שיתוף, הגרסה העולמית

יואל דרום, כפר מנחם

 

למרות מירוץ השינוי בישראל: הקהילות השיתופיות בעולם ממשיכות לפרוח * שולחן הקומונות הבין-לאומי מעדכן (גם בעברית)  


שקועים במציאות הסבוכה שלנו, אנחנו ממעטים לשלוח מבט החוצה, אל עולם הקהילות השיתופיות המתחדש ומתגבש ברחבי תבל. החוברת החדשה שלCALL  - ביטאון שולחן הקומונות הבין-לאומי, היוצא לאור ב"יד טבנקין" - מביא לנו שפע של חומר מעניין, מעורר מחשבה, תהייה ובעיקר סקרנות.

 

רוב "קהילות הייעוד" האלה לא רק קובעות לעצמן חוקי חיים והתנהגות משלהן; הן גם מנסות לגבש השקפת עולם ולפעול לתיקון העולם, בעיקר בתחום יחסי אנוש ושימור הסביבה. הנה משפט אופייני מתוך יומן אלקטרוני של דמנהור, באיטליה: "...אנחנו מציעים אלטרנטיבה, התכנסות סביב דמות מנהיגה, תוך דבקותו של כל חבר בחלום שלו". יאן בנג (לשעבר חבר קיבוץ גזר), שהיה לאחד הפעילים המרכזיים בתנועת הקהילות  ,CAMPHILLפרסם לאחרונה ספר המסקר את מאות הכפרים האקולוגיים בעולם  ,(ECO-VILLAGES)המדגישים את שימור אוצרות הטבע תוך חיסכון מרבי בבנייה, בחימום, בצריכת חשמל ועוד. קהילות  CAMPHILLעצמן מתמחות בחיי קהילה משותפים עם אנשים וילדים נכי גוף ונפש (מצויה כאן גם הזמנה למתנדבים לבוא ולהשתתף במפעלם, למשך חצי שנה עד שנה).

 

במדורו הקבוע, "קליידוסקופ", מביא יואל דורקם (צובה) מקבץ רב-עניין מתוך עיתונות הקומונות בעולם. הנה, למשל, קטע ממאמר המנתח את "מדע הקהילתיות" ו"אמנות הקהילתיות", בתיאוריה ובממשות היום-יומית - מתוך חוברת שמוציאה קומונת  ZEGGשבגרמניה: "אצלנו הנושא של 'אהבה ומיניות' הוא מרכזי. אנחנו מציעים אלטרנטיבה למצב הקיים של כשלון הזוגיות והמשפחה, ורואים באהבה ובמין מקור חיים עיקרי, משוחרר מפחד ומקנאה". במקום אחר מובאת הצהרה של אחת מחברות " :ZEGGמטרתנו היתה תמיד: מגע וקרבה במקום צבירת נכסים, שיתוף-פעולה במקום תחרותיות, התחברות במקום התנתקות...". בהמשך מביא בעל המדור קטע ממכתב של קומונת OLGASHOP (גרמניה) המביע צער על היווצרות קומונות זעירות חדשות בשעה שיש ותיקות המבקשות לגדול. והנה קטע מתוך עיתונה של קהילת -  TWIN OAKSאחת הקומונות הוותיקות ביותר בארה"ב (שהיא דמויית-קיבוץ), המספר כיצד לאחרונה העיתונות הארצית "סיקרה אותנו והביאה את דברנו לציבור הרחב במלל, בתמונות ובקטעי סרטים".

 

תוך שיטוט בעולם,  CALLלא שוכח את ארצנו הקטנה, וכאן יש בשורות טובות, לפיהן "מעגל הקבוצות" - רשת קומונות עירוניות של בוגרי תנועות הנוער המפוזרות בכל הארץ - מנסה לפתח "תרבות חיים של הקבוצה" בכל התחומים: מן החג אל חיי היומיום; מהעבודה ועד משפחה וחברות, כעידוד לכול וכהעשרת תוכן החיים המשותפים. אין ספק שה"קבוצות" תורמות תרומה נכבדת לחברה שמסביבן, בעיקר בעיירות פיתוח, ומחדירות מערכיהן ומאורח-חייהן. את הסקירה כתב ג'ימי ארון מ"קבוצת היובל" (הקומונה במגדל-העמק, שעם חבריה נמנה גם עורך  ,CALLאנטון מרקס).

 

ויש גם חידוש: "( CALLקול") בעברית! "שולחן הקומונות הבין-לאומי" התחיל לפרסם עלון בעברית, בינתיים רק באינטרנט, המיועד למתעניינים בחיי שיתוף לצורותיהם, בעיקר לצעירים.

www.communa.org.il/kol.pdfאין אתר הקיבוצים אחראי לכתבות ולתגובות הקוראים


תגובה למאמר


מסמכים חדשים במדור דעת אורחים
עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים