בחירות 2006: מרצ-יחד, העבודה, קדימה

קרני עם-עד, יבל ברקאי


אביטל גבע

פרומו בחירות

קרני עם-עד

 

"מרצ-יחד" חושפת את קמפיין הבחירות ומתכוונת להגיע אל הקיבוצניקים עד הבית * "העבודה" מתארגנת ומציגה את מטה הבחירות * ו"קדימה" רצה קדימה (בעמוד הבא) * חברים, החלה הספירה לאחור

 

החממה של אביטל גבע בעין-שמר ידועה לא רק בסגולותיה להצמיח מלפפוני ענק ודגי זהב, אלא גם ביכולתה לשמש "חממה" לקמפיינים פוליטיים מנצחים. זאב (ולוולה) שור וגברי ברגיל פתחו ונעלו כאן את מערכת הבחירות המוצלחת שלהם לראשות התנועה הקיבוצית; יוסי ביילין, מטה ז'נבה, מתנגדי דו"ח דברת ופעילי הזרם השיתופי גיבשו כאן את סדר היום שלהם לפני שיצאו להתמודד עליו ב"אקלים הקריר" שמחוץ לחממה; ועכשיו גם "מרצ-יחד" פותחים את קמפיין הבחירות בחממה.

 

הסקרים, שחוזים למפלגת השמאל ממוצע של חמישה-שישה מנדטים, השרו על הכנס אווירה עגומה משהו, אבל לא של ייאוש והרמת ידיים. דווקא ניצחונו המפתיע של החמאס, העשוי לגרום לחיזוק הימין מחד והשמאל מאידך, החזיר מעט סומק לפנים. גם הקמפיין, שהציג הפרסומאי אילון זרמון (ראו בהמשך), זכה למחמאות מפי הנוכחים.

 

לאחר הצגת המטות השונים, דובר על מתכונת ההמרצה בקיבוצים - לאור לקחי המערכות הקודמות. המגמה המסתמנת היא להגיע לקהל הבוחרים הקיבוצי לא במקומות מרכזיים כמו המועדון או חדר האוכל, אלא בפאבים ובבתים פרטיים. לאור כישלון ההסעות המאורגנות של חברים מהקיבוצים למפגשים אזוריים, מהמרים במרצ-יחד על הליכה מבית לבית. הסוגיה שהסעירה חלק מהפעילים הייתה זו של "הסמים הקלים". ניסיונה של מרצ-יחד "לפזול" לקהל צעיר גרם לעומדים בראשה "לרענן" סעיף נשכח במצע - לפיו, לצד הגברת האכיפה וההענשה לגבי סוחרי סמים, יהיו הקלות בטיפול במעשני מריחואנה וחשיש. ג'ומס הבהיר שלא מדובר, חלילה, בעידוד "משתמשים", אלא בהכרה בכך שאמצעי האכיפה נכשלו וכי ראוי לאמץ את המודל הבריטי, לפיו יתמקד המאבק בסוחרים המפיצים את הסם. "אני רואה כאן עשרה מזכירים שבמהלך השנים פנו אליי בבקשה לדאוג לילדים ה'סוררים' שלהם שלא התקבלו לעבודה בגופים ביטחוניים כי בעבר נפתחו להם תיקים על שימוש בסמים קלים. האם אנחנו מבקשים להעניש אדם בוגר רק בשל היותו מעשן חשיש בנעוריו?"

 

אביטל גבע וחברים נוספים יצאו כנגד היחס הסלחני לסמים, גם אם מדובר בסמים קלים: "ההסברים לגבי הסמים הקלים לא התקבלו על דעתי, ואני חושש שהעמימות של המפלגה לגבי הנושא הזה תזיק לסיכוייה בבחירות. אני מציע לתומכי מרצ להתקשר לח"כים שלה ולמחות על עמדתה בנושא הסמים הקלים. יחד עם זאת, אני מאמין שהנבחרת שמציגה מרצ-יחד היא הטובה ביותר לקיבוצים ולאינטרסים של החברים".

 

מרצ-יחד התאפיינה תמיד ביצירתיות במערכות הבחירות, וגם הפעם הצליחה למשוך תשומת לב. ביום חמישי שעבר הוצבו שלטים ברחבי הארץ, בהם נכתב, בין השאר: "אוהבי ערבים", "מנותקים", "יפי נפש". אל משרד הפרסום של אילון זרמון ואל מטה המפלגה הגיעו מחאות מצד אזרחים שלא אהבו את האמירות השליליות על מרצ, וגם ראשי ערים ביקשו להסיר את השלטים שבתחומם - עד שהתברר, בתחילת השבוע שעבר, שהמפלגה עצמה עמדה מאחורי ה"טיזרים", ולכל כינוי מעליב נוסף משפט פוזיטיבי. כך התווסף ל"אוהבי ערבים" המשפט - "אוהבי ערבים, הומואים, לסביות, נשים, פנסיונרים, צעירים..."; "מנותקים" הפך ל"מנותקים מעזה, לבנון, ומחר מיהודה ושומרון", וגם הביטוי "יפי נפש" הלך הפוך-על-הפוך כשקיבל את התוספת "יפי נפש - עדיף על שחיתות וגועל נפש".

 

ש: אילון זרמון, מנהל הקמפיין, בתחבולות תעשה לך קמפיין?

אילן זרמון: "המטרה שלנו היא להציג את מרצ-יחד כשמאל גאה. אין לנו בעיה להתנצל על כך שבזכותנו יצאו מלבנון, מעזה, ובעתיד - גם מהגדה. בזכותנו נשמרות זכויות האדם באשר הוא אדם".

 

ש: חסרים המאבק בעוני וההתייחסות לשכבות החלשות.

"אולי זה לא נאמר באופן ישיר, אבל זכויות האדם כוללות גם את כל מי שסבלו וסובלים מהמדיניות הכלכלית של מפלגות השלטון. בכל מקרה, זהו קמפיין מנצח".


גם העבודה בדרך

קרני עם-עד, יבל ברקאי

 

אורית נוקד חוגגת * מטה הבחירות של המחוז מוצג * תומכי אהוד ברק מתאגדים * וחגי מירום בדרך לסוכנות * חדשות "העבודה"

 

במוצאי שבת חגגו 150 פעילים בשפיים את ניצחונה הסוחף של אורית נוקד בפריימריס של "העבודה". הרבה חיבוקים, נשיקות וברכות היו שם. שיא הערב היה כשאמה של אורית, זמרת העבר הדסה סיגלוב, נתנה קולה בשיר (בליווי האב, הרצל, שחבק גיטרה).

 

הערב (חמישי, 2.2) תתקיים באפעל ישיבה לסיכום מערכת הבחירות במחוז הקיבוצים, במהלכה יוצג מטה הבחירות של המחוז. בראש המטה יעמדו ח"כ אורית נוקד ויו"ר המחוז, זאב (ולוולה) שור. שבולת שופט-אדלמן, מזכירת המחוז והוועדה הפוליטית שלו, תרכז את המטות השונים. חנה גלובינסקי תשמש כמזכירת המטה. בין חברי מטה העל: חגית סיגל (רכזת המשמרת הצעירה במחוז), דוד ארז (הדובר), עו"ד דודי גילת - ייעוץ משפטי. איתן ברושי ירכז את מטה הארגון, שיכלול שבעה חברים, ביניהם: יענקל'ה בכר, נמרוד ויז'נסקי, רועי מרגלית. יגאל צחור יעמוד בראש מטה ההסברה, שמלבדו יהיו בו שמונה חברים, ביניהם: יעל שאלתיאל, אהרון ידלין, אבי אהרונסון ועו"ד צפריר בן אור. בראש מטה יום הבחירות יעמוד חגי קליגר, וירכז אותו ערן ברקוביץ'. חגית סיגל תהיה יו"ר מטה הצעירים, ומרכזת המטה תהיה חופית קרמר. אבינועם בר-זיו יהיה מתאם פעילות המטה מול המפלגה.

 

ובינתיים, שוקה אלימה (קבוצת שילר), תומך נמרץ של אהוד ברק, לא מוותר. בסוף השבוע כינס אלימה בביתו שבקיבוץ כעשרים פעילי מפלגה, ביניהם ראשי מועצות אזוריות ואנשי ציבור, במגמה להקים מטה להחזרת ברק למפלגת "העבודה" ולצאת למסע החתמה רחב-היקף, שיקרא לעמיר פרץ לאחד כוחות עם אהוד. לדברי המשתתפים, לברק משקל סגולי רב ("הוא שווה 5 מנדטים"), בעיקר לנוכח חוסר ניסיונו המדיני-ביטחוני של פרץ, ואם לא יצורף - יפרשו חלק מהם ל"קדימה".

 

מאירק'ה ויזל (נתיב-הל"ה), ראש המועצה האזורית מטה יהודה, לקח חלק בכנס הפעילים בקבוצת-שילר. "נכון שאני תומך בהחזרת אהוד ברק למפלגה", אמר, "אבל אם לא יקרה כדבר הזה, לא אפרוש למפלגה אחרת. אני נשאר חבר העבודה".

 

לנוכח עזיבתו של שי חרמש את תפקיד גזבר הסוכנות, לטובת מקום ריאלי ברשימת "קדימה" לכנסת, פנה מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, אל יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, וביקש כי לתפקיד המתפנה ימונה עו"ד חגי מירום. את בקשתו זו נימק ולוולה בכך כי מירום הוא משפטן, חבר כנסת לשעבר, ובעל ניסיון רב בניהול מערכות כגון אלו. לדברי ולוולה, זכתה ההצעה לתמיכה של גופים שונים הקשורים לסוכנות היהודית.

 

ריאלי, לא ריאלי

קרני עם-עד

 

הרשימה: חרמש ב-30, ריפמן ב-46

 

רשימת "קדימה", עד המקום החמישים, פורסמה השבוע. שי חרמש (כפר-עזה) מדורג במקום ריאלי (30), ואילו שמוליק ריפמן (רביבים) רק במקום 46, הנחשב לחסר סיכויים גם אם המפלגה תוסיף מנדטים ל-41 הצפויים לה כיום. עוד שני מועמדים מהמגזר ההתיישבותי נחשבים לחברי כנסת בפוטנציה: שי אביטל ממושב ארבל במקום 39, וליאור כרמל (לשעבר מזכ"ל הצופים), תושב בקיבוץ נצר-סרני (הנשוי לבת הקיבוץ), במקום ה-36. אתי מרגלית, רכז המטה הקיבוצי בקדימה: "אני מודה שהיו לנו תקוות, שלא התגשמו, לשלב שני חברי קיבוצים במקומות ריאליים. שי חרמש יכול היה להתמקם גבוה יותר, אבל הוא נענה לבקשות של מועמדים אחרים, וויתר על כך. לגבי ריפמן - חוסר ההתארגנות במפלגה ובמטה, ולחצים פנימיים, הביאו אותו למקום לא ריאלי. חבל". _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים