הבחירות הפנימיות במרצ-יחד

נחמן גלבוע

 

95% מצירי הקיבוץ הארצי לוועידת מרצ התייצבו להצביע, והיה לכך משקל לא מבוטל בקביעת התוצאות. "אני מודה על האמון שזכיתי לו, שחצה שדרות רבות במפלגה", אומר ג'ומס. "ניהלתי מאבק מאוד קשה על המקום החמישי ואני שמח שהצלחתי", אומר אבו 


ח"כ חיים ג'ומס אורון

לאחר שעות ארוכות שבהן נמשכה ספירת הקולות בהצבעה על דירוג המועמדים של מרצ-יחד לכנסת ה-17, פורסמו תוצאות ההצבעה ולפיהן התברר כי נציגי הקבה"א זכו להישג כפול. ח"כ חיים (ג'ומס) אורון נבחר למקום השני ברשימה לפני ח"כ רן כהן, וח"כ אבשלום (אבו) וילן נבחר למקום החמישי בהפרש קטן (46 נקודות) מאילן גילאון ובהפרש גדול יותר ממוסי רז. תוצאות ההצבעה לעשירייה הפותחת של מרצ-יחד לאחר ההקפצות למגזרים משוריינים הן: במקום הראשון יו"ר המפלגה יוסי ביילין, ואחריו חיים אורון, רן כהן, זהבה גלאון, אבשלום וילן, צביה גרינפלד, עיסאווי פרייג', אילן גילאון, מיכל רוזין, מוסי רז.

 

האווירה בביתן 15 בגני התערוכה הייתה רוגעת, כשברקע מתנגנת מוזיקה קלאסית. המועמדים עברו בין צירי הוועידה שהתייצבו בנוכחות מרשימה של 87%, כשצירי הקבה"א מתייצבים בנוכחות שיא של 95% מ-200 הצירים שהוקצו לתנועה. המאבקים העיקריים היו על המקום השני המאפשר שרות בממשלה עתידית, המקום החמישי שנחשב למקום האחרון הריאלי לגברים, ועל המקום השישי המשוריין לנשים, שבו זכתה הסופרת החרדית ד"ר צביה גרינפלד, הפנים החדשות ברשימה.

 

המתח לאחר סגירת הקלפיות היה רב, ונשמר עד לאחר פרסום התוצאות ביום שני לאחר חצות.

 

"התחושה שלי טובה", אומר ג'ומס, "אני מודה על האמון שזכיתי לו, שחצה שדרות רבות במפלגה. זה לא רק הקבה"א שתמך בי, אלא מגוון רחב של צירים מקבוצות שונות. ההפרשים ביני לבין רן לא היו דרמטיים. בסך הכול נבחרה נבחרת שיש בה שילוב של ח"כים ותיקים, חברים חדשים כמו צביה ועיסאווי, וח"כים לשעבר כמו אילן ומוסי. אני לא צופה זעזועים במפלגה בעקבות הבחירות הפנימיות, ואני מאמין שבזכות הרשימה המגוונת של ותיקים וחדשים, יהודים וערבים, גברים ונשים, נזכה באמונו של הבוחר. כרגע אני לא מעוניין להתייחס לשאלת השרות בממשלה. אנחנו הולכים לבחירות במטרה להגיע לסיעה גדולה מזו שיש לנו כיום, ורק אחרי זה נתחיל לדבר על ישיבה בממשלה ועל נציגינו בה".


ח"כ אבו וילן

גם אבו וילן מביע שמחה על תוצאות הבחירות, ומציין כי הוא מאמין שמרצ תזכה ב-8 מנדטים בבחירות ב-28 במרס. "אני שמח שגם נבחרה חמישייה ותיקה ומנוסה, ומאמין שגם אילן גילאון שנמצא במקום השמיני יהיה בכנסת הבאה. בסך הכול נשאר אותו הרכב שהיה בבחירות הקודמות, להוציא את החלפתו של יוסי שריד ביוסי ביילין. אני מאמין שהתוצאות יתקבלו על ידי כולם, ונעבור למערכה העיקרית על לבו של הבוחר. ניהלתי מאבק מאוד קשה על המקום החמישי, מול מתמודדים אחרים שעשו כל מאמץ להגיע אליו. זה נפל עלי בתקופה לא קלה מבחינה אישית, ואני שמח שהצלחתי במערכה הזו. לא נבחרתי בזכות דיל עם קבוצות אחרות. נבחרתי תודות לתמיכה המסיבית של צירי הקבה"א, שאליהם התווספו חברים מכל קשת הקבוצות במפלגה".

 

רכז המחלקה הרעיונית-פוליטית בקבה"א, רועי פלד, מביע גם הוא סיפוק מתוצאות ההצבעה ומההתייצבות המרשימה של צירי הקבה"א. "צריך לשים לב שרוב הבוחרים, הן של ג'ומס והן של אבו, היו אנשים שלא מהקבה"א", הוא אומר, "ולמרות שידוע שיש אנשים במרצ-יחד שפעלו כנגד הקיבוצניקים, ההצבעה הזו מוכיחה שרוב גדול מקרב צירי הוועידה מתייחס באהדה גדולה לקיבוץ הארצי ולנציגיו, הראויים בפני עצמם לייצג את כלל בוחרי מרצ-יחד בכנסת. אני מקווה שזה ישים סוף לכל הטענות על ההתנגדות לקבה"א במפלגה, וחברי הקיבוצים יבינו שאין בית פוליטי אחר לתנועה הקיבוצית, ויתמכו בגדול במרצ-יחד כמפלגה הנותנת את הייצוג הבולט ביותר לחברי הקיבוצים".
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים