זולגים קדימה

קרני עם-עד

 

במחוז הקיבוצים של "העבודה" מודאגים מקצב ה"זליגה" (שלא לומר זרימה) של הקיבוצניקים ל"קדימה", ומחפשים "פתרון קסם" להחזרת "הבנים האובדים" הביתה * עד שיימצא כזה, בקדימה גאים להציג עוד חברים מצטרפים


שבולת שופט-אדלמן

הישיבה של מזכירות מחוז הקיבוצים ב"העבודה", שנועדה לסכם את הפריימריס, התמקדה בחלקה הגדול בזליגה המדאיגה של חברי קיבוצים ל"קדימה". הנתונים שמגיעים מכל עבר מורים על הצטרפות הולכת וגדלה של חברי קיבוצים אל אולמרט, פרס, לבני, דיכטר, חרמש וכל השאר. החברים שהתכנסו באפעל, לפחות אלה שהצהירו חד-משמעית על הישארותם בבית הפוליטי, טענו כי קשה להם לפעול באווירה של חוסר ודאות והיעדר מסרים נוקבים מצד העבודה. שוב ושוב נשמעו תחזיות "אופטימיות" שדיברו על "מפלגת בלון" שסופה יהיה כסופן של ד"ש ומפלגת המרכז. שוב ושוב נשמעו קריאות להחזרת ברק להנהגה (שוקה אלימה משילר קרא מכתב מרגש), אבל איש לא הציע "פתרון קסם" להחזרת הבנים האובדים לביתם. זאב (ולוולה) שור, יו"ר המחוז, השווה את קדימה ל"תיבת נוח" אליה נכנסים המועמדים זוגות-זוגות, אבל לא ברור כיצד יצאו ממנה - רמז לברית המאולצת בין רמון לצחי הנגבי, לדוגמה. ח"כ אורית נוקד הזהירה שגם חברי הקיבוצים במפלגה החדשה לא יביאו את "הסחורה" לקיבוצים ולחבריהם. עזה רונן מעין-חרוד מאוחד טענה שרבים מחברי קיבוצה העידו כי הם מצטרפים לקדימה. שלומית גרוס (בית-העמק), מנהלת הקהילה במחניים, התקוממה נגד העיסוק בדברים טכניים על חשבון ערכים ואידיאולוגיה.

 

ש: מזכירת מחוז הקיבוצים בהעבודה, הכצעקתה?

שבולת שופט-אדלמן: "לא הייתי אומרת שיש 'זליגה' מדאיגה של חברינו לקדימה, כמו שיש 'ישיבה על הגדר', שגם היא מדירה שינה מעינינו. אנשים, מטבע הדברים, רוצים להיות בצד המנצח והמשפיע, וזה לא מה שמסתמן כרגע במפלגת העבודה. יש מתלבטים רבים שקשה לגייס אותם למערכה בחודש וחצי שעוד נותרו עד לבחירות. בנוסף יש לנו בעיה עם התקציב שהקצתה לנו המפלגה לפעילות בשטח. אנחנו עובדים כדי לשדרג אותו. היו גם פעילים שסומנו לפעול במטות שהקמנו בתוך המחוז, ופרשו לאחר שהוברר כי לא יקבלו על כך גמול כספי. למרות זאת, יש לנו כוונה להגיע לכל חבר וחבר באמצעות 'טלפנים', ולעורר את השטח".

 

ש: מה את חושבת על הקמפיין של העבודה נגד קדימה?

"אני לא אוהבת קמפיין נגטיבי משום סוג, כי למפלגה שלנו יש מה למכור מלבד שלילת מפלגה אחרת. אין לנו במה להתבייש. אני מעריכה שמסע פרסום כזה לא יסייע לנו, וידוע לי שמטה הקיבוצים של אתי מרגלית ושי חרמש עובד טוב מאוד, עם המון כסף, ואנחנו צריכים לתת לזה תשובה".

 

זליגה או זרם

 

בינתיים, בקדימה, מתגאים במעברים נוספים של פעילים מרכזיים ממחוז הקיבוצים של העבודה. בין השמות החדשים: ניר מאיר ומיכל קראוס (קבוצת- שילר) יעקב יוניש (בית-השיטה), דב ליטבינוף (עין-גדי), רן בנאי (דפנה), והמפתיע מכולם - אורי אשכולי (כפר-גלעדי), מי שהיה יו"ר איגוד התעשייה הקיבוצית, וכיום מנכ"ל קיבוצו. אשכולי היה חבר מרכז ונחשב לפעיל רב-השפעה באזור הגליל העליון. "אני שוקל את ההצטרפות שלי לקדימה ברצינות רבה", הוא אומר. "בתוקף תפקידי היו לי שתי פגישות מאוד לא נעימות עם עמיר פרץ. ההתייחסות שלו לתנועה הקיבוצית, כמו גם לפינוי עזה ולהתנחלויות, לא הייתה מקובלת עליי, ובעת הזו למפלגת העבודה אין את העוצמה הדרושה לשנות את המתרחש במדינה. השתכנעתי כי הדרך המרכזית של קדימה היא הנכונה, שגודלה ישפיע על כל מה שיקרה כאן בעתיד, ובאופן כללי - נמאס כבר מההזדנבות מאחור ומהמאבקים הסיזיפיים מחוץ למערך מקבלי ההחלטות. אם היינו סוחבים את כל הקיבוצים לקדימה, מצבנו היה טוב בהרבה".

 

ש: אתה אכן מאמין שצחי הנגבי יהפוך לאוהב קיבוצים?

אורי אשכולי: "עובדה שהוא עשה מהפך מחשבתי ותודעתי כמו שעשו אריק שרון ואולמרט. אצל כל אלה חלה תזוזה אדירה. איש לא היה מסוגל לחולל את שעשה אריק שרון, וזה השכיח מאתנו את כל חשבונות העבר. אני מיודד עם שי חרמש, זאב בוים היה אתי בצבא, והפנייה אליי להצטרף עלתה על קרקע פורייה. חבל לי שאהוד ברק לא נמצא ברשימה של העבודה, ושאולי אורית נוקד לא תיכנס אם מספר המנדטים של קדימה ימשיך לגדול, אבל עוד יותר אני מצטער על כך שריפמן קיבל מקום לא כל כך ריאלי".

 

גם מיכל קראוס, האחראית על תחום שותפות וגיוסי הון באיגוד התעשייה הקיבוצית ויו"ר בשני קיבוצים - הולכת "קדימה". קראוס: "אני מודה שאמרתי לשי חרמש שאני מצטרפת. דעותיי המדיניות קרובות יותר למרכז מאשר לשמאל, ויש לי הערכה רבה מאוד לעומדים בראש קדימה - אהוד, ציפי, פרס. לבי עדיין חצוי - אני חברת מרכז העבודה ופעילה משך שנים רבות - אבל אם לא יקרה משהו יוצא דופן, אצביע בבחירות הקרובות בעד המפלגה החדשה".

 

שי חרמש טוען שלמחוז הקיבוצים יש "סיבה טובה מאוד לדאגה". "בקרוב נחשוף נתונים מאוד מפתיעים", הוא מבטיח, "לגבי הצטרפות חברי קיבוצים לקדימה. כל אלה שהצטרפו אלינו עשו זאת עוד לפני שפתחנו בקמפיין הקיבוצי השבוע, ועוד לפני הקמת המטה הקיבוצי בקומת המסד של בית 'אמות משפט' בתחילת השבוע. התקציב שלנו גדול באופן משמעותי מזה של מחוז הקיבוצים של העבודה, אבל צריך לזכור שאנחנו מקימים הכול מאפס ואין לנו את הלוגיסטיקה של ליאונרדו. אנחנו נשלם לפעילי השטח שלנו בקיבוצים, כמו לכל אחד שיסייע לנו במטה הקיבוצי. אחד המשפטים האחרונים שאריק אמר לי ערב אשפוזו היה: 'תביא לי את הקיבוצים', ולאור זה אני עובד ופועל. הרשימה שלנו היא רשימה התיישבותית יותר משאר הרשימות. גם אם ריפמן לא ייכנס מהמקום ה-46 - דבר שעוד עשוי להשתנות - יש לנו את שי אביטל, אבי קרמפה, ליאור כרמל ואותי. אני צופה שגם זה ימריץ חברים להצטרף".

 

העבודה בשטח

 

מועמדי רשימת "העבודה" ערכו ביקור הזדהות בקיבוץ כרמיה ובאתר הקראווילות הסמוך

 

בתחילת השבוע ירדו חברי רשימת "העבודה" לקיבוץ כרמיה, כדי להביע הזדהות עם תושבי הקיבוץ ואתר ה"קראווילות" ולעמוד על נזקי נפילת הקסאם. מפונים הם לא מצאו שם, אבל קראווילה הרוסה ראו גם ראו. מייד כששבה מהסיור פנתה ח"כ אורית נוקד (שבתוקף תפקידה הקודם, כמשנה לשר לענייני הנגב והגליל, טיפלה בהקצאת אמצעי מיגון ליישובי סובב-עזה) אל ממלא מקום ראש הממשלה אולמרט ושר הביטחון מופז, וביקשה מהם להעביר מיידית את הכספים הדרושים למיגון היישובים, כפי שדרשה כמה פעמים בעבר. קריאתה של נוקד נפלה על אוזניים קשובות, וכבר בישיבת הממשלה של אותו יום הוחלט לבנות בתוך 60 יום חדרי ביטחון צמודים לכל הקראווילות. ההחלטה התייחסה למיגון המפונים בלבד, ולא לבתי המגורים בקיבוצים, שנמצאים בסכנה דומה. בעקבות כך פנתה נוקד בשנית ודרשה לדאוג גם למיגון בתי החברים, לרבות מוסדות החינוך ובתי הילדים. "לא ארפה מהעניין עד שימצא פתרון הולם", אמרה נוקד.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים