בחירות 2006: מחממים מנועים

קרני עם-עד

 

ב"קדימה" הוקמו המטות האזוריים של ההתיישבות (את רובם מאיישים קיבוצניקים, ועוד איזה!) * במחוז הקיבוצים של "העבודה" חולקו "תיקי משימות" * ב"מרצ-יחד" מגייסים נבחרת לפעילות בקיבוצי התק"ם * ו"תפנית" מקבלת חיזוק בקיבוצים * אקשן בחירות? הנה זה בא


שי חרמש

40 יום לפני הבחירות הכלליות לכנסת עזב שי חרמש (כפר-עזה) את תפקידו כגזבר הסוכנות והחל להתמסר לעיסוקו החדש - רכז מטה ההתיישבות ב"קדימה", המדורג במקום ה-30 ברשימה לכנסת. הוא לא הותיר אחריו ממלא-מקום, והתפקיד הנחשק מחוזר באינטנסיביות על-ידי מפלגת העבודה והתנועה הקיבוצית. בימים האחרונים הטילה העבודה על ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג לטפל בנושא המחליף (בשלב זה במעמד של ממלא-מקום), עוד לפני הבחירות והקונגרס הציוני העולמי. מוסדות התק"ם עושים הכול כדי שעו"ד חגי מירום ייבחר לתפקיד, ולשם כך מקיים המזכיר, זאב (ולוולה) שור, שורה של פגישות עם אישים בכירים במערכות הפוליטית והציבורית. לדברי ולוולה מבקשים האמריקאים, אשר להם השפעה רבה על הסוכנות, למנות מחליף זמני לחרמש עוד לפני הבחירות לכנסת. חרמש עצמו לא מאמין שזה יקרה, וגם לא בטוח כלל שהמועמד לתפקיד יבוא ממפלגת העבודה. "הכול תלוי בתוצאות שיושגו בבחירות", הוא אומר. "אם העבודה לא תשיג מספר מנדטים גבוה שיאפשר לה יתרון משמעותי על פני הליכוד - המאבק יהיה פתוח".

 

בתוך כך סיים חרמש את הקמת המטות האזוריים של ההתיישבות ב"קדימה". כל ראשי המטות יעבדו בשכר ויקבלו הוצאות רכב ואש"ל. הכוונה היא למנות בכל קיבוץ נציג ממריץ של קדימה. בראש מטה הגליל הוצב רן בנאי (דפנה), ויסייעו לו עוזי צור (שמיר) ואורי אשכולי (כפר-גלעדי). יעקב יוניש (בית-השיטה) ירכז את מטה העמקים, כשלצדו תפעל אדווה ונטורה (אשדות-יעקב מאוחד). עוד ראשי מטות שינסו להמריץ את חברי הקיבוצים קדימה: גרנות - דודי גורן (גבעת חיים מאוחד), המרכז - ערן שילה (נען), הדרום/הנגב - גור כץ (נחל-עוז), עוטף עזה - זיו מצליח (כפר-עזה).

 

שי חרמש ממשיך לדווח על זליגה מהעבודה, שהופכת לסחף גדול. "מתקשרים אלינו עשרות חברים, הן מהתק"ם והן מהארצי, ואנחנו לא מצליחים להיענות לכל הפניות לבוא ולסייע". בין המודיעים על תמיכה בקדימה: איתן חפר (גבעת-חיים מאוחד), מנכ"ל מקורות לשעבר ויו"ר ביטוח חקלאי עמוס אפשטיין (כפר-עזה), חנוך בארי (הזורע) וחנן בן דור (שער-העמקים).


שבולת שופט אדלמן

שני מסרים לעבודה

 

אתמול (רביעי, 15.2) התקיימה ישיבה של רכזי האזורים במחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה. כל רכז תודרך וקיבל לידיו תיק משימות. כוונת הנהגת המחוז היא למנות ליד כל רכז כזה צעיר מאותו קיבוץ, שיפעל בקרב הבוחרים החדשים והמתלבטים בני השלושים-פלוס. חוץ מזה, נקבעו כ-50 סיורים ואירועים פוליטיים שונים בקיבוצים, בהם ייטלו חלק ח"כים של העבודה ומועמדים ברשימה לכנסת.

 

בחלק מהמקומות יצטרפו אל הפוליטיקאים אנשי רוח: מוקי צור, לובה אליאב ואחרים. רכזת המחוז, שבולת שופט-אדלמן: "אנחנו מאמינים שהאמצעי העיקרי להעביר את המסרים שלנו הוא הטלפון והשיחה הפרטנית עם החברים, בבתיהם או במפגשים".

 

ש: ואיך תשכנעו?

שופט-אדלמן: "בעזרת שני מסרים עיקריים: מפלגת עבודה חזקה תמשיך לפתוח דלתות בפני התנועה, הן בממשלה והן במשרדים השונים. וגם: שום תהליך מדיני לא יקרה בלעדינו".

 

בתחילת חודש מארס תערוך העבודה כנס גמלאים ארצי בן שלושה ימים, שצפויים להשתתף בו אלפי קשישים. תמר שלוי (בארי) ושמשון בובר (שדות-ים), המרכזים את מטה גמלאי הקיבוצים, פועלים למען הבאת מאות חברים לכנס. 


רועי פלד

כוחות עולים במרצ

 

גם במרצ-יחד לא שוקטים על השמרים. השבוע סיים המטה הקיבוצי, בראשות יורי קנדל (להבות-חביבה) ורכז הוועדה הפוליטית-רעיונית בקיבוץ-הארצי, רועי פלד, להרכיב את המטות המקומיים בכל קיבוץ. כעת נעשים מאמצים לגבש מטות דומים גם בתק"ם, ובעיקר בקיבוציה הגדולים. השבוע נפגשו פלד וקנדל עם בועז קרני (צרעה), עמרם ירושלם (פלמחים), אתי תדמור (גבעת-ברנר) ויובל קם (מעגן-מיכאל), שהתבקשו לגייס תומכים מהתק"ם תחת הסלוגן "מרצ זה הבית".

 

הח"כים של המפלגה יפקדו גם את הפאבים בקיבוצים ו"יקפיצו טקילות" עם הבוחרים הפוטנציאליים. גם צביה גרינפילד, חרדית מהשמאל, תנדוד בין קיבוצי התנועה ואף תלון באילון ובסאסא, שייערכו לספק את צרכיה המיוחדים. "השומר הצעיר" מתייצבת אף היא. חניכיה יפשטו על הצמתים ויערכו מסעי שכנוע בקיבוצים מדלת לדלת.


גברי ברגיל

ובינתיים, מזכיר התנועה הקיבוצית גברי ברגיל, שקיבל על עצמו לרכז את מטה ההתיישבות של מרצ-יחד - ייעדר מהארץ החל מסוף השבוע הבא, למשך שבועיים וחצי. במסגרת תפקידו כחבר ועד הנאמנים של הסוכנות, יוצא ברגיל אל ארגנטינה וברזיל. הוא ייפגש עם קהילות יהודיות, ייטול חלק בכנס גדול של תנועת השוה"צ בבואנוס-איירס, ויחזור ארצה כשבועיים לפני הבחירות. "עיתוי הנסיעה לא ממש אידיאלי", מודה ברגיל, "אבל לא הייתה ברירה. לפני שנה ביטלתי נסיעה דומה בגלל אילוצים כלשהם, והפעם לא רציתי לחזור ולפגוע בקהילות היהודיות שממתינות למפגש אתנו. היות שאני צופה התעוררות גדולה רק כשבועיים לפני מועד הבחירות, אני מתכוון להתגייס, מייד עם שובי מדרום אמריקה, לפעילות אינטנסיבית למען מרצ, בקיבוצים ובמושבים. אני סומך על יורי ורועי, שגם בהיעדרי ימשיכו לעורר את המערכת ולגייס תומכים נוספים למרצ-יחד".

 

עוזי, אחריך

 

גם מייקה יפה (רמת-יוחנן) התגייס - למען מפלגת "תפנית"

 

ב"תפנית" של עוזי דיין יש תפנית קיבוצית חדשה. לאחר שהרב יהודה גלעד (לביא) שובץ במקום השלישי, הודיע גם מאיר (מייקה) יפה, מרמת-יוחנן, על תמיכתו במפלגה שחרטה על דגלה מלחמה בשחיתות. "אני מלווה את עוזי דיין מזה ארבע שנים", מסביר יפה, איש חינוך המשמש כמנכ"ל עמותת "בנים" להתחדשות יהודית בארץ ישראל, "ובהחלט התרשמתי שמדובר באדם שצריך להשפיע ולהיכלל בנבחרת המובילה של המדינה. אני לא מתכוון לרוץ ברשימה של 'תפנית', למרות שקיבלתי הצעה למקום מכובד, אבל אעשה הכול למען הצלחתו בבחירות". יפה התמודד בשנת 1988 במסגרת מחוז הקיבוצים לכנסת - אך כשל. לדבריו, ראה את עצמו במהלך השנים כאיש מפלגת העבודה, וגם היום הוא רוצה בהצלחתה, אבל לצדה הוא רוצה לראות את עוזי ואנשיו. מייקה ניסח את המצע האסטרטגי-חינוכי של המפלגה החדשה, הוא משמש כמוביל "פורום חינוך" בתפנית, ועל עוזי דיין הוא אומר: "כל מי שמצביע עבורו יודע מה הוא מקבל - אדם רציני עם סדר יום חברתי, ובעיקר ישר כמו סרגל. קשה למצוא כמותו במפלגות אחרות. בעת הזו צריך לעזור לו לעבור את אחוז החסימה". _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים