קצרות וקטנות: כדור מרץ

ארנון לפיד

 

אנחנו היחידים במפה הפוליטית, ודאי במרכז-שמאל, עם אמירה פוליטית ברורה, שמרימים את כל הדגלים בבת אחת * קצרות וקטנות שואל, מזכ"ל מרצ-יחד חוזר בקמפיין


השיחה עם ירון שור, מזכ"ל ומנהל מטה הבחירות של מרצ-יחד, מתקיימת מוקדם בבוקר יום שישי האחרון, לפני שהספיק להציץ ולגלות בעיתון, שסקר אחרון גרע ממפלגתו מנדט אחד. האופטימיות שלו, אפוא, בעינה: הוא בטוח שמרצ-יחד תגביר את כוחה ("ל-10-7 מנדטים"), והוא משוכנע שתוזמן לשבת בממשלה הבאה, לצד "קדימה" ו"העבודה". "אחרי כל המפצים והשבצים שזיעזעו את המערכת הפוליטית", הוא אומר, "אנחנו רואים שגרעין המצביעים שלנו, 6-5 מנדטים - נשאר יציב, כשרק לאחרונה התחלנו בקמפיין".

 

ש: אפרופו הקמפיין - אתה בטוח שהטיזרים שלכם לא מתוחכמים מדי?

ירון שור: "קיבלנו הרבה תגובות על הטיזרים. ייתכן שבהתחלה הם לא כל כך הובנו, ויכול להיות שלחלק מהציבור הם מתוחכמים מדי, אבל בגדול, הציבור אהב את המסר החדשני, המקורי, המעורר למחשבה. אלה ששאלו: איפה אתם? קיבלו תשובה".

 

ש: בין מי מתלבטים הבוחרים הפוטנציאליים שלכם?

"כל הסקרים והפרמטרים מצביעים על כמה מנדטים, שמתלבטים בינינו לבין העבודה וקדימה".

 

ש: אני מתלבט ביניכם לבין העבודה. בוא תשים קץ ללבטיי.

"אנחנו היחידים במפה הפוליטית, ודאי במרכז-שמאל, עם אמירה פוליטית ברורה, שמרימים את כל הדגלים בבת אחת..."

 

ש: עזוב את הדגלים, כולם אומרים את זה.

"בוא תבדוק. אין ספק שפרץ הוא משב רוח רענן, שניסה להציג אג'נדה כוללת, אבל לא יכול להצליח, כי בנושא המדיני-ביטחוני הוא לא מדבר כמדינאי אלא כפוליטיקאי, שנמנע מלומר אמירות ברורות, ופוזל למצביעי ימין. הוא לא נותן תשובות על השאלות המרכזיות, כמו סיום הכיבוש ושאלת ירושלים. מרצ-יחד היא היחידה שיש לה תוכנית ברורה בתחום המדיני-ביטחוני - יוזמת ז'נבה ומתווה קלינטון - המקובלת על כל מרכיביה. בנוסף, יש לנו אמירות ברורות בנושאי חברה, זכויות אדם, גירושים ונישואים, חד-מיניים. הרשימה הנבחרת של מרצ-יחד היא גם ההומוגנית ביותר, שמדברת בקול אחד בכל הנושאים. אחרי כל המפצים למיניהם, מרצ-יחד היא אותה מפלגה, לא רק בהרכב הרשימה לכנסת, אלא גם בערכים ובדרך".

 

ש: ניצחון החמאס לא טרף לכם את הקלפים?

"בסופו של דבר, בלי קשר למי שיהיה הפרטנר שלנו, מתווה ז'נבה יתברר כדרך היחידה להתקדם להסדר קבע. אנחנו מקווים ומאמינים שהחמאס יתמתן, כמו שקרה לארגונים דומים בעולם, וכמו שקרה גם אצלנו. דברים שרואים מכאן לא רואים משם. ראה מקרה שרון".

 

ש: בקיצור: לדבר עם חמאס?

"לדבר עם כל מי שמכיר במדינת ישראל, ויש בחמאס גם כאלה. הבהלה שהייתה כאן אחרי ניצחון החמאס, הולכת ושוככת. נראה שגם בציבור הרחב יש ראייה חדשה".

 

ש: סעיף הסמים במצע שלכם הוא לא פליטת קולמוס?

"למה? הסעיף הזה היה גם במצע הקודם, רק שעכשיו הוא נופח מעבר לכל פרופורציה. צריך להבהיר: אנחנו נגד שימוש בסמים בכלל, אבל אנחנו נגד הפללה על שימוש עצמי".

 

ש: מתקיימים מגעים עם "עלה ירוק"?

"שום מגעים. 'עלה ירוק', כמו גם 'תפנית', מזנבים בנו בשוליים, אבל לא עוברים את אחוז החסימה. בסופו של דבר, התבונה של המתלבטים בינינו לבינם, אם יש כאלה, תגבר, והם יעדיפו לתת את קולם למרצ-יחד. זה קול בכספת".

 

ש: בקיבוצים תצטרכו כנראה להשקיע הפעם יותר מאמצים מתמיד.

"וכבר התחלנו בזה. התנועה הקיבוצית כולה היא המרכיב העיקרי והנאמן ביותר לדרכה ולערכיה של מרצ-יחד, ואנחנו מתכוונים להשקיע בשותפינו הטבעיים. הפעם נעבור מבית לבית, על-פי רשימות שמיות, ונשכנע את המתלבטים".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים