מכתבים למערכת "הדף הירוק"מכתבים למערכת "הדף הירוק"

  


כתבה אומללה

שלמה גלזר, מזכיר ניר דוד (תל עמל)

 

בתגובה ל"ההשלמה שלא השלימה" (21.12)

 

בשבוע שעבר חגגנו ברוב עם את חג ה -70 לקיבוץ הכי יפה בארץ - ניר דוד (תל עמל).

החגיגה, שהיא גם ציון דרך היסטורי חשוב בתולדות ההתיישבות של מדינת ישראל, סיימה שנת אירועים גדושה ומרגשת.

כצפוי החליטה גם העיתונות הקיבוצית להקדיש כתבות לנושא.

3 סיבות היסטוריות חשובות מצדיקות כתבות לציון תאריך זה (מעבר לכתבות החג שנוהגים השבועונים הקיבוציים להקדיש מדי פעם לקיבוצים) והן:

א. ניר דוד (תל עמל) הוא הקיבוץ הראשון לחומה ומגדל.

ב. ניר דוד הוא היישוב הראשון בעמק בית שאן.

ג. ובנוסף הוא הקיבוץ הראשון של תנועת השומר הצעיר הישראלית (עד אז הוקמו קיבוצים על-ידי  

    גרעינים מהתנועה בחו"ל).

אך ראה זה פלא - בעוד עיתון "הקיבוץ" ראה לנכון להכין כתבה חגיגית ויפה המספרת את סיפורו של הקיבוץ על כל היבטיו - עבר, הווה ועתיד, כתבה המלווה בגרפיקה מאירת עיניים ותמונות מתאימות, בחר דווקא "הדף הירוק", הנחשב, לפחות היסטורית, לעיתון הבית של קיבוצי הקיבוץ הארצי, לציין את מועד ה-70 לקיבוץ, על-ידי פרסום רשלני ורצוף שגיאות של חלק קטן מכתבה גדולה על ניר דוד שפורסמה בעיתון של המועצה האזורית בקעת בית שאן "בבקעה", ולהתמקד רק בוויכוח ישן על קליטת ההשלמה הפולנית של הקיבוץ, שעם כל חשיבותו לנוגעים בדבר, חלקו בהיסטוריה של הקיבוץ בוודאי אינו מצדיק להציגו כחזות הכל (מה גם שאין כמעט קיבוץ שאין בו עימותים וכעסים בין הקבוצות השונות).

יכולה הייתה עורכת "הדף הירוק" להתעלם מציון 70 שנים לניר דוד ולא לציינו כלל, למרות הסיבות שמניתי למעלה, והדבר בתחום סמכותה.

אבל להתעלם לחלוטין מהחשיבות ההיסטורית של הקיבוץ בתולדות הציונות, ומסיפור של יישוב בן 70 שנים, להעדיף במקומו קטע איזוטרי ולפרסמו בעיתוי הזה, עם הפניה בשער העיתון - "פצע בן 70 שנה", ולהפוך את "הפרשה" הזאת, פיקנטית ככל שתהיה, לעיקר, כל זה מעורר לפחות בניר דוד ובעמק בית שאן סימן שאלה בכל הנוגע לשיקול דעתה וכושרה המקצועי של עורכת העיתון.

יורשה לי להיתלות לסיום באילן גבוה. אחד מבכירי העיתונאים והעורכים בישראל נשאל פעם: מהי התכונה החשובה ביותר שצריך עורך עיתון? ותשובתו הייתה: "ידע כללי רחב, הגינות ושיקול דעת". ודי לחכימא...


חכם, מוכשר... אבל פשיסט

ישראל דה בנדטי, רוחמה

  

לגברי ברגיל במחאה

בתגובה ל"האיטלקים באים" ב-"דיווחי תנועה", 21.12

 

ב"הדף הירוק", במדורו של דובר התנועה, נכתב על הפגישה המרכזית שלך באיטליה עם ראש האופוזיציה פיני, שאמור להיות בעתיד, על פי הסקרים, ראש ממשלת איטליה.

מר פיני הוא פוליטיקאי חכם ומוכשר, אך הוא יושב ראש של המפלגה הפשיסטית שבשורותיה פעילים עד היום לא מעט אנשים, שהיו פעילים בממשלת מוסוליני בשנים 1944/45 והשתתפו בפועל בפעולות נגד יהודים.

מה לנו ולו? בתוך אחד האיטלקים שזוכר את העבר אני מצטער מאוד על הפגישה המיותרת הזאת ומוחה על כך.


לזעוק את צעקת החברים

אריק מעיין, אשדות יעקב איחוד

 

 בתגובה ל"הצוות התנועתי לטיפול בהפרות תקנון בקיבוצים", 21.12

 

נדהמתי לקרוא בידיעה של נחמן גלבוע ביקורת קשה על הצוות התנועתי לטיפול בהפרות התקנון.

סוף סוף נבחר הצוות, שבו אמורים להיות שותפים גם המזכירים, וקשה להבין איך מופיעה כתבה כזאת פוגעת וחד צדדית. צריך לעודד את הצוות ולתת לו את כל הכלים הדרושים כדי שיוכל באמת לעזור לאותם החברים עם הבעיות, שאיש אינו מוכן לעזור להם.

היום יש הרבה בעיות ואי סדרים, ואין למי לפנות. כל הכבוד לצוות כזה המוכן להתמודד עם הבעיות, ולעזור. איך אפשר לכתוב, שחברי הצוות מטרידים את מזכירי התנועות, וגם את מזכירויות הקיבוצים, במקום שתקום התארגנות של חברים בעלי כוח והשפעה, ותזעק את צעקתם של החברים שמצבם באמת קשה ויש הרבה כאלה לצערנו.

הגיע הזמן לבדוק מחדש את עבודתם של הרשם ושל מזכירי התנועות ולהתחיל לפעול ולעזור לאותם החברים.

אני מרשה לעצמי לזעוק את זעקתם של רבים מהחברים.

קומו והתעוררו, והתחילו לטפל בנושא זה כפי שצריך. ויבואו ימים טובים יותר. אמן ואמן.

 

הערת המערכת: הצוות מורכב מאנשי המזכירות ונציגי הקיבוצים. הכותב בלבל בינם ובין אנשים מפורום הקיבוץ.


הקדמת המאוחר

הלל לויתן, יגור

 

בתגובה על "הצוות התנועתי לטיפול בהפרות תקנון בקיבוצים", 21.12

 

נחמן גלבוע כתב בידיעה בעיתון האחרון כאילו צורפתי ל"צוות התנועתי לטיפול בהפרות תקנון בקיבוצים". נכון שוולוולה דיבר אתי, אמרתי שאני מוכן להסכים אחרי שאדע יותר טוב במה המדובר. עד לרגע זה איני יודע הרבה יותר. מכאן שיש אפשרות שזה יקרה, אבל זה עדיין לא קרה.

ככלל, אני סבור כי הדרך הנכונה להתמודד עם קונפליקטים בתנועה ובקיבוצים, היא לפחות כשלב ראשון, דרך הגישור, וידוע לי כי במוסד לבוררות וגישור של התנועה קיבוצית, ישנה יכולת לכך.

 

הבהרה:

בידיעה "הצוות התנועתי לטיפול בהפרות תקנון הקיבוצים…" 21.12

הדברים נכתבו בשם אומרם בדיוק, ולא הייתה כל כוונה מצד המערכת לפגוע באנשים בהם דובר.

מערכת הדף הירוק


מכתב גלוי למזכירי התנועה

עמוס פלג, קיבוץ העוגן.

 

אסירי הוועד הממונה

 

לפני שמונה שנים מינה לקיבוץ העוגן רשם האגודות השיתופיות, בהמלצת התנועה ועל פי פניית מוסדות העוגן, ועד ממונה. מאז מנוהל הקיבוץ על ידי ועד זה שבהרכבו גם חברי העוגן.

באותן שנים המשיך מצבו של הקיבוץ להידרדר, נסגרו כמעט כל ענפי השירות, ענפים שיכלו להפוך לענפי ייצור מביאי רווח, כולל חדר האוכל המפואר שהיה שוקק חיים ומקום מפגש לחברים.

נסגר אולם הספורט שהיה בית לקבוצת הכדורעף המקומית. המועדון לחבר שנבנה בכספי הפיצויים מגרמניה והייתה בו פעילות תרבותית וחברתית ענפה הושכר לאחת מחברות הקיבוץ שמתפעלת אותו על ידי השכרתו לחברות ומפעלים לימי עיון ואף לפעילות מקומית כמובן שבעד תשלום.

 

היום רבים מן המבנים מושכרים לתושבים ולעסקים מבחוץ ושבילי הקיבוץ שוממים.

בענף הייצור העיקרי - המפעל לייצור מוצרי פלסטיקה שהיה בעבר ממפעלי הדגל של התנועה הקיבוצית עובדים כמעט אך ורק שכירים.

 

המצב הכלכלי אומנם השתפר ותזרים המזומנים שמאוד העיק על הפעילות הכלכלית הוסדר כתוצאה מהסדר הבנקים וקיצוץ מסיבי בכל התקציבים, אך הדבר היה יכול להיעשות גם ללא מינוי ועד ממונה כי החברים היו מודעים לצורך בתפנית והיו נכונים לעשות צעדים כואבים על מנת להבריא את המערכת הכלכלית.

 

הוועדות המעטות שעדיין פעלו ויכלו להיות לעזר לוועד הממונה חדלו לפעול. צעירים רבים עוזבים את המקום באין סיכוי לדיור הולם ובאין יכולת להיות מעורבים ולהשפיע על קבלת ההחלטות.

הקיבוץ מנוהל כבר שמונה שנים על ידי ועד ממונה המתכנס אחת לחודש ולחברים אין כל אפשרות ויכולת להיות שותפים בקבלת החלטות וניהול המקום אף בנושאים החשובים ביותר לכל אחד ואחד.

 

אין לי אשליות ואני יודע כמה מועט כוחן של מילים כתובות להשפיע ובכל זאת אני פונה לגברי ולוולולה מזכירי התנועה הקיבוצית: אם אתם רוצים שקיבוץ העוגן יחזור לצמוח ולפרוח כבעבר ויעלה על דרך המלך, עם כל המגבלות הקיימות בתקופה של שינוי כה קיצוני באורחות החיים הקיבוציים, המליצו לרשם האגודות השיתופיות שיחזיר את שרביט הניהול מהוועד הממונה לידי מוסדות נבחרים, בכדי שבפסח הקרוב יהיו חברי העוגן מחדש בני חורין.

מסמכים חדשים במדור דעת אורחיםעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים