הקאמבק של הקואופרציה | כנס "קואופרציה בעידן ההיי-טק", ביוזמת התאחדות מגדלי הבקר

הקאמבק של הקואופרציה

נחמן גלבוע

 

כנס שעסק ביתרונות הקואופרציה שארגן ארגון מגדלי הבקר, אותת ולוא ברמז על הכיוון הרצוי בהתפתחות תנובה 


מאיר בראון

קשה היה למצוא מקום פנוי ב"בית חומה" שבאפעל, ביום העיון שיזמה התאחדות מגדלי הבקר בנושא "קואופרציה בעידן ההיי-טק", שנערך ביום חמישי שעבר למרות מזג אוויר סוער וגשום.

 

מנכ"ל תנובה, אריק רייכמן, אומנם לא הגיע ליום העיון התיאורטי שנועד להצביע על כך שניתן להמשיך לקיים את תנובה כאגודה שיתופית ואין צורך להפריטה, אך חלק מעובדי החברה הבכירים ובהם היועץ המשפטי, עו"ד דובי רביד, נכחו באולם לצד עשרות רפתנים, בעלי תפקידים תנועתיים ומדריכי הנוער העובד והלומד. כמקובל בימים אלו לא נפקד גם מקומם של הפוליטיקאים, ואת המשבצת הפוליטית מילא יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ.

 

"שלא כמו במודל התכנון וההשקעות בחברות ההיי-טק", אמר פרץ, "בהן לוקח שנים לייצר מקומות עבודה, הקואופרציה הוכיחה כי בכל המקומות בהם ניתנו כלים ראויים, נוצרו מקומות עבודה רבים ובמהירות". הוא הוסיף כי אין כל סיבה שהרפתנים והחקלאים יתנצלו על עצם קיומם ופועלם, וציין שבמדינות אירופה מסבסדים את החקלאות מתוך הבנה שמדובר ביחידת ייצור ערכית.

 

את הכנס בהנחיית ראובן טנא מהתאחדות חקלאי ישראל פתח מנכ"ל ארגון מגדלי הבקר, מאיר בראון, שציין ששנת 2005 הייתה מהשנים הטובות ביותר של ענף הרפת. לדבריו, משק החלב מהווה עוגן בחקלאות בישראל משום שמדובר בענף יציב ובעל הכנסות לאורך כל השנה, המאוגד בשרשרת של קואופרטיבים שמביאים תשואה נאותה למגדלי הבקר. הוא ציין שענף החלב ברוב מדינות העולם מאורגן בקואופרטיבים וזוכה לתמיכה והגנה ממשלתית, והזהיר מפני הפיכתה של תנובה לחברה ציבורית שתקטין את רווחיות המגדלים.

 

ד"ר יהודה פז, מי שעוסק שנים בתחום הקואופרציה, סקר את היקף ההתאגדות הקואופרטיבית דווקא במדינות מפותחות, וציין שמדובר במאות מיליוני אנשים החברים בקואופרטיבים כמעט בכל תחומי החיים ובהם תעשייה, תיירות, בנקים, ביטוח, צרכנות וחקלאות. לדבריו, בניגוד לדעה הרווחת בישראל ולתדמית הלא טובה שיש לנושא הזה בארץ, הרי שבעולם הקואופרציה נמצאת בפריחה ומציגה הישגים בולטים.

 

עו"ד עופר פיינשטיין עמד על ההבדלים בין חברה עסקית שבה הדירקטוריון מחויב אך ורק לרווחיות החברה, לבין אגודה שיתופית, שבה ההנהלה מחויבת לרווחת חברי האגודה.

 

מנכ"ל קואופ ירושלים, רמי מנדל, תיאר את הפיכת האגודה שעמדה לפני דרישת פירוק, לגוף מודרני המעסיק מאות עובדים בסניפי הסופרמרקטים שלו, ומעניק הטבות והנחות לחברי האגודה הקונים בסניפיו. מנכ"ל מילואות, יובל אורן, תיאר את הצורך בהתארגנות חדשה של מגדלי העופות באזור הגליל המערבי, שהביאה ליצירת אגודה שיתופית חדשה בשותפות של הארגון האזורי והמגדלים, המקטינה את סיכוניהם ומבטיחה להם רווחים מענף הפטם.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים