יצירה: 2 שירים, תערוכה, יומן תרבות וחידה

יגאל פרנקל-רשפים, גלעד שביט-שדה-בוקר,  קרני עם-עד, יורם ירושלים


היא הייתה כה יפה

יגאל פרנקל, רשפים

 

"היא הייתה כה יפה", כל אחד משבח

את זאת שאליה ייחל,

"ואני מכוער", כך אני מתייפח

ואת גורלי מקלל.

 

לכל קואזימודו ישנה אזמרלדה,

נלחם לה ובה לא זוכה,

אני לא נלחמתי לה על בריקאדה,

אני רק זוכר ובוכה.

 

הפרטה

גלעד שביט, שדה-בוקר

 

דגלים שנישאו בעוז אל על

רק אמש

היו למרמס ורפש

עם אור היום

חברי החברים

מגב זקוף פרקו העול

מכרו את הבכורה

בשאריות ארוחת הצבועים

מכרו את כבשת הרש

בבצע שלמונים

לא עוד אדם לאדם חבר

עכשיו אדם לאדם בדמים

איך זנתה בשדות השלמונים

אהבתי משאת נפשי

הייתה לאוניית סוחר

בשערים תפשוט ידה

נירים ירוקים

הפכו לנדל"ן ומלט

איש עקר גפנו וכרת תאנתו

אין צל ואין מציל

תומתך נאנסה ביד גסה

אויה לך מאוהבייך, בוגדייך

זנו בך ללא בושה

קידמה הם קראו לך 

אני רואה אך נסיגה

צורך הם אומרים לי

אני אומר צרחה וכוח

במקום בו אבות הקימו בית

הבנים בנו שכונה קהילתית

בשדה בו האב פתח תלם

הקים הבן מרכז רווח

בבית הילדים שחבקה אימא

לבת מרכז חינוך ולימוד 

במקום החבר והשותף

בא המנהל והעובד

הכבוד אובד במחיר מלא

 

אמנות לחיים ומוות

קרני עם-עד

 

"האם חשבת אי פעם להתאבד?" - גלריית הקיבוץ מציבה שאלות על החיים, על המוות ועל האמנות בעזרת האמנים דב אור-נר ותמר דוברובסקי * ויש גם המלצה על יעקב דורצי'ן, המציג בסמוך

 

התערוכה המוצגת בחודש זה בגלריית הקיבוץ - "האם חשבת אי פעם להתאבד?", של דב אור-נר ותמר דוברובסקי (אוצר: יניב שפירא) - היא, למעשה, גלגול נוסף של תערוכה באותו שם שהוצגה בגלריית קיבוץ בארי (אצרה: זיוה ילין). ספיחי התערוכה הקודמת הגיעו לדפי עיתון "הקיבוץ" בשל "אקט הקבורה" שביצעו שני האמנים, ולוח השיש שכיסה על הבור בו הוטמנו עבודות האמנות שלהם.

 

גם בתל-אביב חזר הריטואל על עצמו, ואף תועד בווידיאו. על קירות הגלריה נותרו העתקי הזירוקס של רישומי אור-נר ודוברובסקי. מלבדם, מפוזרים על רצפת הגלריה קרעי ציורים מוקדמים יותר של השניים. על גבי צג מוקרן ב"לופ" הליך הקריעה וההטמנה בבור הסמוך, ובחלל הגדול של הגלריה - סרט המתעד את המיצג הדומה שנעשה בבארי - עוברי אורח ברחוב עונים על השאלה הגורלית: "האם חשבת אי פעם להתאבד?"; וגם השלכת עבודות אמנות על-ידי תמר ודב למי הים, תוך כדי הפלגה ביאכטה.

 

מה שמרתק במקרה שלפנינו הוא המיצג ולא המיצב, הפן המושגי ולא הפלסטי, השאלות ולא התשובות. פעולת השלכת העבודות המקוריות לבור והותרת ההעתקים הדהויים על הקיר והרצפה - מציבה שאלות הנוגעות לחיים בכלל ולאמנות בפרט. האוצר, יניב שפירא, מעלה כמה מהן: "האם זוהי הכרזה על מות האמנות, או שמא על תחייתה? האם יש בפעולת ההתאבדות האמנותית הקשר רחב יותר, הנוגע גם להתאבדות מדינית, תרבותית, מוסרית?" ועל כך אפשר להוסיף: "האם מדובר בוויתור על האגו שמאפיין כל יוצר באשר הוא, או בהפך מזה - הכבוד שניתן לנפטרים בני אנוש מוענק גם ליצירות אמנות דוממות". ומעל הכול מתנוססת אמרתו של אלבר קאמי, שמצוטטת גם על לוח השיש בחצר: "האם כדאי לחיות את החיים האלה?".

 

העתקי הציורים שנותרו בגלריה הם, למרבה הצער, האלמנטים החלשים יותר שבתערוכה. דב אור-נר, חצור, צייר ורשם מצוין בדרך כלל (ראו סדרת הציורים "מסע האופניים של ליאונרדו בעולם יפה מטורף" שהוצגה בגלריית הקיבוץ בשנת  2003) - התמקד הפעם בסצנות ארוטיות-פורנוגראפיות נועזות במיוחד. איברי ענק זקורים נמצצים על-ידי פיות פשוקים לרווחה, סכינים ננעצים בבשר החי, ואגינות פעורות לאצבעות ולסכינים. אם לא הייתי מכיר את העבודות המוקדמות יותר של אור-נר הייתי טועה לחשוב שמדובר ב"אמן מתאבד", ההופך את המושג "ציור רע" לפשוטו כמשמעו. היות שאני מודע ליכולת, למקוריות ולכושר ההמצאה של האיש - אני רוצה להתנחם בכך שמדובר במעידה מביכה שלא תחזור על עצמה. ספק רב אם יניב שפירא היה תולה ציורים מביכים כגון אלה, אם לא היה מסתפח אליהם מיצג הווידיאו ו"טקס הקבורה" שבוצע בפתיחת התערוכה. גם תמר דוברובסקי לא מעלה את הרף הנמוך, בשורה סתמית של ראשים המצוירים ברשלנות.

 

ובכל זאת... כדאי לבקר בגלריה כדי לצפות בווידיאו, בקבר שבחוץ, בעיצוב החדש של המקום - שזוכה לרוח רעננה בזכותם של המנהלת התפעולית נעה סיון והאוצר יניב שפירא.

 

והמלצה לסיום: לא הרחק מגלריית "הקיבוץ", בגלריה "גורדון", מציג יעקב דורצ'ין (כפר-החורש) פסלי ברזל במידות קטנות, אבל בעלי נוכחות גדולה. דורצ'ין, כהרגלו, הופך גרוטאות לפיוט וחומר לכאורה "זניח" ל"איקונות" מהפנטות ביופיין. לצד דורצ'ין מוצגים פסלים מרשימים של פיליפ רנצר, שיוצר את עצמו כ"יהודי הנודד" בחמש היבשות, על המאפיינים השונים שלהן.

 

יומן תרבות

 

משחיתים אמנות בגלריה * שיא מאזינים לתזמורת * הסופרן מצרעה זוכה * בני משק מככבים על הבמה * ויש גם תערוכה בצוותא

 

ה"קבר האמנותי" שיצרו האמנים דב אור-נר (קיבוץ חצור) ותמר דוברובסקי (תל-אביב) סמוך לגלריית "הקיבוץ", בדומה לתערוכה שלהם שהתקיימה לפני כשנה בקיבוץ בארי (ראו סקירה במדור "מציצים", בעמוד הסמוך), ממשיך לייצר חדשות "לא תרבותיות". לאחר שלפני כשלושה חדשים כיסה אלמוני מבארי את מצבת השיש בבטון - כמחאה על האקט האמנותי, במהלכו נקברו יצירות אמנות של אור-נר ודוברובסקי, והצבת לוח השיש בסמוך למרכז הקיבוץ - נשנה הדבר בגלריה התל-אביבית. נועה סיון (שער-העמקים), המנהלת התפעולית של הגלריה, הגיעה בבוקר יום שני השבוע למקום וגילתה לתדהמתה את המצבה מכוסה בערמה של זבל. האלמוני שביצע את המעשה לא הסתפק בכך, והותיר צואה על המדרגות המובילות לתערוכה. סיון מיהרה להתקשר לאוצר הגלריה, יניב שפירא, וזה עידכן את האמנים על המקרה. באותו יום הוגשה תלונה במשטרה, והממצאים צולמו בטרם הוסרו.

 

יניב שפירא (יזרעאל), מנהל הגלריה ואוצר התערוכה: "הוונדליזם שנעשה הוא מזן תרבותי אחר, ומעיד על המקום אליו יכולים להגיע אנשים שמוחים על האקט הזה. אנחנו צריכים לקבל החלטה מה ייעשה במצבה לאחר סגירת התערוכה בעוד כחודש - האם למקם את הקבר מחוץ לגלריה, או לפנותו למקום חלופי. אם נחליט להשאירו, נדאג לאמצעי אבטחה כדי שאירוע קשה כזה לא יישנה".

 

 80 אלף אוזניים התזמורת הקאמרית הקיבוצית מסכמת את שנת  2005בשיא של 40 אלף איש שהאזינו לקונצרטים שלה ברחבי הארץ, ובעיקר באולמות בפריפריה. לצד הצלחה אמנותית בולטת, הזוכה לשבחי הביקורת המוזיקלית, מצליחה התזמורת לשמור על קהל נאמנים אוהד וקבוע, אליו נוספים מדי שנה מאות מאזינים חדשים.

 

בימים אלו מארחת התזמורת את נגן הקלרינט והמנצח המפורסם מגרמניה, קארל היינץ שטפאנס, שינגן וינצח על הקונצ'רטו האהוב של מוצרט לקלרינט, וכן סטנדרטים של ג'אז מאת דייב ברובק, מיילס דייויס ואחרים. במחצית פברואר תארח התזמורת את רישאר גליאנו, גדול נגני האקורדיון בעולם, לסדרה בת שישה קונצרטים ברחבי הארץ. מומלץ ביותר!

 

שני פרסים לסופרן לגל ג'יימס (28), זמרת הסופרן מצרעה, יש קריירה מזהירה כסולנית בהופעות בקונצרטים, באופרות ובפסטיבלי מוזיקה בארץ ובחו"ל. מאחוריה שורה של מלגות ופרסים, אך היא אינה נחה על זרי דפנה. לאחרונה זכתה בשני פרסים: בתחרות בזמרה ע"ש דוריס ומורי ארקין (פרס בן 27 אלף ש"ח), ובפרס לביצוע מצטיין של יצירה קולית ישראלית ( 5,000 ש"ח), תרומת הזמרת מירה זכאי לזכר הוריה.

 

התחרויות נועדו לקידום הקריירה של מוזיקאים ישראלים צעירים בישראל ובחו"ל. בנוסף לפרסים הכספיים המשמעותיים, ניתנת לזוכים הזדמנות להופיע ברסיטלים ועם תזמורות, ומוענק להם סיוע בפיתוח הקריירה בארץ, ובמידת האפשר גם בחו"ל. כמו כן מופק בעבורם תקליטור על-ידי המרכז למוזיקה בירושלים.

 

מלך הכפר שלנו האג'נדה החברתית -עכשיו גם בתיאטרון הקאמרי: "מלך הכפר", במחזהו של אודי בן סעדיה (בן קיבוץ אשדות-יעקב מאוחד), בודק איך נעלמה הסולידאריות עם החלש והשונה, והביקורת משבחת: "לצד ההפקות הנוצצות על הבמות הגדולות, מסתתרות לפעמים הצגות אינטימיות ומרגשות. כזאת היא 'מלך הכפר', משל קטן וחכם על החלום הציוני ושברו. טקסט זורם וקליט מאוד, המגלגל עלילה חווייתית בצורה אנושית ומרתקת,ומציב לפנינו מראה המעמידה במבחן את הערכים שלנו, עם המון הומור ישראלי".

 

הכבשים שלנו ולפינת הנוסטלגיה. תיאטרון הבימה מחדש את "הכבש השישה-עשר" על-פי שיריו של יונתן גפן, בעיבודים חדשים של יוני רכטר. טל צידקוני, בת עין-גב, בוגרת סמינר הקיבוצים, שכבר לקחה חלק בכמה הצגות ב"הבימה", משתתפת אף היא בהצגה בתפקיד גל - ילדה של ים, היוצאת יחד עם חבריה לחיפושים אחרי דניאל, הילד המסתורי שהלך לאיבוד.

 

בני אדם בצוותא "סך הכול בני אדם" היא התערוכה של אהרלה הולצברג, המוצגת בימים אלו ב"צוותא" תל-אביב. "בציוריו של הולצברג עין הסערה הופכת לאי של שקט, מנוחה, היא נקייה וטהורה, שומרת על זיקה של אושר או צחוק, ומייצגת סוג של תמימות שנשכחה" - כך כותב אוצר התערוכה, יעקב קורלנדר (גבעת-עוז). נעילה: 22.1.

 

האיחוד עם מוצארט שוב שיתוף פעולה של מקהלת האיחוד עם התזמורת הסימפונית החדשה חיפה, בקונצרט יחיד(!) שיתקיים ביום ראשון הקרוב (9.1). המקהלה והתזמורת יופיעו ביצירותיו של מוצארט: "מיסת ההכתרה בדו מז'ור", ו"הרקוויאם". מנצח: אבי אוסטרובסקי. סולנים: אירה ברטמן (סופרן); קארין שיפרין (מצו סופרן); דניס סדוב (בס); פליקס ליבשיץ (טנור). באולם האודיטוריום, חיפה, 20:30.

 

דלקת קרום המוח

יורם ירושלים

 

1. מי קרא לכנסת "בית שפתותיים"?

2. בראש איזו ועדה עומדת כרמית גיא?

3. מה שמה של הילדה בשירו הידוע של לוין קיפניס על הרקפת?

4. מהי העיר הצפונית ביותר בעולם?

5. באיזו ליגה משחקת קבוצת הכדורגל מכבי צור שלום?

6. המשפט "בריאות מאז 1935" - פרסומת של איזו חברה?

7. מה משותף לפנדה קרוס, אולטרה וסדיצ'י?

8. מיהי הסופרת הישראלית שזכתה לאחרונה בפרס אמפלי האיטלקי?

9. מה שמו של ביטאון חיל הים?

10. היכן מוזכר בתנ"ך בעל החיים ערוד?

 

התשובות:

1. ש"י עגנון

2. ועדה שמינתה שרת התקשורת לבחינת מפת שידורי הרדיו בארץ

3. בת-שבע

4. המרפסט בנורבגיה

5. הליגה הארצית

6. בירה נשר

7. כולם דגמים של רכבי שטח של יצרנית המכוניות פיאט

8. סביון ליברכט

9. בין גלים

10. בספר איוב, פרק ל"ט
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים