היום שאחרי

נחמן גלבוע

 

במחוז הקיבוצים מנסים לעכל את ניצחונה הסוחף של ח"כ אורית נוקד ונערכים לבחירות עצמן במאמץ להחזיר את כל החברים הביתה


ח"כ אורית נוקד

ביום שאחרי הפריימריס במפלגת העבודה מתפנים במחוז הקיבוצים לסיכומים אחרונים, רגע לפני שמסתערים על המטרה העיקרית, שהיא עצירת הזליגה למפלגת קדימה. סיכום הבחירות במחוז מראה כי ח"כ אורית נוקד זכתה ברוב גדול של 65.7% מקולות המצביעים במחוז, איתן ברושי ב-28.8%, ואילו דוד דרומלביץ הזדנב מאחור עם 5.5%. מספר המצביעים עמד על כ-9,000 איש שהם 70% מחברי המחוז, ומספר הקולות הכשרים היה 8,730.

 

מעניין לבחון את תמיכת חברי מחוז הקיבוצים במועמדי הרשימה הארצית.

 

במקום הראשון זכה, כמו בכלל המפלגה, יצחק (בוז'י) הרצוג (58%), אחריו אופיר פינס (56%), עמי איילון (55.9%), יולי תמיר (51.5%), מתן וילנאי (51.4%), אבישי ברוורמן (50.7%), אפרים סנה (40%), שלי יחימוביץ (36.6%), בנימין (פואד) בן אליעזר (34.5%), דני יתום (34.2%), אריה עמית (32%), וקולט אביטל (31.2%). מזכירת המחוז, שבולת שופט אדלמן, מציינת שתי הפתעות שהיו לה בבחירות האלו. האחת, הפער העצום שהיה בין אורית נוקד לאיתן ברושי.

 

השנייה, התמיכה הנמוכה בפואד, שאינה תואמת את תרומתו לתנועה הקיבוצית. "לגבי פואד העניין הזה חוזר על עצמו בכל מערכת בחירות שבה הוא משתתף", היא אומרת, "ובכל זאת אני בכל פעם מופתעת מחדש. המיקום הגבוה של אבישי ברוורמן לא הפתיע אותי, למרות שאצלנו הוא ממוקם נמוך יותר מאשר בכלל המפלגה, ואילו עמי איילון ממוקם אצלנו גבוה יותר מאשר בדירוג הכללי. גם המיקום של שלי יחימוביץ, שדורגה אצלנו במקום ה-8 לעומת המקום ה-10 בדירוג הכללי, לא הפתיע אותי, וגם לא התוצאה הגבוהה של יולי תמיר שזוכה במשך שנים רבות לאהדה בקיבוצים".

 

שופט אדלמן אינה מקבלת את האמירה שהתמיכה הרבה בנבחרת של עמיר פרץ, שכולה אשכנזית שמאלנית, המנוגדת לתמיכה המועטה שפרץ עצמו קיבל במחוז הקיבוצים, מעידה על הסתייגותם של חברי הקיבוצים מהמנהיג המרוקאי בן עיירת הפיתוח, ומציינת כי התמיכה ביולי תמיר ואבישי ברוורמן נובעת מהכרות רבת שנים עם שניהם ושיתוף פעולה בתחום החינוך והפריפריה. מה שמדאיג אותה עכשיו היא בריחת חברי העבודה לקדימה. "הבריחה לקדימה היא סיפור שהתחיל לפני הפריימריס, ולא נראה לי שהיא תלויה בנבחרת שנבחרה. הקמנו מטה בחירות של המחוז בראשות אורית נוקד ובריכוז שלי, ובימים הקרובים נאייש שלושה צוותים: יום בחירות, ארגון והסברה. נעבוד בתיאום עם המטה במפלגה כשהמטרה היא להגיע לכל חברה וחבר, ולהחזיר הביתה את אלו הניצבים כיום על הגדר".

 

נוקד מרוצה: "אני שמחה על התוצאות. כמי שפעלה למען הקיבוצים ושמה לה למטרה מרכזית את קידום עניינם, היה זה אך טבעי שאתמודד במחוז ואבקש את אמונם מחדש. כתמיד אמשיך לשמש כתובת אמיתית לכל נושא, גדול כקטן. אני מאחלת לאיתן ברושי ולדוד דרומולביץ הצלחה בהמשך דרכם.

 

"תודתי נתונה למשפחתי, לקיבוץ שפיים ולחברים, לצוות שעבד אתי ולעשרות רבות של פעילים מהקיבוצים השונים, שנרתמו למען בחירתי. תוצאות מערכת בחירות זו ישרטטו את המפה הפוליטית לשנים רבות. כעת עלינו להתלכד במטרה להחזיר את הפורשים למפלגת העבודה ולמנוע את זליגת המתלבטים. זהו האתגר החשוב אשר לו נידרש בשבועות הקרובים".

 

ומהמנצחת למפסידים. דרומלביץ: "אני רוצה להודות למאות הפעילים שהתגייסו בהתנדבות לעמוד בקלפיות ולהתרוצץ בארץ. זוהי חבורה מדהימה של עשרות חברים צעירים ועוד חברים אישיים רבים מאוד. כעת, הפריימריס מאחורינו. ברכותיי לאורית, ששמרה על מערכת בחירות הגונה. למרות התחרות שמרנו על יחסי ידידות גם לאורך ההתמודדות ונמשיך כך גם בעתיד.

 

"יחד עם הצוות הגדול שעבד אתי, אני מתגייס כעת לפעילות לקראת הבחירות ואני מקווה שגם יתר המתמודדים שלא זכו יעשו כן. מפלגת העבודה מציגה היום נבחרת מכובדת ביותר". איתן ברושי משדר אווירת פיוס ומברך את נוקד על הישגה, למרות שהוא משוכנע שמבחינת המחוז היה פה פספוס. "הבחירות האלו היו מבחינתי בלוח זמנים קצר מדי", הוא אומר. "ברגע שהקמפיין של טובים השניים מן האחד לא צלח, היה לי קשה להתמודד מול ח"כית מכהנת שטענה שמדובר בהדחה. עכשיו צריך להירתם למאמץ להגברת כוחה של מפלגת העבודה כדי שתרכיב את הממשלה או שתהיה שותפה בכירה בה, וחושב שצריך להבטיח בהסכם הקואליציוני טיפול בנושאים המרכזיים של ההתיישבות בכלל והתנועה הקיבוצית בפרט".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים