הבחירות מתחממות בחממה

נחמן גלבוע

 

ראש המועצה האזורית מנשה, אילן שדה, הזמין את ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג למפגש חברי ב"חממה" בעין-שמר. מזכיר הקיבוץ חמי סל לא אהב את ה"פלישה" לאחד מסמלי מרצ. התוצאה: חברי האזור יצטרכו לשמוע את הרצוג במקום אחר 


חמי סל

חיכוך מקומי בין אילן שדה מקיבוץ מענית ראש המועצה האזורית מנשה, לבין מזכיר קיבוץ עין-שמר חמי סל, מצליח לחמם מעט את מערכת הבחירות המנומנמת בתנועה הקיבוצית. המתיחות החלה בעקבות קבלת הודעה במזכירות עין-שמר, על מפגש חברים בחממה שבקיבוצם עם השר לשעבר יצחק (בוז'י) הרצוג ממפלגת העבודה. יוזם המפגש היה ראש המועצה אילן שדה. בתגובה הודיע סל, שבעבר היה רכז המחלקה הפוליטית בקבה"א ופעיל במרצ, כי הוא מתנגד לקיום המפגש במתכונתו המתוכננת, ומציע לקיים עימות בין הרצוג לבין אחד ממועמדי מרצ לכנסת.

 

"יש רגישויות שצריך לחשוב עליהן לפני שקובעים עובדות", אומר סל, "בקיבוץ עין-שמר כל חבר מצביע על פי ראות עיניו, אבל העובדה היא שרוב החברים התפקדו למרצ, ואין אף חבר במפלגת העבודה. לכן הצעתי לקיים עימות, כדי לתת לבוז'י את האפשרות להסביר למה מפלגת העבודה עדיפה על פני מרצ. ככל הידוע לי יש הסכם בין גברי ברגיל לוולוולה שאומר שאם יש מפגשים פוליטיים ומפלגתיים בקיבוצים, הם צריכים להיות בידיעת הקיבוץ, ואם הקיבוץ דורש לקיים פאנל, זה יקוים. אני חושב שזה לא אתי לקבוע מפגש כזה בלי לידע את הקיבוץ. לא אמרתי שצריך לגרש את בוז'י, אבל עמדתי על דעתי שהוא לא יופיע לבד" לדברי סל, אף שחלק ממימון הפעילות בחממה בא מתקציב המועצה האזורית, החממה שייכת לעין-שמר ועניין הכסף שולי לחלוטין. "הוועדה הפוליטית של עין-שמר הזמינה את צביה גרינפילד ממרצ ואת ג'ומס, וזכותנו לעשות זאת", הוא אומר, "אין לנו בעיה לקיים פאנל עם נציגי כל המפלגות, אבל יש לנו כקיבוץ את ההעדפות שלנו. אני חבר של אבו וילן שהוא במקום החמישי במרצ, וגם של אורית נוקד שהיא במקום ה-17 בעבודה, אבל מכיוון שאין חיבור פוליטי בין התנועות, צריך לקבל החלטה ביום פקודה אם אבו יהיה בכנסת או אורית. האמת היא שאני צופה שיהיו הפתעות גדולות, הן לגבי כוחה של מרצ והן של העבודה, ומאמין ששניהם ייכנסו בגדול לכנסת הבאה".

 

ראש המועצה אילן שדה חבר במפלגת העבודה החליט בעקבות סירובו של סל לבטל את הביקור. "אני מכבד את דעתו של חמי", אומר שדה, "ולא מחפש עימותים מיותרים, לכן החלטתי לרדת מהעניין".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים