בעקבות ניצחון השמאל יתבצע ניסיון הפיכה אחרי הבחירות ולכן הגדרות? קצב מתכוון להביע תמיכה בתוכנית ההתכנסות של אולמרט והוא מכין את עצמו לכל צרה שלא תבוא? גאידמק ילך לכלא ואוהדי בית"ר ירושלים ינסו לשרוף לנשיא את הבית? מה קורה שם, בירושלים?

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים