קח אותי, שרון

קרני עם-עד

 

גם שי חרמש (כפר-עזה), גזבר הסוכנות, עובר למפלגת "קדימה" * עקב כך יוזז שמוליק ריפמן קצת "אחורה" בדירוג הפנימי במפלגתו של שרון (אבל אל דאגה, נראה שיש שם מקום לכולם) * אקשן בחירות? לא נכחיש!


שי חרמש

שי חרמש מכפר-עזה, המכהן כגזבר הסוכנות, היה מאז ומתמיד חבר מפלגת "העבודה" וגם חבר של אריק שרון. כל עוד שימש שרון בתפקידים בכירים ב"ליכוד" ועמד בראש משרדי ממשלה שונים גם במסגרת ממשלות אחדות, ידעו השניים לקיים הפרדה ברורה בין ידידות אישית למחויבות פוליטית. שרון היה זה שתמך במינויו של חרמש לתפקיד גזבר הסוכנות (חרף מחאות של גורמים שונים מבית ומחוץ), וחרמש תרם לא מעט לקשר הטוב והמועיל שנוצר בין ראש הממשלה לתנועה הקיבוצית.

 

בשבועות האחרונים, אחרי פרישת שרון מהליכוד והקמת "קדימה", ביקש ראש הממשלה מחרמש להצטרף לרשימה כ"איש התיישבות בכיר". חרמש התלבט, שקל את היתרונות והחסרונות במעבר מהתפקיד הבטוח והמתגמל של גזבר הסוכנות ל"מדבר הפוליטי" הלא-בטוח, ובסופו של דבר החליט להיענות להפצרות שכנו מחוות השקמים. ביום שלישי שעבר עוד ניסה מזכיר התנועה הקיבוצית, זאב (ולוולה) שור, להניאו מהמעבר לקדימה, וביקש כי ישוב וישקול את צעדיו. יום אחד הספיק לחרמש להתלבט, בטרם הודיע רשמית: "אני נפרד מהסוכנות ועובר קדימה". כעת צפויים להיות במקומות ריאליים ברשימה (למרות שעדיין לא דורגו) שני חברי קיבוצים: שמוליק ריפמן ושי חרמש.

 

שי חרמש: "אני מאשר שנעניתי לפניית ראש הממשלה, לאחר היכרות וחברות רבת-שנים, להצטרף למפלגתו החדשה. עשיתי זאת מתוך הכרה בכך שחשוב שיהיו לתנועה הקיבוצית נציגים במפלגה מובילה. עיינתי במצע המדיני-הפוליטי של קדימה ולא מצאתי בו דבר המנוגד לעמדותיי. במהלך השבועות האחרונים נפגשתי פעמיים עם שרון, הוא שב והבהיר לי את תמיכתו הבלתי מסויגת בהתיישבות וביקש שאסייע לו, כאיש כלכלה, בכל הנוגע לכספים המוקצים למגזר ההתיישבותי. לא ביקשתי ממנו דבר, הוא לא הבטיח מאומה, ואני נכון למלא כל משימה שתוטל עליי".

 

ש: ובכל זאת, בסביבת שרון מדברים על מקום טוב בתחילת העשירייה השנייה...

שי חרמש: "כולם שואלים על המקום, ומודיעים לי כבר היכן ידרגו אותי. שמעתי כבר על מקומות 26 ,20 ,24. לי זה ממש לא משנה, העיקר שאוכל לתרום מהמקום שבו אהיה או בתפקיד שאותו אקבל. לאחר הסיכום עם אריק העברתי תמונה ופרטים נדרשים לקדימה, הודעתי לאיתן כבל על פרישתי ממפלגת העבודה, וכך עשיתי גם לגבי ראשי תנועת העבודה הציונית העולמית".

 

ש: כניסתך למפלגה של שרון מסכנת את מיקומו של ריפמן ברשימה?

"אני מתואם אתו, מעריך שלשנינו יהיה מקום ראוי, וסבור ששנינו יחד נכפיל את הכוח הסקטוריאלי-התיישבותי בקדימה".

 

ביום חמישי, מייד לאחר הודעתו של שי חרמש כי הוא עוזב את הסוכנות ועובר לקדימה, התכנסה הנהגת תנועת העבודה הציונית העולמית כדי לדון במציאת מחליף. אריק חדד, יו"ר התנועה, ניהל את הדיון, בו נכחו, בין השאר, גם יו"ר קק"ל יחיאל לקט, מזכיר התנועה הקיבוצית זאב (ולוולה) שור, ומזכ"ל "הבונים דרור", סילביו חוסקוביץ' (נתיב-הל"ה). ולוולה: "אנו מתכוונים לאתר חבר קיבוץ שיהיה מועמד ראוי לתפקיד גזבר הסוכנות. הרקע הכלכלי וידע באנגלית - חשובים. חשוב גם שיהיה חבר מפלגת 'העבודה' לצד מזכ"ל הסוכנות, שהוא חבר ליכוד. נכון לתחילת השבוע כבר הגיעו הצעות מראשי מועצות, ארגונים כלכליים, פעילים מרכזיים. למרות שאני מאוכזב מהחלטתו של חרמש להצטרף לקדימה, אני מודה לו על השירות הטוב שעשה כגזבר הסוכנות היהודית".

 

שמוליק ריפמן, ראש המועצה האזורית רמת-נגב ויו"ר מרכז המועצות האזוריות, מתכוון לפרוש מתפקידיו רק אם ייבחר לכנסת, ולמלא בכך אחר רוח החוק המחייבת את מי שנבחר לחבר כנסת להתפטר בתוך 21 יום מעיסוקיו האחרים. ריפמן טוען שעבר מהעבודה לקדימה בלי להציב תנאים וללא הבטחות לשריון או לתפקיד. עם זאת, הוא מעריך כי ידורג במקום ריאלי או יקבל תפקיד ביצועי - כפי שרמז לו שרון.

 

ש: הצטרפות שי חרמש לקדימה מסכנת את מעמדך במפלגה החדשה?

שמוליק ריפמן: "אני ושי נמצאים על אותה משבצת - קיבוצניקים, אנשי התיישבות - אבל שי קרוב לשרון יותר ממני, ואין ספק שזה ירחיק אותי במקצת מהמקום אליו אולי הייתי מיועד. יחד עם זאת, שני ח"כים קיבוצניקים ברשימה, זה דבר טוב לתנועה ולהנהגת המדינה. איש עדיין לא יודע כיצד ייראה דירוג הח"כים, ואפילו מופז לא יודע היכן ימוקם. כבר אמרו שאני מקום 17, שמעתי בתקשורת שאני מקום עשירי, ייעדו לי את תיק החקלאות. הכול נשאר בגדר שמועות, ושום דבר לא ודאי ומוסכם. המקום חשוב פחות מהתפקיד הביצועי שאותו ארצה למלא בכנסת".

 

ש: אתה חש בזליגה של חברי קיבוצים מהעבודה לקדימה?

"אני מעריך שזה יקרה אחרי הפריימריס בהעבודה. לא מעט חברים אומרים לי שהם רוצים להבטיח ש'האיש שלהם' ייכנס לרשימה לכנסת, ורק אז יעברו לפעול אצלנו ויצביעו עבורנו".
 _________


עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים