אין קשר בין כסית לצוותא

נחמן גלבוע

 

רות אשל שלונסקי, בתו של המשורר אברהם שלונסקי, מצאה שורה ארוכה של אי דיוקים

בהיסטוריה של צוותא - והיא ממהרת לתקן


אברהם שלונסקי

תיאור התקופה הראשונה להקמת צוותא בכתבה שהתפרסמה לרגל שנת היובל למועדון, לוקה, לדברי רות אשל-שלונסקי, בחסר ובמספר פרטים לא מדויקים. אשל-שלונסקי, חברת שער הגולן, בתו של מייסד צוותא, המשורר אברהם שלונסקי, מבקשת בעקבות הכתבה שפורסמה בשבוע שעבר להעמיד דברים על דיוקם, כמי שהכירה את הנושא מקרוב.

 

"קודם כל", היא אומרת, "אין ולא היה שום קשר בין יושבי כסית לבין צוותא. ואין ולא היה בשום שלב שום קשר בין מועדון צוותא לתרבות מתקדמת לבין בית קפה כלשהו. אני רוצה לומר מספר מלים על קפה כסית, שלונסקי וחבורתו. הנוהג של סופרים, אמנים ואנשי רוח אחרים להתכנס בבתי קפה קבועים כדי לשבת יחד ולדבר על מה שקרוב ללבם, הוא ישן, ובא אלינו מאירופה, בעיקר מפריז. הנוהג הזה היה קיים גם כאן עוד מימי דור ביאליק. גם הצעירים דאז, קרי שלונסקי ואחרים, היו באים לשם ואחר כך עברו לקפה 'משלהם', שבו היו מתכנסים מדי יום בשעות אחר הצוהריים אל תוך הלילה, ומדברים על שירה, אמנות, חיי התרבות בארץ, והמצב בכלל. החבורה, שבראשה שלונסקי, אלתרמן ועוד, נדדה מקפה 'שלג לבנון' לקפה 'אררט', ולקפה 'קנקן' (אולי בסדר הפוך), ועד לקפה 'כסית' ששלונסקי העניק לו את שמו. החבורה גדלה ואספה סביבה צעירים, שחקנים, אנשי רוח, סופרים צעירים מדור הפלמ"ח, אנשי הגנה ופלמ"ח ומעוניינים אחרים. לא הייתה חבורת שלונסקי מול חבורת אלתרמן, ולא היה צורך להדגיש את ההבדלים. זה אחד הסיפורים המוזרים והמופרכים במאמר. החבורה התקיימה כל עוד קפה כסית היה קיים, כמובן תוך שינויים פרסונליים שהזמן גרמן".

 

אשל-שלונסקי עושה סדר בתולדות מועדון צוותא לתרבות מתקדמת על גלגוליו השונים. "הרעיון נולד מתוך הרצון של התנועה לקרב לשורותיה את הקהל העירוני ואת האינטליגנציה העירונית", היא מספרת. "אחד מהוגי הרעיון של הקמת המועדון היה שלונסקי. וכך, בראשית שנות ה-50 הוחלט במזכירות התנועה שישבה במרחביה, להקים את המועדון לתרבות מתקדמת. לשם כך שכרה התנועה מקום בקומה ב' של בניין ברחוב נחלת בנימין, והתאימה אותו במידת האפשר לצורכי המועדון. המועדון היה 'ממוסד' מראשיתו, והוא מומן ונוהל על ידי התנועה מראשיתו. שלונסקי, בראש צוות, הפעיל את המועדון בצד התוכני והתוכניתי, והתנועה דאגה לצד האדמיניסטרטיבי. היה שם מיחם בשביל תה וקפה ועוגות. בתקופה ההיא פיסקה לא היה שם.

 

"מועדון צוותא לתרבות מתקדמת עבר מספר פעמים ממשכן למשכן. בכל פעם שהמשכן כבר היה צר מלהכיל את הקהל המעוניין, שהלך וגדל, עברו למשכן אחר, גדול ומתאים יותר, שתמיד מומן על ידי התנועה. המשכן הראשון, כאמור, היה בנחלת בנימין בקומה ב' של הבניין. המשכן השני היה ברחוב דיזנגוף 214, באולם בקומת החנויות, הכניסה מהרחוב. האולם היה גדול ונעים יותר, מותאם יותר לתפקידו, וממוקם במקום נוח יותר. שם גם התגוונו התכנים והתוכניות, קהל המעוניינים התרחב והתגוון, ושם גם הוכנס השם המלא: מועדון צוותא לתרבות מתקדמת. שלונסקי הציע את השם. המועדון שהה שם שנים אחדות.

 

"פיסקה לא היה שם, אלא ממש לקראת סוף התקופה. הוא נכנס ונדמה לי שהוא הוביל את המהלך למעבר לכתובת החדשה, למשכן השלישי שהיה ברחוב מאפו פינת בן יהודה. המשכן הרביעי והאחרון הוא המשכן הנוכחי ברחוב אבן גבירול פינת שלמה המלך".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים