מרצ, קדימה, או עבודה?

נחמן גלבוע

 

בכל הנוגע לקיבוצניקים, מרצ-יחד מנצחת עם שני ח"כים (ג'ומס ואבו) בשישיה הראשונה, העבודה שנייה עם ח"כית אחת (נוקד) ברשימה ובקדימה רק שי חרמש (מקום 30) שובץ במקום ריאלי. מטות הבחירות בקיבוצים יצאו לעבודה והם הולכים קדימה יחד במרצ 


יגאל צחור

לאחר בחירת רשימות המועמדים לכנסת בעבודה, מרצ-יחד וקדימה, הוקמו בשלוש המפלגות המטות הקיבוציים לבחירות לכנסת ה-17. בראש מטה הבחירות של מחוז הקיבוצים של מפלגת העבודה יעמדו יו"ר המחוז, זאב (ולוולה) שור וח"כ אורית נוקד, וריכוז המטה ייעשה על ידי חברות הוועדה הפוליטית של התק"ם, שבולת שופט אדלמן וחנה גלובינסקי.

 

בראש מטה ההסברה יעמוד יגאל צחור, במטה הארגון איתן ברושי וחגי קליגר, מטה הצעירים - חגית סיגל ודורון פז, מטה מבצעים וחולצה כחולה - יואל מרשק, גמלאים - תמר שלווי.

 

עו"ד צפריר בן אור יעמוד בראש פרויקט שכנים שנהגה על ידי עמיר פרץ, במטרה להפגיש חברי קיבוצים עם תושבי ערי פיתוח להפלת מחיצות ופעילות משותפת עבור מפלגת העבודה.

 

בישיבת מזכירות המחוז שנערכה באפעל ביום חמישי האחרון, בירכו אהרון ידלין ומוקי צור את אורית נוקד לרגל בחירתה כמועמדת המחוז לכנסת.

 

לברכות הצטרפו חברים נוספים ובהם איתן ברושי. נוקד הודתה למברכים והבהירה ברמז לברושי המעוניין בתפקיד שר, כי בכוונתה לשדרג את מעמדה בכנסת ובממשלה הבאה. בדיון שעסק בסיכום הפריימריס והיערכות לבחירות הביעו דוברים רבים דאגה גדולה נוכח הזליגה לקדימה, ודיברו על הצורך במסרים ברורים של מפלגת העבודה שיהיו ייחודיים לחברי הקיבוצים יחד עם חידוד ההבדלים בין העבודה למפלגות האחרות בנושאים המדיניים והחברתיים.

 

ראשי המחוז קראו לחברים שלא להסתנוור ממפלגה חד-פעמית המורכבת מאוסף של אישים חסרי ניסיון פוליטי ועבודה משותפת, ולהיות חלק מהמהפך שמפלגת העבודה תבצע בתקופה הקרובה.

 

במרצ-יחד התקיימה ביום שני הישיבה הראשונה של המטה הקיבוצי. מרכזי המטה הם רכז המחלקה הפוליטית של הקבה"א, רועי פלד ויורי קנדל מלהבות הבשן, רכזת אזור דרום - מירי גורן מנחשון, רכזת אזור מרכז - בר חפץ ממעברות, רכז אזור צפון - עמירם טל מעמיר. בימים אלו יוצרים רכזי האזורים את הקשר עם כל קיבוצי הקבה"א וחלק מקיבוצי התק"ם, על מנת לסיים את שלב הקמת המטות המקומיים. ורד דרורי מגעש תעסוק בתיאום המפגשים בקיבוצים, ולדבריה קיים ביקוש ניכר לפגישה עם המועמדת החרדית של מרצ, צביה גרינפלד, המוקמת במקום ה-6 ברשימת מרצ לכנסת.

 

במקביל, מסיירים חברי הכנסת חיים (ג'ומס) אורון ואבשלום (אבו) וילן בקיבוצים, על מנת להתרשם מהאווירה בשטח. לדברי פלד מהסיורים עולה כי יש בקיבוצי הקבה"א חברים שהצביעו לעבודה ושוקלים להצביע לקדימה וכאלו שהצביעו למרצ ושוקלים להצביע לעבודה בהנהגת עמיר פרץ עם האג'נדה החברתית, אך חלק מהם מבולבלים נוכח הסתירה שהם שומעים בתחום החברתי בין דברי שלי יחימוביץ לדברי אבישי ברוורמן ונוכח העובדה שבקדימה לא נבחר יותר מחבר קיבוץ אחד כשהסקרים מנבאים לה 40 מנדטים, ואילו במרצ עם 6 מנדטים יש ייצוג לשני חברי קיבוצים.

 

לשי חרמש, ראש מטה ההתיישבות בקדימה, אין הסבר לעובדה שיום לפני הצגת הרשימה עדיין נאמר לשמוליק ריפמן מרביבים שהוא ממוקם בין המקום ה-36 ל-39, הנחשב ריאלי, ואילו למחרת גילה ריפמן את עצמו במקום ה-46 שאינו מוביל לכנסת. לדברי חרמש הוא אינו נמנה על המעגל הקרוב של אהוד אולמרט כפי שהיה עם שרון, ולכן לא היה בסוד העניינים למרות שעשה מאמצים לשלב את ריפמן ברשימה. ריפמן עצמו יצא לחו"ל ולא ניתן היה לקבל את תגובתו.

 

גורמים הבקיאים בנעשה בקדימה הסבירו כי בסקר שנעשה בקרב חברי הקיבוצים, הסתבר שהשיקול העיקרי להצבעתם למפלגה הוא השלום עם הפלשתינים ולא הדאגה לאינטרסים הקיבוציים, ולכן הוחלט להסתפק בהצבתו של חרמש במקום ריאלי. סיבה אלקטורלית נוספת היא העובדה שמספר חברי הקיבוצים הוא קטן לעומת אוכלוסיית העולים המונה כמיליון איש, ובנוסף לכך אין בקדימה פריימריס או התארגנות במחוזות כדוגמת מפלגת העבודה.

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים