לוחמת עד יומה האחרון

נחמן גלבוע

 

הביוגרפיה של ח"כ חייקה גרוסמן ז"ל, מי שהייתה ממנהיגות מרד גטו ביאליסטוק, ראתה אור וצוינה בערב מיוחד


לאחר שנים רבות של פעילות פוליטית שבאה בהמשך ישיר להיותה אחת ממנהיגות השומר הצעיר בפולין וחברה בתנועת המרד כנגד הנאצים, נתפנתה חייקה גרוסמן ז"ל לכתיבת קורות חייה בביתה שבקיבוץ עברון. הפרקים הראשונים נכתבו, אך הספר לא הושלם. התאונה הקשה שפקדה אותה כשנפלה מגרם מדרגות באבו גוש לפני הדלקת משואה ביום העצמאות, גרמה לה לתרדמת שממנה לא התעוררה עד יום מותה.

 

מספר שנים לאחר מכן הציעה מנהלת בית הספר למדעי היהדות באוניברסיטת תל-אביב, פרופ' דינה פורת, לסטודנטית זיוה שלו לכתוב ספר על חייקה ולהגישו כעבודת דוקטורט.

 

"באוניברסיטה לא הסכימו שאעשה דוקטורט על חייקה", סיפרה שלו בערב העיון שהתקיים בשבוע שעבר בבית התפוצות לרגל הוצאה הספר "חייקה", "אבל החלטתי להיענות לפניית בעלה, מאיר אורקין, וחבר קיבוצו, אדם רנד, ולכתוב את הספר על סמך האוטוביוגרפיה שהיא החלה לכתוב, ועל סמך מסמכים רבים הנוגעים לה ולפעילותה".

 

שלו לא הספיקה לשוחח עם חייקה, אולם מתוך העבודה על הספר היא התרשמה מהאומץ, הדבקות במשימה, בהירות המחשבה והרגישות שאפיינו אותה. "הוקסמתי מדמותה, ככל שהכרתי אותה יותר", ציינה שלו.

 

ערב העיון שהתקיים ביוזמת מכון מורשת שבגבעת חביבה ובית הספר ליהדות של אוניברסיטת תל-אביב ובסיוע ועדת התביעות ובית התפוצות, הרחיב את היריעה מן הפרט אל הכלל ועסק בנושא הנשים שנטלו חלק במרד כנגד הנאצים. מנהלת מורשת, ד"ר גרסיאלה בן דרור, ציינה כי נשים צעירות רבות לחמו על דמותו של העם היהודי, ובחרו לקחת על עצמן אחריות קולקטיבית בקבלת הכרעות גורליות. "כשאר חלקי העם", אמרה בן דרור, "נדרשו נשים יהודיות להתמודד עם הכיבוש הנאצי, כל אחת מתוך המציאות אליה היא נקלעה, ורבות מהן תפסו עמדת מפתח במאבק במחתרות, כלוחמות במרד הגטאות, כקשריות ומעבירות מידע בין הקהילות השונות, כלוחמות בפרטיזנים ובמחנות הריכוז, תוך הקדשה מוחלטת ליעדים שהוצבו והקרבה עצמית ברגעים הקריטיים ביותר".

 

עורך "ילקוט מורשת", ד"ר אריאל הורוביץ, סיפר על האוטוביוגרפיה שחייקה החלה לכתוב ולא סיימה, וציטט מתוכה את משפט המפתח, "אינני שייכת לזן הציפורים שאפשר לסגור בכלוב".

 

ח"כ חיים (ג'ומס) אורון התוודה שהיו לו הרבה שיחות עם חייקה גרוסמן על נושאים אקטואליים, כמו המשך המערך או פירוקו, אבל אף פעם הוא לא שמע ממנה על תקופת היותה במחתרת והכעסים שהיו לה כלפי הנהגת מפ"ם והקבה"א בתקופת השואה. הוא ציין שאצל חייקה חוויית השואה הייתה יסוד בהשקפת עולמה, וממנה היא גזרה את עמדתה ההומנית בשאלות האקטואליות בישראל.

 

פרופ' ישראל גוטמן, שהיה ממייסדי מורשת, מוסד שגרוסמן השקיעה מאמצים רבים בכינונו ובנייתו, סיפר שלא זכה להכיר אותה בפולין אלא רק בישראל, אך ההיכרות ביניהם הפכה לחברות אמיצה במשך שנים רבות. גוטמן הביע ספק אם הנהגת השומר הצעיר בארץ ידעה להעריך את מה שעשתה ההנהגה שנשארה בפולין בתקופת המלחמה, וציין כי מדובר בהנהגה שלא התכוונה להנהיג, אך הגיעה להכרה שהדרך היחידה שנותרה לה היא ההתנגדות. בסיום הערב קראה השחקנית גילה אלמגור קטעים שנכתבו על ידי חייקה. 

 


לאתר מורשת
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים