בחירות 2006: המנצחת!

קרני עם-עד

 

אורית נוקד ניצחה (בגדול!) וקיבלה את ברכת הדרך לכנסת מ-65% ממצביעי מחוז הקיבוצים * איתן ברושי התקרב ל-30% * דוד דרומלביץ קיבל אחוזים בודדים * התוצאות, התגובות, הפרשנויות * ועכשיו: לבחירות הכלליות


ח"כ אורית נוקד

חודשים האחרונים "הודבקו" לאורית נוקד ואיתן ברושי - שני המועמדים המובילים במחוז הקיבוצים, שנאבקו על המקום ה-17 המשוריין ברשימה לכנסת - כינויים שאפיינו את דרכם הפוליטית והציבורית. איתן תואר כ"בולדוזר רגיש" ואורית כ"נמלה עמלנית". לדוד דרומלביץ, המועמד השלישי, שסיכוייו לנצח היו פחותים - לא נדבק כינוי.

 

תוצאות ההצבעה בקיבוצים הוכיחו שגם "נמלה" מסוגלת להביס "בולדוזר". אורית נוקד קיבלה רוב מוצק של קצת יותר מ-65% מקולות חברי הקיבוצים, איתן ברושי הסתפק בכ-28%, ואילו דרומלביץ, שהבטיח "הפתעה נעימה" - השיג רק כ-6 אחוזי תמיכה. מתוך 9,015 מתפקדי "העבודה" בקיבוצים, שנטלו חלק בבחירות המוקדמות - אושרו כקולות כשרים 8,731. ההצבעה הקיבוצית הכללית עמדת על 70%, הרבה יותר מהממוצע הארצי (58.4%).

 

הניצחון של אורית נוקד היה צפוי - הן לאור היכרותה הרחבה עם ציבור הבוחרים בקדנציה הקודמת שלה כחברת כנסת, וגם משום שזכתה לתמיכה גדולה מה"גרעין הקשה" של המצביעים - ותיקי הקיבוצים. מה שלא היה צפוי, הוא הפער הגדול בינה לבין איתן ברושי, שקיבל אחוזים יפים בקיבוצי הצפון, ובעיקר מבני דור הביניים. גם מזג האוויר עבד לטובת נוקד, שייתכן כי לא הייתה מגיעה לתוצאה דומה ביום סגרירי יותר. במהלך הבוקר זרחה השמש, והגמלאים הלכו לממש את זכותם הדמוקרטית. לעת ערב, כאשר אמורים היו להצביע הצעירים ועובדי החוץ, התקדרו השמיים, והחורף השאיר חלק מהם בבית. דרומלביץ קיבל את ששת האחוזים הצפויים, שהיו מושגים בכל מזג אוויר.

 

תגובת המנוצחים והמנצחת

 

איתן ברושי: "מייד לאחר פרסום התוצאות הרשמיות התקשרתי לאורית נוקד ואיחלתי לה הצלחה. כל זמן הפריימריס ידעתי שאני פועל בתנאים לא-פשוטים של מגבלות זמן - מול אישה, חברת כנסת מכהנת, שעשתה לא-מעט דברים בקדנציה שלה, כולל 'סידורים' שונים עבור חברים וקיבוצים שפנו אליה לעזרה. יחד עם זאת, למרות התוצאות, אני לא מצטער שהתמודדתי, ולמרות שציפיתי לתמיכה גדולה יותר - אני מרוצה מהתמיכה שהשגתי ומצר על כך שלא הגעתי לכל מקום ולכל חבר. בכל מקום אליו הגעתי קיבלתי תמיכה ואהדה. אני משוכנע שאם המערכה הייתה נמשכת זמן רב יותר, התוצאה הייתה שונה. עדיין אני סבור שהעובדה שיש לקיבוצים נציג אחד בכנסת - זה דבר מצער, ושצריך היה להתמודד גם ב'ארצית'. אני מודה לקיבוץ גבת ולחבריו שהתנדבו לסייע לי ביום הבחירות, כמו גם לכל התומכים הרבים והפעילים שהתגייסו למעני. אמשיך לפעול כדי שהתנועה וחבריה יזכו בקדנציה הבאה לתוצאות טובות יותר מאלה שהושגו עד כה".

 

דוד דרומלביץ: "מייד לאחר סגירת הקלפיות הייתי צמוד לטלפון להודות למאות הפעילים שהתגייסו בהתנדבות לעמוד בקלפיות ולהתרוצץ בארץ. זוהי חבורה מדהימה של חברים צעירים וחברים אישיים רבים מאוד. כעת, הפריימריס מאחורינו.

 

ברכותיי לאורית, ששמרה על מערכת בחירות הוגנת. למרות התחרות שמרנו על יחסי ידידות גם לאורך ההתמודדות ונמשיך כך גם בעתיד. יחד עם הצוות הגדול שעבד אתי, אני מתגייס כעת לפעילות לקראת הבחירות הכלליות ואני מקווה שגם יתר המתמודדים שלא זכו יעשו כן. מפלגת העבודה מציגה היום נבחרת מכובדת ביותר".

 

אורית נוקד: "אני רוצה להודות לחברי הקיבוצים שנתנו בי את אמונם המחודש. לרגע לא היה לי ספק מה תהיה בחירתם. בחירות אלה היוו מבחן לתנועה הקיבוצית על המשך דרכה והתנהלותה הערכית. אני גאה בחברי הקיבוצים על הצבעתם. בכוונתי להמשיך לפעול למען חבריי בקיבוצים, ולשמש, כתמיד, כתובת אמינה ואמיתית לכל פונה. אני מאחלת לאיתן ולדוד הצלחה רבה בהמשך דרכם בעתיד".

 

מצביעים ועוברים קדימה

 

שמחת המנצחת נוקד, הממוקמת במקום ה-17, עלולה להיות מוקדמת מדיי אם יתברר בחודשיים הקרובים ש"הדוד פרץ לא ממריא" ואולי אף גולש כלפי מטה - דבר שישאיר את מחוז הקיבוצים מחוץ לרשימה. האחריות לכך תיפול, בין השאר, על לא מעט חברי קיבוצים "נאמני פרס", שהודיעו בחוגים סגורים כי יעזבו מייד לאחר הפריימריס את "העבודה" ויעברו ל"קדימה".

 

אחד מהחברים האלה הוא אתי מרגלית, לשעבר יועץ של יצחק (בוז'י) הרצוג בתפקידו כשר שיכון, שאמר מייד לאחר היוודע התוצאות: "למרות שמדובר ברשימה מאוזנת, חסרים בה כמה אנשים שיכולים היו לעשות את ההבדל. אהוד ברק ושמעון פרס, למשל. אני ממתין לוועידה ביום ראשון הקרוב, אז יתברר אם אהוד ברק חוזר בצורה כזו או אחרת למפלגה. אם זה לא יקרה, אני אעשה את המעבר ל'קדימה'. גם זה לא יקרה בכל תנאי, וקודם אברר עם שני הנציגים שלנו שם - שי חרמש ושמוליק ריפמן - מה מתכוונת המפלגה לעשות ביחס לקיבוצים ולבעיות הנוגעות להם".

 

גם שוקה עלימה, פעיל פוליטי מקבוצת שילר, מתלבט לגבי המשך דרכו במפלגת "העבודה" לאחר שמועמדים בהם תמך - אלון פנקס ואורנה אנג'ל - לא נכנסו למקומות ריאליים.

 

מזכיר התנועה הקיבוצית ויו"ר מחוז הקיבוצים במפלגת העבודה, זאב (ולוולה) שור, יצטרך להשקיע מאמץ רב כדי להשאיר את החברים "בבית". לגבי תוצאות ההצבעה ברשימה הארצית ובמחוז, הוא אומר: "יש למפלגת העבודה נבחרת יפה, מגוונת, שמעידה על מהלך דמוקרטי חף מ'דילים' וחיסולים. במחוז השיגה אורית נוקד רוב גדול, שהעיד על ההכרה וההוקרה על פועלה בקדנציה הקודמת. הצלחתה תהיה הצלחתנו, ואני מאחל לה שתמשיך בדרכה הנחושה והרגישה. החברים גמלו לה על הדרך בה שירתה אותם, ועשו זאת בגדול. אני מברך את ברושי ודרומלביץ על המערכה ההגונה שניהלו, וארצה לראות אותם תורמים למחוז ולמפלגה גם בעתיד. בהזדמנות זו אני מבקש לברך את חברינו במרצ-יחד, ג'ומס ואבו, ובטוח שהם ייצגו אותנו בצורה טובה כפי שהיה עד כה".

 

ובינתיים, ברשימה הארצית

 

כמה מילים על הרכב הרשימה של "העבודה". למרות היותה מאוזנת ולא נוטה במובהק למחנה זה או אחר, סביר להניח שלא הייתה נראית כך לו הייתה תלויה במחוז הקיבוצי. מתן וילנאי, הנחשב לפופולארי בקיבוצים, נדחק למקום השישי (ה-11, לאחר ההקפצות של ה"שריונים") אותו דבר לגבי פואד (מקום שמיני), אפרים סנה (13) ויתום (14). שלי יחימוביץ' לא קיבלה אחוז גדול בקיבוצים, ולמרות זאת הגיעה למקום התשיעי, שנייה בין הנשים. עמי אילון, בן קיבוץ ומוערך מאוד במחוז, נבחר במקום השישי המכובד. אבינועם בר-זיו (שדה-נחמיה), ריכז עבורו את המטה הקיבוצי ועשה עבודה מצוינת. פרופ' אבישי ברוורמן הפתיע כשדורג רביעי, גם הוא לא מעט בזכות רכזת המטה הקיבוצי שלו: חניק מרשק. מרשק טוענת לפער גדול בין הסקרים המוקדמים לתוצאות בשטח. "מדובר באיש נדיר, יוצא דופן במקומותינו, שהצליח לרתק אליו אנשים בכל מקום אליו הגיע. הוא צבר תמיכה לא מבוטלת בקיבוצים, והתגלה כרגיש מאוד לבעיות שלהם. ידעתי שייכנס למקום ריאלי, אבל לא הערכתי שיקבל כזו תמיכה". אורנה אנג'ל ואלון פנקס, המזוהים עם ברק, לא דורגו במקומות ריאליים, כמו גם אריה עמית (איש של פרץ). כל אלה נחשבים למוערכים במחוז הקיבוצים.

 

ועכשיו למערכה החשובה באמת - הבחירות הכלליות לכנסת. הספירה לאחור (או "קדימה") כבר החלה.
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים