והרי התוצאות - לא סופי | בחיורת 2006

והרי התוצאות - לא סופי

נחמן גלבוע ושלמה גלזר

 

ככל הנראה יהיו בכנסת הבאה 4 חברי /ת כנסת קיבוצניקים. 2 ממרצ (אורון ווילן), אחת מהעבודה (אורית נוקד) ואחד מקדימה שי חרמש. תוצאות הבחירות מעלות אפשרות כי סביב שולחן הממשלה תהיה נציגות קיבוצית


תוצאות הבחירות בקיבוצי התק"צ, תק"ם וקבה"א
ח"כ חיים ג'ומס אורון

תוצאות הבחירות לכנסת מעידות כי לא רק באורחות החיים הקיבוציים אלא גם בדפוסי ההצבעה הולכים חברי הקיבוצים ומתקרבים לממוצע הארצי. חשוב לדעת כי השינויים בדפוסי ההצבעה בקיבוצים מושפעים מאוד מעליה במספר התושבים והזמניים. עם זאת חלוקת הקולות מעידה כי אי אפשר יותר להתייחס לחברי הקיבוצים כאילו הם מונחים בכיסן של העבודה ומרצ.

 

מבחינת חברי הכנסת, על פי מדגמי שלושת ערוצי הטלוויזיה, ככל הנראה יהיה בכנסת הבאה שיפור לעומת הכנסת היוצאת וכל ארבעת הקיבוצניקים שהתמודדו על מושב בבית הנבחרים יהיו בכנסת.

 חיים (ג'ומס) אורון מקום 2 במרצ ואורית נוקד מקום 17 בעבודה יהיו בוודאות חכ"ים גם בקדנציה הבאה, ונדמה כי אבו וילן (5 במרצ) ושי חרמש (30 בקדימה) שעדיין קצת מתנדנד יהיו בתום הספירה בפנים.

 

על סמך התוצאות ממחצית הקיבוצים עולה התמונה הבאה:

 

בתק"צ (התק"ם והקבה"א יחד)- העבודה קיבלה כ-44% מהקולות, מרצ 21%  ו-קדימה  19%. 

בקבה"א קיבלה מרצ כ- 44%, העבודה 29% וקדימה 15%.

בתק"ם  קיבלה העבודה כ-53%, מרצ כ-9% וקדימה 21%.

 

בסה"כ שלא במפתיע היה אחוז ההצבעה בקיבוצים גבוה בהרבה מהממוצע הארצי ועבר את ה-70%.

 

תגובות:

 

כל הדוברים סייגו את דבריהם לתוצאות המדגמים.

 

ח"כ חיים אורון (מרצ):

 "לא אסתיר שציפיתי לפחות ל- 6 מנדטים, אבל בצונאמי שעבר על הפוליטיקה עם תופעות משונות כמו הגמלאים היה קשה מאוד לשמור על כוחנו. עם זאת אני עדיין מצפה שגם צביה גרינפילד תיכנס ומרצ תשמור על כוחה".

לדבריו, הדבר המרכזי שקרה לאחר שביבי הכריז על הבחירות כמשאל עם היא העובדה  שיש בכנסת הבאה רוב ברור למהלך מדיני משמעותי. "אני מקווה", הוסיף אורון, "שגם רוב ברור לשינוי המדיניות החברתית/ כלכלית של ביבי".

 

שי חרמש (קדימה):

"בהסתמך על תוצאות המדגמים אני מניח שאהיה חבר כנסת. מבחינת התנועה הקיבוצית", הוסיף חרמש: "ציפינו לקבל 25% תמיכה בתק"ם ו- 15% בקבה"א ונדמה לי שמתוצאות ראשונות אנו די קרבים לזה. לא חשבנו שנכבוש את קיבוצי התק"ם אבל אין ספק שתקענו עוגן חזק בתנועה הקיבוצית".


ח"כ אורית נוקד

ח"כ אורית נוקד (עבודה):

"ידעתי שאכנס לכנסת. אני חושבת שהדרך של העבודה הצליחה לחבר אוכלוסיות שונות והצלחנו לשמור על סדר היום את הנושאים החברתיים. הסקרים שדיברו על פער גדול בין קדימה לעבודה טעו ככל הנראה בגדול ועל פי המדגמים הפער הצטמצם. בכל מצב נהיה כוח פוליטי משמעותי וחזק, ונשים על סדר היום את כל מה שהתחייבנו עליהם".

 

 

 

ח"כ וילן (מרצ):

מרוצה  מכך שבמציאות הפוליטית הבלתי אפשרית שנוצרה הצליחה מרצ לשמור על כוחה, "זה היה מאבק הישרדות. התוצאה של קדימה והגמלאים יצרה מצב בו נפגענו מכל הכיוונים. הוא הביע תקווה ש-5- 6  מנדטים יאפשרו כניסה לממשלה".

 

גברי ברגיל:

הביע סיפוק  מכך שג'ומס ואבו יהיו גם בכנסת הבאה ואכזבה  שמרצ לא מיצתה את הפוטנציאל שלה בבחירות.

 

ולוולה שור:

הביע שביעות רצון מהתוצאות. "הדבר הבולט ביותר זה הניצחון של המחנה השפוי וכל מי שהגדיר את הבחירות כמשאל עם , אני מקווה שכך זה יתקבל.  עמיר פרץ קיבל  תמיכה יפה בארץ בכלל ובתנועה הקיבוצית בפרט. קדימה שחששנו מכוחה קיבלה בסופו של דבר כ-20 אחוזים בלבד".

 

כמה תוצאות מהקיבוצים:

 

בלהב (הקיבוץ של ג'ומס) התחלקו הקולות  שווה בשווה - מרצ 126 קולות, עבודה -  90 וקדימה 26.

בכפר עזה קיבוצו של חרמש הצביעו 194 לעבודה 142 לקדימה ו-26 למרצ.

בשפיים (אורית נוקד) - זכתה העבודה ב-357 קולות, קדימה-108  ו-51  למרצ.

בנגבה (אבו וילן) - הצביעו 135 בעד מרצ, 78 בעד העבודה וקדימה זכתה ב-56 תומכים.

 

תוצאה מעניינת הושגה בעין השופט - מהפך -  לראשונה העבודה 186,  למרצ 176 וקדימה 85
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים