בחירות 2006: כל קול

קרני עם-עד

 

המפלגות מתארגנות ל"יום הבוחר" ולמאבק (צמוד!) על הקול הקיבוצי * ובינתיים, טובה אילן מקיבוץ עין-צורים נכנסת לכנסת (לחודשיים) * אקשן בחירות? הנה זה בא!


שבולת שופט-אדלמן

יותר משבוע עבר מאז הסתיימו הבחירות המקדימות (הפריימריס) במפלגת העבודה, ועדיין לא פורסם מניין הקולות והאחוזים שקיבל כל מועמד בערים, ביישובים הכפריים ובמגזרים השונים. במפלגת העבודה מתרצים את הדבר בניסיון למנוע "דם רע" ו"חיסולי חשבונות" בין הנבחרים לבוחריהם, ויותר מזה - בין מי שלא עברו את "אחוז החסימה" לבין קבלני הקולות ש"בגדו". מזכ"ל העבודה, איתן כבל, אמר ל"הקיבוץ": "אני מבטיח לדאוג לכך שהתוצאות המלאות ישוחררו לפרסום בעוד כשלושה שבועות עד חודש, בתקווה שעד אז ישקעו מעט הכעסים והאווירה הטעונה. בשלב זה אני צריך לדאוג לשקט תעשייתי ולאיחוד של כל החברים סביב הנבחרת המנצחת שלנו".

 

שישה מתמודדים, כמו גם גופים שונים במפלגה, התקשו לקבל את ההסבר של כבל, והם שוקלים לפנות למוסד לבירור עתירות של המפלגה, בבקשה שיורה על פרסום פומבי של התוצאות המלאות. גם שבולת שופט-אדלמן, מזכירת מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, תוקפת את ההחלטה, אותה היא מכנה "לא דמוקרטית ולא אתית". שופט-אדלמן מתכוונת להגיש השבוע עתירה, כדי לקבל את המספרים המדויקים בכל קיבוץ וקיבוץ. "לאחר כל סבב בחירות במחוז", אומרת שופט-אדלמן, "דאגנו להפיק לקחים שסייעו לנו מאוחר יותר בפעילות פוליטית ובמפקד החברים. חשוב מאוד לדעת מי קיבל כמה בכל אזור, מה היה אחוז הבוחרים בכל קלפי קיבוצי, והאם יש קיבוצים שבאופן סדרתי נמנעים מלנצל את זכותם הדמוקרטית או, לחלופין, כאלה שממשיכים לשמור על אחוז גבוה. גם המתמודדים עצמם זכאים לדעת מהיכן קיבלו תמיכה או היכן כשלו".

 

בשבוע הבא (2.2) תקדיש מזכירות מחוז הקיבוצים ישיבה חגיגית לסיכום מערכת הבחירות. בישיבה יאושר הרכב מטה הבחירות של המחוז לכנסת ה-17, וייחשפו דגשים בתוכנית העבודה. בתוך כך הודיעו ראשי המחוז כי אורית נוקד תעמוד בראש מטה הבחירות של המחוז. בכך דחו, למעשה, את פניית דוד דרומלביץ, עוד בטרם נערכו הבחירות המוקדמות, לקבל את המינוי גם אם לא ייבחר בסופו של דבר כמועמד המחוז לכנסת. דרומלביץ, בתגובה: "אני מאחל לאורית הצלחה, אתייצב מאחוריה ככל שאדרש, ויחד ננסה לעצור את סחף החברים מהעבודה לקדימה. אם לא נעשה פעולה רצינית ומעמיקה בקרב החברים, נהיה צפויים לעריקה של 40% מהמתפקדים, שכבר הודיעו שיצביעו בעד אולמרט וחבריו גם אם יישארו חברי העבודה. זה לא הזמן להתחשבנויות, אלא לאיחוד הכוחות".

 

טובה לכנסת

 

ברגע האחרון לפני פיזור הכנסת קיבל המגזר הקיבוצי עוד "חיזוק משמעותי" - בדמותה של טובה אילן (76), חברת קיבוץ עין-צורים ונשיאת "מוסד יעקב הרצוג", השוקד על קירוב לבבות בין דתיים לחילוניים. אילן היא חברת מימ"ד, ממלאת מקום ראש התנועה ופעילה במזכירות שלה. היום (26.1) היא תישבע אמונים לכנסת, בה תכהן חודשיים בלבד, שגם הם צפויים להיות דלי פעילות. היכנסה של טובה אילן לכנסת, מהמקום ה-28, התאפשר לאחר שרבים פרשו לאחרונה מהרשימה - עמרם מצנע, בייגה שוחט, דליה איציק, חיים רמון, שמעון פרס, אפי אושעיה (שפרש מייד לאחר שנשבע אמונים) שמואל אבוהב, והשבוע - סאלח טריף, שערעורו על הרשעתו בדין נדחה על-ידי בית המשפט. טובה אילן: "קיבלתי הודעה רשמית על ההשבעה בכנסת. המצב עצמו מאוד מביך כי מדובר בתקופה קצרה, בה הכנסת לא תהיה ממש פעילה, אבל הבנתי שזה לא יהיה נכון לזרוק את המינוי מאחד לשני. אני שוקלת להעביר את השכר שאקבל למוסד חינוכי כלשהו הקשור למקום בו אני עובדת, אבל ייתכן שאוכל לתרום רק את חלקו, בגלל הוראות החוק. בכל מקרה, היום בו אני נשבעת לכנסת הוא 'יום המאבק באנטישמיות', כך שיש בזה סמליות מכובדת".

 

מתארגנים במרץ

 

וגם חניכי "השומר הצעיר" מתגייסים לעזרה

 

ח"כ רן כהן (מרצ-יחד) עדיין מאוכזב מתוצאות ההצבעה לרשימת המפלגה לכנסת, שמיקמה אותו כמספר 3 - מייד לאחר חיים (ג'ומס) אורון - אבל דו"ח מבקר המדינה הצליח לשבור את שתיקתו בת השבוע. ח"כ כהן, חבר הוועדה לביקורת המדינה, יזם דיון דחוף בוועדה לגבי ממצאי דו"ח המבקר, שהתמקדו בכשל מיגון יישובי סובב-עזה (ראו הרחבה על הדו"ח בעמ' 8). ח"כ כהן הודיע כי לא ירפה מהנושא וכי ימשיך לעקוב אחר פעולות המיגון, כפי שעשה בחודשים האחרונים.

 

בסוף השבוע שעבר התכנסה המזכירות הארצית של תנועת הנוער "השומר הצעיר" לדיון בנושא בחירות 2006. הפורום דן בשאלה למען מי לפעול במהלך תקופת הבחירות. בסיום הדיון הוחלט בהצבעה (39 בעד) לסייע למרצ-יחד. חמישה מחברי המזכירות תמכו במפלגת העבודה. הבחירה במרצ נומקה "מתוך הקשר ההיסטורי בעבר ובהווה, האמונה בבסיס הערכי של המפלגה, ופועלה למען רבדי החברה הישראלית כולם". _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים