עידן פוליטי - שנת האישה? החלומות של שנות ה-20 משתנים בסוף שנות ה-30 כשחלום המשפחה מנצחבמה: עידן פוליטי - שנת האישה?

עידן הלמן


בשנות העשרים שלי פגשתי במסדרונות הכנסת, עת שימשתי עוזרת פרלמנטרית, ומאוחר יותר במסדרונות הממשלה, עת שימשתי יועצת שרה, נשים צעירות מוכשרות ש"החיידק הפוליטי" קינן בהן באותה עוצמה ונחישות כמו אצל הבחורים. הן היו נשים משכילות, מוכשרות ובעלות יכולת שחלמו על פעילות ציבורית ובנו עצמן דרך הפעילות הפוליטית בהתמדה ובכישרון.

 

עברו כמעט עשרים שנה ואותן נשים נעלמו. נעלמו במובן הציבורי. והבחורים? הם היום שרים (יצחק הרצוג, איתן כבל) או מתמודדים על תפקיד יו"ר מפלגת העבודה (אופיר פינס).

 

כששואלים אותי איך כך קרה וקורה, אני יודעת לספר רק את הסיפור שלי. איך החלומות של שנות העשרים משתנים בסוף שנות השלושים כשחלום המשפחה מנצח.

 

ו"החיידק הפוליטי"? הוא ממשיך לקנן, אבל הוא רדום, כי עוצמתה של האימהות לא נותנת מקום לקריירה תובענית. אנחנו לוחמות על הקמת יחידות לקידום נשים במערכות הממלכתיות, כמעט תמיד זו מלחמה נשית בלבד. תכלית אחת של המאבק הזה היא שמירה על זכויות הנשים ועל שילובן במערכת הציבורית, אך בד בבד אנו מנציחות מצב אבסורדי: מגזר המונה רוב באוכלוסיה, 51%, נזקק לסיוע כאילו היה קבוצת מיעוט. ובנוסף על כך, כאילו מדובר בקבוצה שיש לה מאפיינים של פיגור לעומת הרוב.

 

היחידות השונות אכן מסייעות לקידומן של נשים, או יותר נכון הן מאפשרות לנשים לחזור ולחלום חלומות של שנות העשרים. אך עדיין לא ניתן לראות את פריצת הדרך, עדיין זוהי רק משאת נפש לראות מספר משמעותי של נשים מוכשרות במוקדי ההשפעה בחברה הישראלית. אני אומרת זאת מבלי להזכיר את הראשוניות, החריגות והייחודיות של אישה כזו או אחרת בתפקיד בכיר, בראש מערכת.

 

הקריאה למפנה במעמדן של הנשים בישראל היא קודם כל לנשים! רק כשיותר ויותר נשים ירצו וייקחו על עצמן לשאת בעול ולהירתם לקריירה תובענית, ניתן יהיה לראות שינוי אמיתי.

 

נתון בעייתי, לטעמי, הוא עמדת השמאל בקשר לנשים. במפלגות היהודיות המוגדרות "שמאל" ישנן כיום בכנסת 5 נשים בלבד. אכן, כוחו של השמאל ירד בישראל. ובכל זאת, הציפייה היא שמפלגות הדוגלות בשוויון הזדמנויות, זכויות אדם ושוויון זכויות, ישמיעו גם תמיכה מוצהרת בקידום נשים.

 

שנת 2007 נפתחת עם ניצנים ברורים של תקווה. כבר ניתן לראות בישראל בתחומים מסוימים נשים בעמדות מפתח מרכזיות, בחירתה של דורית בייניש, לנשיאת בית המשפט העליון, הייתה מחממת את הלב. ארה"ב ממתינה להכרזתה של הילרי קלינטון על התמודדותה לתפקיד הנשיאה ובסקרים האחרונים היא המובילה. בצרפת מתמודדת סגולן רויאל על הנשיאות. לראשונה נבחרו נשים בראש מדינותיהן באפריקה ובדרום אמריקה - אלן ג'ונסון היא הנשיאה בליבריה ומישל באליה היא נשיאת צ'ילה.

 

שנה חדשה היא עת לסיכום ולתקוות. שנת 2007 יוצאת לדרך עם משבר מנהיגותי חמור בישראל. הייתי שמחה לו השנה נוכל לראות מגמת חיזוק ושיפור במקומן של הנשים בחזית ההשפעה הציבורית והפוליטית. לפי כל המחקרים המתבצעים בארץ ובעולם הניהול הנשי זוכה לציונים גבוהים יותר באופן משמעותי מהניהול הגברי. המערכת הפוליטית שלנו זקוקה לניהול טוב יותר ולשיפור משמעותי. לכן, נשים בצמרת ההשפעה - טובה למדינה. 

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים