הכול צפוי

קרני עם-עד

 

כלפי חוץ המפלגות ממשיכות להילחם בשצף קצף על כל קול * אבל בחדרי חדרים כבר לא צופים הפתעות מיוחדות * ונאבקים (גם) על הזכות להרכיב קואליציה עם "קדימה" * אקשן בחירות? אז זהו, שלא


ח"כ אורית נוקד

פחות מחודש נותר עד ל"יום הבוחר", ונדמה שמעולם לא היו התוצאות כה ידועות מראש. גם במפלגת "העבודה" כבר הסכינו עם העובדה ש"קדימה" תרכיב את הממשלה הבאה. השאלה שנותרה פתוחה כעת היא מי יתמקם במקום השני (ליכוד או העבודה) ומי תשלים את מערכת הרכבת הקואליציה: מרצ, ש"ס או האיחוד הלאומי (ואולי שלושתן, או שתיים מהן גם יחד).

 

 

להשפיע מהמקום השני

 

אם עד עכשיו הפגינו "החברים של עמיר" חזות אחידה של ביטחון ביכולתו של המנהיג משדרות לנצח, הרי שבכנס פוליטי שהתקיים בקיבוץ כברי - נפרץ הסכר. פרופ' אבישי ברוורמן, בנאום מבריק, כבר דיבר על הצורך להפוך את העבודה למפלגה משפיעה מהמקום השני. החרה החזיק אחריו ח"כ שלום שמחון, וגם יהודה שביט, ראש המועצה האזורית מטה-אשר, חילק בין הנוכחים גילוי דעת, בו כתב, בין השאר: "הסקרים מדברים על כך שבין 50-40 אחוזים ממצביעי התנועה הקיבוצית מתכוונים להעניש את מפלגת העבודה בגין בחירתה ביו"ר שלה, ולהצביע 'קדימה'. ייתכן אפילו שאני יכול להבין את הרגשתם של חברים אלה, אבל נראה לי שהם עושים לעצמם עבודה קלה ואינם נותנים לעצמם דין וחשבון מספק באשר לנזק שייגרם לתנועה הקיבוצית בפיצול כוחה. חשוב מאוד שמפלגת העבודה תבוא חזקה עם תמיכה רחבה, כדי שתוכל להתמקח על מספר שריה וייצוגה בממשלה. זכרו, אנשים רבים יעברו ויצביעו לקדימה, אולם את חברי התנועה הקיבוצית יספרו ויקטלגו, ואם מפלגת העבודה תיכשל הסיבה כבר כתובה על הקיר - התנועה הקיבוצית...". ח"כ אורית נוקד, שפתחה את שורת הנואמים, הודתה לאחר הכנס כי נדהמה לשמוע את ברוורמן ושמחון משלימים עם העובדה שהעבודה תיאלץ להסתפק במקום השני. "המסר לבוחרים צריך להיות שלא הכול אבוד, ושביכולתנו להפתיע", אמרה נוקד.

 

ממשיכים לדהור קדימה

 

קדימה ממשיכה להשתבח ב"עריקי העבודה", בעיקר כאלה שנחשבו לאבני יסוד של אחדות העבודה ומפא"י ההיסטורית, ובמשך השנים הפכו לבעלי השפעה בקיבוצים ובאזור. אחד מהם הוא יעקב צור (לא השר לשעבר), מקיבוץ נען. צור, 80, ניצול שואה ולוחם פלמ"ח, מעיד על עצמו כמי שהיה ועודנו פעיל פוליטי מזה 60 שנה. הוא הצביע לכנסת הראשונה והיה פעיל באחדות העבודה, במפ"ם, במפא"י, במערך, בעבודה. כמו כן כיהן כראש אזור דן ודרום בהסתדרות. בבחירות הקרובות הוא מתכוון להצביע קדימה. "הסיבה העיקרית לכך שאצביע, לראשונה, למפלגה שאינה מפלגת פועלים - היא השתלטות האסלאם על העולם והסכנה הנשקפת מכך לישראל. מתברר שרק ארצות-הברית ושלטון בוש מסוגלים להילחם בתופעה המסוכנת הזו. לאנשי קדימה יש קשרים מצוינים עם הממשל, ולאף מפלגה אין צוות דומה".

 

ש: ומה על הבעיות מבית, גם כאן לקדימה יש יתרון על פני העבודה?

יעקב צור: "לא הייתי אף פעם חסיד של שרון, אבל רק הוא מסוגל היה לפנות התנחלויות, שהן לדעתי האסון הכי גדול שלנו, הן מבחינת קורבנות משני הצדדים, והן מהבחינה הכלכלית. לאנשים של קדימה יש מחויבות להמשיך בדרך הזו. הם לא רק ידברו, הם יעשו. החלטתי לתמוך בקדימה עוד לפני הצטרפות פרס למפלגה. לא בטוח אם הייתי עושה זאת אם אהוד ברק היה נשאר בהנהגה. צריך גם לזכור שאולמרט, כשר אוצר, עשה דברים חשובים עבור הקיבוצים, ואני זוכר אותו כאיש הציבור היחיד (מלבד בן אהרון ושחל) שהגיע להלוויה של ישראל גלילי. בכל מקרה, אני נשאר חבר העבודה, אבל אתמוך בקדימה בבחירות הקרובות".

 

מצע "קדימה", שפורסם השבוע - שם את החינוך, התעסוקה ופיתוח הנגב והגליל בראש סדר העדיפות בתקציב. הסעיף הנוגע לנגב ולגליל הוא, אולי, המעניין ביותר. "מתן עדיפות לפיתוח אזורים אלה, במקום אזורים שלא יהיו חלק ממדינת ישראל יהודית ודמוקרטית בעתיד".

שי חרמש: "יש כאן בשורה חדשה, שמסיימת את הוויכוח על השאלה אם מדובר בליכוד ב' או במרצ ג'. אם צחי הנגבי וציפי לבני הפנימו את המסר הזה, גם אנשי שמאל מהעבודה ומרצ יכולים לחיות אתו לא רע".

 

כולם יוצאים לשטח

 

מרצ מאמינה בצעירים ובחקלאים. בסוף השבוע התקיים בגן-שמואל כנס צעירים בנוכחות 50-40 חבר'ה, שהאזינו למשנתם של מוסי רז, גבי לסקי, רועי פלד (רכז הוועדה הפוליטית ב"ארצי") ואורי זכי (יו"ר הצעירים של מרצ).

 

הכיבוד התמקד בבמבה, ביסלי ושתייה קלה. במקביל נערך מפגש חקלאים מעמק הירדן במטע האבוקדו של בית-זרע, עם ח"כ אבו וילן. היו מנגל, בירות, מצב רוח. שני הכנסים ממשיכים את הקו החדש של מפלגת השמאל, לפיו ניתן למשוך את החביירים למפגשים במקומות אטרקטיביים יותר ממועדון-לחבר או חדר אוכל ריק. המפגשים כללו דיווח על פרק ההתיישבות במרצ-יחד, לרבות פנסיה, זכויות בקרקע, חינוך ובריאות.

 

גם העבודה בשטח: מטה המבצעים של התק"ם, בשיתוף המחנות-העולים והנוער-העובד והלומד יקיים בשבת הקרובה מסע מכוניות מצומת ביל"ו לשדרות תחת הסיסמה: "עם הפנים מהמרכז לפריפריה". במקביל, שלח המטה פנייה לקיבוצים להיערך להצבת שלטים, לעבודה בצמתים, ולמתן אוכל למתנדבים שיחלשו על הצמתים בשבועיים הקרובים.

 

היחסים בין חברי הקיבוצים לבין שכניהם בערים ובעיירות שמסביב מעסיקים את מפלגת העבודה. על מישור זה בא לענות המטה "שכנים", שהוקם לבקשתו האישית של עמיר פרץ. במסגרת המטה מתקיימים שורה ארוכה של מפגשים ברחבי הארץ, בהם מתארחים בכירי מפלגת העבודה, המחדדים ובוחנים סוגיות מהותיות לסביבה ולאזור בתחומי החינוך, התעסוקה, הצמיחה הדמוגרפית ועוד. בראש המטה עומד עו"ד צפריר בן אור.

 

מה חדש בחד"ש

 

גם המפלגה היהודית-ערבית הקימה מטה קיבוצי

 

מפלגת חד"ש הקימה מטה קיבוצי, שמאמין ביכולתו לגייס 500-400 תומכים מהתנועה הקיבוצית. פדרו גולדפרב (ניר-יצחק), מורה להיסטוריה ואזרחות, פרסם לפני שבוע את הקריאה הראשונה לקומוניסטים מבית להצטרף לחד"ש. "מאז הגיעו שלושה טלפונים, שתי הודעות באימייל, וישנה התעניינות מקיבוצים באזור ואדי ערה, גרנות, וגם מנירים, ניר-עוז, מגן. לא מעט יו"ד-בתניקים פונים אליי, חיילים בשירות סדיר ומשוחררים".

 

ש: ההגדרה של מפלגה לא-ציונית אינה מרתיעה את חברינו?

פדרו גולדפרב: "ההיפך מזה: דווקא בגלל שאיננו ציוניים, ואנחנו מאמינים בשוויון ערך האדם והאדמה, יש בנו התעניינות. אני מאמין שנגיע לשלושה או ארבעה מנדטים, גם בסיוע חברי הקיבוצים". _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים