הקלף הפוליטי

קרני עם-עד

 

גם במערכת הבחירות הזו פנה עיתון "הקיבוץ" ל"קוראת בקלפים" כדי שתחזה את ספירת הקולות בבחירות * והתוצאות: חוסר הוודאות יתחלף בהפתעות של הרגע האחרון * ויש גם תחזיות מסעירות לקדימה, העבודה, מרצ, הליכוד * הקלף והקלפי


יפה סתוי (גשר-הזיו) פותחת וקוראת בקלפים את העתיד להתרחש בבחירות הכלליות בשבוע הבא, וגם לאחריהן. סתוי, כזכור, חזתה בעיתון "הקיבוץ", בניגוד לכל הציפיות המוקדמות, את הפסדו המפתיע של נתן טל לולוולה בבחירות למזכירות התנועה. בימים אלה מתכוונת סתוי לעזוב את עיסוקה בקלפים ולפתוח מסעדת גורמה שתתמחה בבישול צרפתי, אבל היא נעתרה לבקשת עיתון "הקיבוץ" לקרוא בפעם האחרונה בקלפים - מה יקרה ביום הבחירות, מי יפתיע ומי יאכזב.

 

לאחר שסתוי מטהרת את הקלפים מעל להבה של נר דולק, כדי להוציא מהם אנרגיה שנצברה מפתיחה קודמת, היא יוצרת קשר עם יישות (את שמה אינה מסגירה), האמורה להשיב לה על השאלות שעולות מהקלפים.

 

ראשית, ממהרת סתוי להבהיר כי טרם החליטה כיצד תצביע. "בזמן האחרון", היא אומרת, "אני קמה בבוקר עם תחושה שזו תהיה מרצ, בערב אני מחליטה על קדימה, ולמחרת על עלה ירוק. אני לא צופה בתשדירים, וכמעט לא מאזינה לתחזיות פוליטיות".

 

הפתיחה הראשונה מוקדשת למה שיתרחש ביום הבחירות עצמו. סתוי "חותכת" חבילה לחצי, מוציאה עשרה קלפים מהחפיסה ועורכת אותם בסדר מסוים. היא מתרכזת, חוזרת בלי מילים על השאלה שנשאלה: "כיצד יראה יום הבחירות", ולאחר דקות ארוכות היא אומרת: "הקלפים מעידים על סוג האנרגיה שיאפיין את היום. כבר בערבוב הבחנתי בקלף שהתהפך, וזה היה קלף של תנועה, הפנינג. לעומתו אני רואה שבפריסה ישנם ארבעה קלפים של ישיבה על כיסא - רמז לקרב שמתחולל על הכיסא. בשניים מהקלפים מופיעים חמישה גביעים ומטבעות, והמשמעות הנומרולוגית של 5 זה מאבק. מכלל הקלפים אני מבינה שאנשים יתלבטו עד לרגע האחרון במי לתמוך. יהיה חוסר ודאות שיתחלף בהפתעות של הרגע האחרון".

 

בשלב הבא אני מבקש מיפה לפתוח קלפים לארבע המפלגות: קדימה, העבודה, ליכוד, מרצ. בדרך כלל נהוג לעשות פתיחה גדולה לכל מפלגה בנפרד, אבל יפה מתרצה לעשות פתיחה "נדירה" של ארבעה קלפים - אחד לכל מפלגה - שיעידו על מצבה בבחירות. יפה סתוי: "הקלף של קדימה הוא גלגל המזל, שהוא הקלף הקלאסי לחוסר יציבות. אין לגלגל בסיס, הוא מרחף באוויר. מכאן אפשר להסיק שקדימה תקבל פחות ממה שחושבים כעת. היא תפתיע לרעה, גם אם תקדים את השאר".

 

ש: ומה לגבי העבודה?

"כאן כבר מדובר על הפתעה לטובה. קלף 'נסיך החרבות', שמייצג את מזל תאומים, הוא קלף שמדבר על תקשורת וחיבור חזק. ניכר בקלף שהעבודה השתמשה בשכל יותר מאשר ברגש, ועשתה את המקסימום מבחינת התעמולה".

 

ש: ועכשיו הליכוד.

"אני רואה קלף סתמי של אישה ליד מעיין. זה קלף אופטימי, אבל לא ברור מדוע הוא כזה, ומהיכן נובע הרגש הטוב. אני חייבת לפתוח קלף נוסף כדי לקבל תשובה. (פותחת) אופס... עכשיו אני מבינה. אנשים בליכוד רצו להיטהר, להזדכך, אבל הקלף השני מראה שזה לא ממש הצליח להם. יש כאן שבעה גביעים של נטישה - אותו קלף שהופיע גם בהקשר של נתן טל - ומתברר שהנוטשים לא יחזרו 'הביתה' ביום הבחירות".

 

ש: ולסיום מרצ-יחד.

"כאן אני רואה אדם עומד עם חמש חרבות בידו, ועוד שתיים תקועות בקרקע. מדובר בקלף של כישלון צורב, של תבוסה. אני לא רוצה להגיד מספרים, אבל תהיה אכזבה גדולה למרצ. קלף נוסף שאני פותחת למרצ מוכיח שאנשי המפלגה צריכים ללמוד לקח מסוים, להיות פחות בטוחים בעצמם. אין לי ספק - אכזבה גדולה".

 

הקלפים של פרץ

 

יפה סתוי מתבקשת לפתוח עשרה קלפים לעמיר פרץ, ולקרוא את הצפוי לו בעקבות ההפתעה שתשיג מפלגתו. אחרי הפתיחה הגדולה, ודקות של ריכוז בעקבותיה, היא נאנחת: "אוי ואבוי, אני רואה כמה קלפים שבכולם מופיע כיסא, אבל לא מדובר בכיסא בטוח. תהיה לעמיר פרץ תחושה של אכזבה, וזאת על-פי חמישה גביעים 'זרוקים'. יש כאן קלף שמראה דמות עטופה בשחור, ודמויות אנוש יוצאות מתוך ארונות קבורה. זה מעיד על כך שעמיר היה בטוח בעצמו, וקיווה לראות גם את המתים נחלצים לסייע לו, אבל זה לא יקרה. בתוך חודשים אחדים לאחר הבחירות יתחיל מסע ההדחה, ופרץ לא יישאר בראשות המפלגה. שלוש חרבות ומאזניים מעידים על כך שמצבו יהיה קשה. עם המאזניים ידונו אותו ועם החרבות יחסלו אותו פוליטית".

 

הקלפים של הקיבוצים

 

קריאה נוספת בקלפים מוקדשת למצב התנועה הקיבוצית לאחר הבחירות. כאן יפה סתוי אופטימית מאוד. "אני רואה עלם צעיר מביט לאופק, מחזיק במוט שתקוע באדמה ומשאיר מאחריו עוד שלושה מוטות כאלה. יש כאן המון אופטימיות, הרבה תקווה לעתיד. לא משנה מי ינהיג את העם, הקיבוצים ירוויחו מזה".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים