מה מצוין - במבחן התוצאה

נחמן גלבוע

 

אבו וילן משוכנע כי בסופו של דבר יחזור הציבור לתמוך במרצ * הוא רואה את עצמו כנציג כל חברי מרצ במאבקים שהוא מנהל בתחומים שונים, גם במאבקי המגזר החקלאי * הוא מזהיר: אם לא יהיו נציגים לתנועה הקיבוצית בכנסת - פשוט נימחק


ח"כ אבו וילן

"בשורה התחתונה, ככל שיתקרב מועד הבחירות תלך התמונה ותתבהר", אומר חבר הכנסת אבשלום (אבו) וילן, לנוכח האירועים הדרמטיים, המזעזעים בימים אלו את המפה הפוליטית בישראל. "קדימה בראשות שרון הבטיחה המשך תהליך מדיני, אבל יצרה עמימות בשאלה אם ואיך הוא יתבצע. עכשיו לא ברור מה יהיה עתידה, ולאן מועדות פניה. אם ייתקעו הדברים, תתפרק קדימה ורובה יחזור לליכוד. באשר לעמיר פרץ, אנחנו יודעים שהוא בעל גישה חברתית מאוד כרגע, אבל מפלגת העבודה היא סופרמרקט של דעות וגישות. אף אחד לא יודע מה תהיה עמדת המפלגה בנושאים חברתיים בהמשך, ומה תהיה עמדתה המדינית, שכרגע בכלל לא נשמעת.

 

המסקנה מכל אלו היא שהצבעה למרצ-יחד היא הצבעה פתוחה וברורה, שבה אדם יודע בדיוק מה הוא מקבל, הן בנושא צדק חברתי והן בנושא השלום, זכויות האזרח, פוליטיקה נקייה משחיתות ומאבק בכפייה דתית. אנחנו בעצם השקעה סולידית עם תשואה בטוחה. נוסף על כך, אנחנו בהחלט רואים את עצמנו כפרטנרים לממשלה שתקום. מרצ-יחד גדולה יכולה להיות שותף משפיע בממשלה כזו, בכיוון של המשך תהליך השלום ומדיניות של צדק חברתי. אני מניח שככל שיתקרב מועד הבחירות, יבין המצביע הרציונלי שכדאי להצביע לנו"

 

מה חלקה של מרצ-יחד בראשות ביילין, בעובדה שהיא לא המריאה בסקרים?

 

"אחת הסיבות שלא המראנו בסקרים היא שבעצם במשך שנה שכבנו על הגדר, כדי לקיים את ממשלת שרון. זו הייתה החלטה מודעת שלנו לשמור על הממשלה עד גמר ההתנתקות, ושילמנו עליה מחיר כבד מאוד של דממה מכוונת באופוזיציה ואלם תקשורתי. בזכותנו התבצעה ההתנתקות, על אף שאת הקרדיט קיבל רק שרון. מעבר לזה, אין ספק שיש לנו בעיית מנהיגות, אבל אני חושב שהמותג של מרצ הרבה יותר חזק מהמנהיג או המנהיגות שבראשה. מצביעי מרצ תמיד הצביעו למפלגה בגלל הדגלים שהיא נשאה וה'אני מאמין' שלה, ולאו דווקא בגלל העומד בראשה. כך זה גם היה עם יוסי שריד ושולמית אלוני, שגם הם היו שנויים במחלוקת בציבור. מבחינה זו עושים עוול ליוסי ביילין, שתולים בו את כל האשם. אני חושב שנוכל להגיע לשמונה מנדטים בזכות השילוב שלנו בין הדגל החברתי למדיני, ניקיון הכפיים והנכונות ללכת לקואליציה. הבעיה שמטרידה אותי היא הירידה במספר המצביעים הצעירים שלנו, ועל זה אנחנו צריכים לתת את הדעת".

 

נקטנו קו שגוי

 

וילן (54) מכהן היום במספר ועדות בכנסת, וביניהן ועדת הכלכלה, ועדת הכספים, ועדת תקציב הביטחון, ועדת החינוך והוועדה למעמד האישה. כמו כן, הוא משמש כיושב ראש שדולת המילואים והשדולה החקלאית. הוא כיהן כיושב ראש ועדת החקירה הפרלמנטרית למניעת אלימות בספורט, וקיבל אות עמותת אומ"ץ לשנת 2005, על מאבקו בשחיתות השלטונית ובראשי הפשע המאורגן בתחום ההימורים הלא-חוקיים. בכנסת הקודמת הצליח וילן להעביר בקריאה ראשונה עם עוד שני חברי כנסת מההתיישבות, חוק לעיגון זכויות החקלאים בקרקע, ובעקבות בג"ץ הקרקעות היה שותף וילן למגעים שהובילו ל-979 שהסתיימה בוועדת הבר. הוא מודע לאכזבה השוררת בתנועה הקיבוצית מתוצאות הוועדה, אך סבור שניתן לתקנה בהמשך פעילות בכנסת הבאה.

 

"פעלנו מאחורי הקלעים בנושא הקרקעות והסיווג איפה שהיה צריך, ומזכירי התנועות יודעים זאת", אומר וילן, "הבעיה שבעשר השנים האחרונות לא הסכמנו לשום הצעה בנושא הקרקעות, ועובדה זו פעלה לרעתנו.

 

העובדה שהגענו לנתק נוראי עם הציבור בנושא זה, ושכל אנשי המשפט, התקשורת ומקבלי ההחלטות יוצאים בחזית אחידה נגדנו, מעידה שנקטנו קו שגוי. ב-96' הגעתי להסכמה כמזכיר הקבה"א עם דובי הלמן כמזכיר התק"ם ושלום שמחון כמזכיר תנועת המושבים, לקבל את דו"ח רונן שהציע לנו אריק שרון כשר התשתיות בממשלת נתניהו. אבל אז השתכנע דובי על ידי רפול שהיה שר החקלאות, שההחלטה לא טובה מספיק לחקלאים וחזר בו. לדעתי, הוא עשה שגיאה שהיא בכייה לדורות. עכשיו קיבלנו את 979 שיש בה עיוותים לעומת החוכר העירוני, אבל זה מה שניתן היה להעביר שהיועץ המשפטי לממשלה יגן עליו בבג"ץ. צריך להבין שאנחנו במערכת שחלקה הגדול עוין אותנו בשנים האחרונות, לכן צריך לקחת מה שאפשר לתקן תוך כדי תנועה".

 

גם במרצ קיימת התנגדות לדרישות התנועה הקיבוצית?

"גם במרצ וגם במפלגת העבודה אין אוזן קשבת לכל הנושא של זכויות הקיבוצים וחבריהם. מבחינה זו, המפלגות הן בבואה לחברה הישראלית. אני מניח שהעובדה שיש במרצ שני חברי קיבוצים מתוך שישה נציגים בכנסת, לא מוסיפה לנו אהדה בקרב חלקים מסוימים במפלגה. עם זאת, אני וגם ג'ומס רואים את עצמנו כחברי כנסת שמייצגים את כלל חברי מרצ, ולא רק את חברי התנועה הקיבוצית. רוב המאבקים הציבוריים שאני מנהל הם בנושאים שכל חברי מרצ יכולים להזדהות אתם".

 

במסגרת פעילותו בראש השדולה החקלאית פעל חבר הכנסת וילן רבות למען ההתיישבות, והצליח לסכל ניסיונות של האוצר לבטל את הפטור לחקלאות מחוק ההגבלים העסקיים, להפר הבנות בתחום משק החלב, ולייקר משמעותית את מחיר המים לחקלאות. הוא הצליח להסדיר בחקיקה את נושא החקלאות האורגנית, לבטל עיוות שהיה נהוג כלפי חברי הקיבוצים בחוק מס הכנסה, ולטפל בעשרות פניות הנוגעות לקיבוצים וביניהן הערמת קשיים ביורוקרטיים בנושא המתנדבים בקיבוצים, פשיטות של משטרת ההגירה, פיצויים חקלאיים, קרקעות ועוד. לא תמיד הוא דאג לפרסם במלואה פעילות זו.

 

"בסופו של דבר, אתה נבחן במבחן התוצאה", הוא אומר, "לכן אני מעדיף לדווח על הישגים, ולא על כל מכתב לשר מסוים. אני חושב שעשרות מזכירי קיבוצים, מרכזי משק ומנהלי מפעלים, יכולים להעיד על מה שעשיתי למענם. העובדה היא שאין לי מה להתבייש ביבול הפעילות שלי למען החקלאים והקיבוצים, אבל אני בהחלט לא חושב שאנחנו מייצגים רק מפלגת אינטרס. אין לי בעיה לטפל בנושאים חקלאיים, בנושאי מיסוי, בביטוח לאומי, בנושאים מקומיים וכל מה נדרש, אבל צריך לשמור על פרופורציות, ולזכור שיש לנו השקפת עולם כוללת ומאבקים כלליים אחרים. אנחנו צריכים לפעול בשיתוף גורמים אחרים, אבל להבין שאם לא יהיו נציגים של התנועה הקיבוצית בכנסת - פשוט נימחק".

 

מאבק קשה

 

בבחירות לפאנל שנערכו בשבוע שעבר, קיבל חבר הכנסת וילן פחות קולות מאשר מוסי רז ואילן גילאון, המתמודדים על המקום שהוא מתמודד עליו. מצב דומה היה גם במערכות בחירות קודמות, ובכל זאת הוא זכה בסופו של דבר להיכנס לכנסת.

 

"אני חושב שלכל היותר אסיים במקום החמישי", הוא מעריך, "אבל אני מאמין שיהיו לנו יותר נציגים בכנסת. מכיוון שהמקום השישי משוריין לאישה והשביעי לנציג ערבי. כל מי שרוצה להיכנס ולרענן את הרשימה מתמקד במקום החמישי. בפירוש הולך להיות לי קרב קשה, אבל מי שמכיר אותי יודע שאני לא בורח מקרבות, ואפילו די מצולק מקרבות פוליטיים. בפעם הקודמת וגם לפניה נכנסתי בהפרש קטן מאוד, ועד היום לא הפסדתי ברוב ההתמודדויות בתוך המפלגה. אני מניח שאקבל את תמיכת צירי ועידת מרצ, ואמשיך לייצג את חברי מרצ והקבה"א גם בכנסת ה-17. אין לנו חזקה על המקום בכנסת, ובסופו של דבר מה שצירי הוועידה יחליטו, זה מה שיהיה".

 

חבר הכנסת וילן מציין מספר נושאים שטיפל בהם, והוא רוצה לקדמם בכנסת הבאה. "אם יהיה המשך לתהליך המדיני, אני רוצה להמשיך בחקיקה להחלת עקרונות חוק פינוי-פיצוי גם בגדה, ובפעילות של תנועת בית אחד שהקמתי למטרה זו. התנועה הוקמה בעקבות פגישות עם מתנחלים שהגיעו אליי לפני שנה ונפגשו אתי, בתחילה בחשאיות רבה בבית התנועה הקיבוצית. לאחר חצי שנה קם הגרעין הקשה שהחליט להיחשף, וביקש בעקבות ההתנתקות לקבל בית חלופי בתחומי מדינת ישראל, תמורת הבית שיעזבו בשטחים. מדובר ב-15 אלף משפחות הנמצאות כיום מחוץ לגדר ולגושי ההתיישבות. יוזמה שנייה שאני רוצה לקדם היא תיקון חוק המילואים שהגישה הממשלה, שבו ניסו לשמר את המצב הקיים, כדי לחסוך בעלויות הכרוכות בשינוי מבנה מערך המילואים. בתחום החקלאי יהיו ניסיונות של האוצר לשנות את כל המערכות, ונצטרך לחסום את הניסיונות האלו. השאלה הגדולה היא לאן המדינה הזו הולכת. האם לתהליך מדיני או לאינתיפאדה שלישית.

 

מזה בעצם ייגזר הכל. שאלה מעניינת נוספת היא, אם כל הדיבורים על הסוציאל-דמוקרטיה אכן יביאו לשינוי מדיניות, או יימשך המצב שבו האוצר גוזר גזירות חברתיות כפי שנעשה בקיצוץ בקרנות הפנסיה, שרק ג'ומס, עמיר פרץ ואני התנגדנו להן בפגישות עם האוצר".

 

 

איך הרגשת בתור חבר הכנסת הקיבוצי היחיד שלא קיבל הצעה להצטרף לקדימה?

"זו הרי בדיחה. גם כשפנו לג'ומס ולאורית, לא האמנתי לרגע אחד שמישהו מהם מתכוון להתייחס לזה ברצינות. אנחנו נציגים של ציבור ושל תנועות התיישבותיות היסטוריות, שלא קופצים על כל הצעה קוסמת שמגיעה ממפלגה חדשה. אני מקווה שאם שמוליק ריפמן ושי חרמש ייבחרו לכנסת, הם יידעו לחזק את המחנה שלנו, ומי שיצביע לקדימה לא יישאר בסופו של דבר עם רוחמה אברהם ואלי אפללו כנציגיו בכנסת".

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים