עוד 19 יום לבחירות

נחמן גלבוע

 

במרצ מציגים מצע וחזון, בעבודה מטלפנים לחברים ויש גם ממצאים (מאוחרים משהו) על הצבעת חברי מחוז הקיבוצים בפריימריס לכנסת


ח"כ אבו וילן

המירוץ אחר קולו של הבוחר הקיבוצי נמשך, ובמרצ מקווים לשכנעו בזכות המצע המעודכן ל-2006. במסיבת עיתונאים שבה הוצג המצע אמרה יו"ר ועדת המצע, פרופ' נעמי חזן, כי מדובר במצע המקיף והפרטני ביותר העוסק בכל נושא שעל סדר היום שיקבע את עתיד מדינת ישראל. "מרצ מציגה היום את מצע הליכוד, העבודה וקדימה בעוד 10 שנים", סיכמה חזן.

 

ח"כ אבשלום (אבו) וילן התייחס לנושא המדיני וציין שמרצ אומרת את האמת לציבור כשהיא מדברת על פינוי מרצון של מתנחלים תוך מתן פיצויים, בדרך להסדר הקבע שיהיה בגבולות הקו הירוק עם חילופי שטחים תמורת גושי ההתנחלויות.

 

ח"כ רן כהן שהתייחס לנושא החברתי הבהיר שמרצ מתנגדת להפרטות ולהפחתת מסים, ותומכת בכלכלה צומחת עם חברה צודקת שבה תהיה המדינה אחראית לחינוך מגיל שנתיים עד לאוניברסיטה ותונהג פנסיית חובה לפחות בגובה שכר המינימום. במצע הוצג גם רעיון חדשני של פנסיה באמצע החיים.

 

ח"כ זהבה גלאון הדגישה את השינוי המוצע בחוק השבות, שלפיו גם מי שרק אביו יהודי יוכר כיהודי. יו"ר מרצ, יוסי ביילין, התייחס לנושא המאבק בשחיתות שבו מציעה מרצ הצעה מעשית לכינון מסלול משפטי נוסף לעובדי ציבור, ולא מסתפקת בהצהרות כלליות וסתמיות.

 

במחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה החל בתחילת השבוע מבצע טלפונים, שבו מתקשרים בכירי המחוז ופעיליו לחברי הקיבוצים במטרה לשכנעם להצביע למפלגה. בהודעה שפרסם הדובר החדש של המחוז, דוד ארז, מצוין כי מדובר ביוזמתו של מזכיר התנועה ולוולה שור. "לשיחה האישית יש חשיבות רבה", אומר ולוולה. "המטרה היא גם להקשיב וגם להשמיע, ואני מקווה שבאמצעות דיאלוג נוכל לשכנע חברים. בשיחת פעילים שהייתה הדגשתי כי אני לא מתרשם מהשמות שקדימה מוציאים לתקשורת. חלק מהשמות, כמו ורד רייכמן, אינם נכונים. במפגשים שאני מקיים בקיבוצים אני מרגיש שהמתלבטים מבינים שקדימה זו מפלגה למערכת בחירות אחת, ללא מסרים אחידים. לדוגמה, פרס רוצה להיפגש עם אבו עלא, וציפי לבני מתנגדת לפגישה כזו. חברי העבודה מבינים שחייבים מפלגת עבודה חזקה בכנסת. נשאלתי בקיבוצים על הירתמותו של אהוד ברק לפעילות, ולאור הפניות הרבות שכנעתי את ברק להירתם למערכת הבחירות". ברק יקיים שלושה כנסים בתנועה הקיבוצית, בנען, אפיקים ושפיים, כשהכנס בשפיים ב-18 במארס יהיה כנס מרכזי של המחוז.

 

מזכירת המחוז, שבולת שופט אדלמן, קיבלה בימים אלו את התוצאות המפורטות של הפריימריס לרשימה לכנסת. מבדיקת הקלפיות בקיבוצים עולה שאורית נוקד זכתה ברוב ב-70% מהקיבוצים, כשיתרונה בולט בקיבוצי הדרום והמרכז. איתן ברושי זכה בעיקר בקיבוצי העמק, אבל גם שם בהפרש קולות קטן מזה שזכתה נוקד בקיבוצים שבהם גברה עליו. דוד דרומלביץ זכה בקיבוצו, רמת רחל, והגיע למקום השני אחרי נוקד בקיבוצי המועצה האזורית מטה יהודה. כל המועמדים זכו באמון קיבוציהם, ונבחרו בהם ברוב גדול לעומת המתמודדים מולם.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים