עם הספר

אורה ערמוני

 

מפגש לזכר סופרת הילדים מרים רות (שער-הגולן) באורנים * פרס ראש הממשלה למשורר אליעז כהן (כפר-עציון) * ועוד שפע של ספרים בהוצאת הקיבוץ-המאוחד ספריית פועלים * דפדוף נעים


לזכר מרים רות

 

סופרת הילדים מרים רות נפטרה השנה. לזכרה, לרגל יום הולדתה ה-96 שחל ב-16.2, תקיים מכללת אורנים כנס, תחת הכותרת "אני אוהב כך סתם לשיר...". ה"רומן" של רות עם מכללת אורנים החל לפני שנים רבות. רות עלתה לארץ מסלובקיה בגיל 21 והייתה בין מקימי קיבוץ שער-הגולן, מראשוני המורים באורנים ומייסדת המרכז לספרות ילדים במכללה. בשנת 2001 החליטה רות לתרום את אוסף הספרים הנדיר שלה, שכלל 3,000 כותרים, למכללה לחינוך. בין אורחי הכנס: סופרות הילדים מיריק שניר, עדנה קרמר ומירה מאיר, החוקרת ד"ר צביה ולדן, ד"ר יעל נוב, חוה יסעור, רואי עברי ורבים אחרים. בין הנושאים שיעלו בכנס: הקשר בין סופר למאייר, מרים כמעצבת ז'אנר, לשונה הייחודית של רות, פעילות החושים ביצירתה, סיפורים לצורכי התפתחות הילד והאזנה לילדים כמקור השראה.

 

הזמנה לבכי ופרס

 

בט"ו בשבט (13.2) יקבל אליעז כהן מקיבוץ כפר-עציון את פרס ראש הממשלה לשירה. קונטרס שיריו "הזמנה לבכי", בהוצאת "אבן חושן" - כרוך בחוט כתום, כסמל להזדהותו עם המפונים מגוש קטיף - הופיע עתה. מעבר להזדהות עם גורל העקורים ולמחאה נגד ההתנתקות, יש בקובץ חרדה לנוכח מה שעלול לבוא על שאר ההתיישבות ביש"ע. בקובץ זה מבקש המשורר לנער את אדישותה של החברה בישראל ולנסות להשיב במשהו את הסולידאריות הישראלית שאבדה לנו.

 

אליעז כהן (34), נחשב לאחד הקולות הבולטים בקרב המשוררים הצעירים בארץ. הוא נמנה עם עורכי כתב העת "משיב הרוח", לשירה יהודית-ישראלית. במסגרת ערב מיוחד, שיתקיים היום (9.2) בבית ביאליק בתל-אביב, לציון עשור לפעילות כתב העת ולכבוד צאת האנתולוגיה "משיב הרוח/ מבחר שירים תשנ"ה - תשס"ה" (הוצאת הקיבוץ-המאוחד) - ישא כהן דברים ויקרא משיריו, כשלצדו העורך הראשי ומנהל ההוצאה, פרופ' עוזי שביט, ומשוררי כתב העת.

 

שירה תורה ועבודה

 

בהוצאת הקיבוץ-המאוחד ראה אור קובץ שירים, מבחר מיצירותיו של המשורר יעקב רימון - אחיו הצעיר של המשורר יוסף צבי רימון - מראשוני השירה האמונית הישראלית. יעקב רימון נמנה עם תלמידיו הבולטים של הרב אברהם יצחק הכהן קוק ז"ל, היה בין ראשוני "הפועל המזרחי" ותנועת "תורה ועבודה", ושילב בחייו פעילות רוחנית, ספרותית, חינוכית וחברתית. שיריו הראשונים ראו אור מאמצע שנות העשרים בעיתונות הארצישראלית, בחוברות ובספרים. ביצירתו יש ביטוי אמין ומדויק לחוויות היחיד והציבור, במיוחד בשנות השלושים והארבעים, ימי המאורעות בארץ ושנות המלחמה והשואה באירופה. ההוצאה לאור של קובץ השירים, שנבחרו במיוחד למהדורה זו על-ידי פרופ' עוזי שביט, ומלווים במסת-עיון של המשורר מירון ח.איזקסון - מהווה ניסיון ליצור מפגש מחודש בין שירתו לבין קהל הקוראים העכשווי של השירה העברית הישראלית.

 

 

החיים הם שיר

 

בספריית פועלים (סדרת "מפתנים") ראה אור הספר "קייטנת חורף" מאת תמר קרול. "ספר הביכורים של תמר קרול, 'קייטנת חורף', הוא ספר מיוחד במינו", כתב עליו המשורר אורי ברנשטיין. "לפנינו משוררת שאינה רואה דבר אלא באמצעות השירה. בעזרת חיבורים מילוליים לא צפויים ('כל שחסרונו יוצר צורה', או 'הכל צבאי ויש אימון של געגוע לחיים'), או דימויים מפתיעים ('חסרות לי תמונות באלבום/ משנות העשרים העליזות/ כמו חלונות מבניין רב קומות') - בוראת המשוררת מציאות אלטרנטיבית לזו שסביבנו, מקום חדש, שבו, אולי, היא מסוגלת להתקיים. מקום בפני עצמו תופס מחזור השירים 'המסע של נוסיה'. זהו פורטרט שירי מיוחד במינו של עקירה, של פליטות, של היעדר מקום. קרול מצליחה להעלות שרטוט נדיר של דמות מפורקת לחלוטין, חסרת אחיזה, ולחברה מחדש לאחידות מדויקת על כל הפכיה, ואולי דווקא בגללם".

 

בחזרה לאבן תזעק

 

בהוצאת הקיבוץ-המאוחד רואה אור מחדש הספר "אבן תזעק" מאת מ. סיקו, הלוא הוא מאיר סמילנסקי, אחיו של הסופר משה סמילנסקי, ודודו של ס. יזהר.

סיפורי "אבן תזעק" פורסמו לפני כשישים שנה, ועתה הם חוזרים ונדפסים משום שנותרו רלוונטיים לסיפורת העברית ולשיח הציבורי. הסיפורים נכתבו אודות הפרעות שפקדו את יהודי אוקראינה בכפרים ובעיירות במהלך מלחמת האזרחים בשנים 1918-1917. המחבר היה עד לטבח הדמים בו נרצחו רבים מבני משפחתו, קהילות שלמות חרבו ואדמתן נחרשה. סיפוריו של מ. סיקו מתארים - בעברית גמישה, שורשית וטבעית - הוויה יהודית שאינה שגורה בספרות העברית. גיבורי הסיפורים הם יהודים פשוטים, עובדי אדמה, בעלי מלאכה, חיילים יהודים בעלי אותות הצטיינות, ובמיוחד נשים יהודיות: גיבורות לוחמות, אימהות, קורבנות אונס והתעללות, המקרינות על סביבתן עוצמה יוצאת דופן.

 

ביקור אינטלקטואלי

 

בשיתוף עם מכון ון-ליר ראה אור, בהוצאת הקיבוץ-המאוחד, הספר "הביקור של חנה ארנדט" - מאת מיכל בן-נפתלי, כותבת, מתרגמת ועורכת הסדרה "הצרפתים" בהוצאת הספרים.

ארנדט, פילוסופית-היסטוריונית, "מזדמנת" לכאן כדי לערוך ביקורים אינטימיים אצל ארבע דמויות: תלמידה אלמונית, דליה רביקוביץ, סטפן צוויג ומיכל בת שאול המלך. הביקור האינטלקטואלי מתגלה כלידה שברוח. בלב הספר שתי מסות: על שירה של דליה רביקוביץ "רחיפה בגובה נמוך", ועל הדו"ח שכתבה ארנדט על אייכמן. דרך התחקות אחר יוצרות שחוויותיהן כה נבדלות לכאורה, אפשר לראות כיצד, בשני המקרים, מחלחלים משק הבית, שפת האם ויסודות של דמיון לכתיבה העוסקת בשאלות היסטוריות-פוליטיות.

 

קסם של חברים

 

בספריית פועלים רואה אור ספר ילדים חדש מאת ורדה קנול-יהלום, "קסם של חברים". מיקי, העכברונת הקטנה ביותר בגן, סובלת מהגדולים, במיוחד משוויצקה מלכת הגן ומשרירוני, שכולם סרים למשמעתו. כל היום מיקי מתאפקת ולא בוכה, אך בדרך הביתה פורצות הדמעות. בובת לולה חתולה משמשת למיקי נחמה ומספקת לה כוחות להתמודד עם מצוקתה. מיקי מתגברת, מגלה תושייה, מצילה את שרירוני ומוותרת על "גלימת מלכות". הסיפור מעלה, ברגישות ובהומור, את עולמם של ילדים צעירים, על הקשיים והמצוקות שבו ועל הקסם שבחברות.

 

עלילות הבייביסיטר

 

עוד ספר ילדים בהוצאת הקיבוץ-המאוחד: "שבע דרכים לעשות הורים שמחים" - מאת גליה עוז, בתו של עמוס עוז. מה יקרה אם תלכו לשתות קפה ותשאירו בבית בייביסיטר אדישה, כלבה ושני ילדים, ותגידו לכולם להתנהג כמו גדולים? האם יש סיכוי שהשמרטף תצפה בטלוויזיה והילדים, כדי לעשות לכם נחת, יעניקו לכלבה טיפול מקורי נגד פרעושים, יקשטו באופן לא קונבנציונאלי את העוגה ויביעו, בעוד כל מיני דרכים - אמנותיות אך מלכלכות - את הזדהותם עם "הגדולים"?

למען הסר ספק, מבקשת עוז להדגיש שדמותה של השמרטף בספר לא מבוססת בשום אופן על אף אחת מאלה שהועסקו אצלה...
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים