תו תקן חברתי

ארנון לפיד

 

"המדרשה" באורנים תעניק "תו כשרות חברתית" לבתי עסק שמיישמים "ערכים של צדק חברתי" * למשל: תשלום הוגן ותנאים הולמים לעובדים, והסדרת נגישות לנכים * במועצה האזורית עמק יזרעאל זה כבר עובד


אם יצליח הפרויקט של איתמר לפיד וחבריו מהמדרשה באורנים (בתמיכת הקרן החדשה לישראל) - לא רחוק היום בו נראה על חלונות של חנויות ובתי עסק, בצד תו הכשרות המוכר והבלתי נמנע, גם "תו כשרות חברתית". התו הזה יעיד לא רק שנושאו ניחן בתודעה חברתית, אלא גם כי הוא מיישם בתחומו ערכים של צדק חברתי, כמו תשלום הוגן ותנאים הולמים לעובדיו, והסדרת נגישות לנכים. למה דווקא שני אלה? כי "צריך להתחיל במשהו". אנחנו, הלקוחות (אחרי שנפתח את מודעותנו שלנו ונלמד לעשות שימוש בכוחנו), נוכל להעדיף את בעלי התו על פני מי שאין להם כזה, ובכך נהיה שותפים - ערכית ופרקטית - למעשה של צדק חברתי.

 

איתמר לפיד (37), בן איילת-השחר וחבר היישוב הקהילתי שמשית, עובד כמנחה קבוצות ורכז תוכניות חינוכיות במדרשת אורנים. לפני חמש שנים "שלח את עצמו" ללמוד משפטים - לא כדי להיות עו"ד, אלא כדי ללמוד עד כמה החוק והמשפט הישראליים יכולים לתת ביטוי להמשכיות היהודית ("מצאתי שמעט מאוד").

 

נקודת המוצא של לפיד, כמו של "המדרשה" בכלל, היא הזהות היהודית בתפיסתה החילונית. אבל מכאן מתפצלים הדגשים: "אני לא מעוניין רק ב'אגדה' - רוח, תרבות, חג וטקס, כל אותם נושאים שהמדרשה מציעה כאלטרנטיבה חילונית ופועלת בהם במידה רבה של הצלחה. לי חשובה ה'הלכה' - ולא במשמעות הדתית של המושג, אלא במובן 'הלכה למעשה': של אורחות חיים, של התמודדות - שבתי המדרש החילוניים נמנעים ממנה - עם המציאות הישראלית לכל רבדיה. אני רוצה אתגר ציוני אמיתי, שיושב על התשתית היהודית באופן מלא".

 

לפיד מציע דרך חשיבה הפוכה מזו של הישראלים - של הדתיים, מחד, האומרים 'עזוב אותי, יש לי ההלכה שלי', ושל החילונים, מצד שני, האומרים 'מה לי ולהלכה היהודית'. הוא קורא לנקיטת צעדים מחייבים ומעשיים: "בקיבוץ גדלנו והתחנכנו על ערכים של צדק, אבל בחברה המודרנית הקפיטליסטית אין מקום ליפי נפש, ואי אפשר לקיים שיח אמיתי, עמוק ומחייב, עם סיסמת הצדק החברתי. צריך לפעול על-פי חוקי השוק. רק כך אפשר לשנות ולהשפיע".

 

לפני חצי שנה חזר לפיד למדרשה עם תוכנית מגובשת - "כשרות חברתית", הוא קרא לה, כשרות במובן ראוי, הוגן, נכון - "וכמו שתעודת הכשרות של הרבנים בבית עסק היא אישור לשומרי הכשרות שהוא ראוי לאמונם ולכספם, כך תהיה תעודת הכשרות החברתית שלנו אישור, שבעל העסק 'כשר חברתית' - משלם בהגינות לעובדיו, ומקל על נכים את הגישה. בעל עסק כזה יזכה בהערכתי ובכספי".

 

ראשון המאמצים את תוכנית הכשרות החברתית הוא איתן ברושי, ראש המועצה האזורית עמק-יזרעאל. לפני שבועיים, בכנס רב משתתפים ביפעת, הודיע על תחילתו של מבצע, שבו ייפקדו כל בתי העסק במועצה, "יחונכו" וידורבנו ליישם את שני הסעיפים הראשונים באג'נדה שקבעו לפיד וחבריו - שכר ויחס הוגנים לעובדים, ןנגישות לנכים. "אגב, שני הסעיפים האלה מעוגנים בחוק, אבל בארץ, כידוע, חוק לחוד ומציאות לחוד. אנחנו מבקשים מחויבות, ומי שיעמוד בה, יזכה בשלב השני לתו-תקן חברתי, חתום בידי ברושי. אנחנו, הקונים, נעדיף לקנות בבית עסק שיתנוסס עליו התו הזה".

 

את הקרדיט על הרעיון מבקש לפיד לתת לעמותה דתית-לאומית, "מעגלי צדק" שמה, הפועלת בירושלים למען מטרה דומה, וכבר העניקה "תעודת כשרות חברתית" ל-80 בתי עסק בעיר. "אלה חבר'ה צעירים, שמבקשים למתוח את גבולות ההלכה אל מעבר לקטנות, אל עשייה ומחויבות חברתית המתבססות על ההלכה היהודית. אנחנו באים מהכיוון שלנו, ופועלים דרך רשויות מקומיות וגופים סטטוטוריים".

 

ש: עכשיו נותר רק להבטיח, שהקונים ימלאו את התפקיד שאתה מועיד להם.

איתמר לפיד: "נכון. במקביל לחינוך וללחץ על בתי העסק, צריך לפעול במסגרות החינוכיות, בתנועות הנוער, בתקשורת. נעשה גם את זה".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים