שחקן חד"ש במגרש

נחמן גלבוע

 

גם חד"ש רוצה קיבוצניקים, בקדימה מגייסים את בכירי התעשייה ובמרצ חורשים את השטח. בחירות 2006, דיווח שבועי 


שבולת שופט אדלמן

שחקן חדש הצטרף השבוע למגרש הפוליטי הקיבוצי. מדובר בפדרו גולדפרב, חבר ניר יצחק, מורה להיסטוריה ואזרחות ומנהל לשעבר של המוסד החינוכי "מעלה הבשור", מועמד במקום ה-16 ברשימת חד"ש לכנסת, ומרכז התא המטה הקיבוצי של המפלגה. "להבדיל מבחירות קודמות", הוא אומר, "קיימת התעניינות בקרב צעירים בעמדות שלנו, והם רואים בנו אלטרנטיבה לשמאל הציוני. לא בטוח שבסוף הם יצביעו עבורנו, אבל הם רואים שלחד"ש יש עמדות ברורות בתחום המדיני והחברתי וזאת להבדיל מהעמדות המעורפלות של מרצ". גולדפרב מסביר שלא מפריע לו כחבר קיבוץ לתמוך ולהשפיע להצביע למפלגה לא ציונית, ולדבריו מדובר בהמשך החינוך למען המיעוטים שקיבל בהשומר הצעיר בארגנטינה. הוא מקווה להגיע ל-400-500 בוחרים חברי קיבוץ.

 

במפלגת העבודה מתמקדים בניסיונות לבלימת מעבר המצביעים לקדימה. לדברי מזכירת מחוז הקיבוצים, שבולת שופט אדלמן, נמנע נציג קדימה מלהגיע לפאנל בחירות שהתקיים ביום שישי שעבר בקיבוץ דביר. "למה שיגיע", היא אומרת בציניות, "עדיף להם לשתוק כדי לשמור על המנדטים". לדבריה עולה מתוך הסיורים שעדיין קיימים מתלבטים בקיבוצים, אך חלקם כבר החליטו לחזור לחיק מפלגת העבודה. שני המסרים שמעבירים נציגי העבודה הם: אהוד אולמרט הוא לא אריק שרון, ורק מפלגת העבודה תדאג להתיישבות ואילו קדימה תתפרק לאחר הבחירות.

 

שופט אדלמן לא מתעלמת מרשימת הרכש השבועית של קדימה, אבל מאמינה שחלקם ישתכנעו לבסוף שרק העבודה תקדם הסדרים מדינים וחברתיים.

 

שי חרמש ממשיך כהרגלו להציג את המצטרפים החדשים, והשבוע הכוכב התורן הוא גזי קפלן מלוחמי הגטאות, הקיבוצניק בעל התפקיד הבכיר ביותר בחברה כלכלית. בצד הנשי הוא מבשר על הצטרפותה של ורד רייכמן מגליל ים, מנכ"לית מדגל לשעבר, ואשתו של. "לקחנו ברצינות את הקריאה של שלי יחימוביץ לנשים להצביע באופן עצמאי", הוא אומר באירוניה, "והחל מהשבוע מתחיל לפעול מטה חברות הקיבוצים אצלנו בריכוזה של אירית ענבר ממשמרות". לחרמש יש תשובה על האמירות לפיהן לקדימה אין מצע והיא אינה מחויבת להתיישבות. "השבוע יצאה התוכנית הכלכלית שלנו", הוא אומר, "וכתוב בה במפורש שנושא הנגב והגליל קודם לאזורים שלא יהוו חלק ממדינת ישראל בעתיד, וכן יש התחיבות לשמור על צביונם של היישובים הכפריים".

 

במרצ מעבירים לקיבוצים סרטון וידיאו מפתיחת הקמפיין שהיה בנמל תל-אביב, והשבוע החלו לקבוע מפגשים בקיבוצי תק"ם שבהם היו מעל 40 מצביעים. במרצ מביעים שביעות רצון מכמה מפגשים באווירה לא פורמלית, שהתקיימו מעבר למפגשים הקבועים במועדוני הקיבוצים. מפגש כזה התקיים ביום ראשון בקיבוץ גן שמואל, והוא נועד לצעירי הקיבוץ והאזור. "הגיעו למעלה מ-40 חבר'ה", מספר רכז המחלקה הרעיונית-פוליטית של הקבה"א, רועי פלד. "הייתה שיחה מאוד פתוחה וחופשית עם מוסי רז, גבי לסקי, אורי זאכי ואתי, והיא נמשכה עד הלילה". גם לח"כ אבשלום (אבו) וילן היה מפגש מעניין עם חקלאי עמק הירדן ורמת הגולן, ביום שישי אחר הצוהריים בסככת האריזה של בית זרע. "היו הרבה בשר ובירות", הוא מספר, "ודיברנו על זה שהצבעה לקדימה לא תקדם את האינטרסים של החקלאות וההתיישבות. הם היו מוכנים להמשיך לדבר עוד הרבה שעות, אבל אמרתי להם שאני נשוי באושר וצריך להגיע הביתה".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים