פתרון ברמה - הצעה לפתרון בעיית רמת הגולן
 

אהרון קרידי, מלכיה

 


בעקבות הצעתו של ארנן עזריהו (סיני) מקיבוץ יראון לפתרון בעיית רמת הגולן ("שלום עושים בחכירה", הקיבוץ 22.12), שהועברה בזמנו לראש הממשלה ושר הביטחון דאז, יצחק רבין, נזכרתי בהצעה ששלחתי באותה תקופה (8.9.1993) לראש הממשלה, ומצאתי אותה שמורה בארכיון הפרטי שלי.

 

והרי המכתב וההצעה, עם קיצורים מתבקשים:

 

"שמי אהרון קרידי ואני חבר קיבוץ מלכיה זה 41 שנים. במסלול חיי התנועתיים יצא לי ללוות ולטפל ביישובים הקיבוציים של רמת הגולן משנת 1971-1968, כעובד המחלקה להתיישבות של הסוכנות היהודית משניר בצפון ועד מבוא-חמה בדרום הגולן, ומ-1976 עד 1979 במסגרת הקיבוץ-המאוחד, כמלווה חברתי וכלכלי של יישובי הקיבוץ-המאוחד.

 

"הפתיחה הזאת, בטרם הצגת הרעיון, באה רק כדי לציין שהנושא בהיבט האנושי קרוב ללבי, וגם ההיבט הביטחוני אינו זר לי. הייתי מאוד מקורב לחברים ישראל גלילי ויגאל אלון, זיכרונם לברכה, ואמון על תורתו הכוללת של יצחק טבנקין בציונות הסוציאליסטית ובהגשמה האקטיבית. ואף-על-פי-כן איני מפסיק להתפעל ולייחל לכך שמהלכיך האחרונים בנושא ההסכם עם הפלסטינים יתממשו במלואם, ומי ייתן ויהוו רק פתח לשלום כולל ובר-קיימא עם שכנינו כולם, ובראש ובראשונה עם סוריה וכמובן גם לבנון.

 

 ובאשר להצעה:

 

מדינת ישראל תכריז, באמצעות אישיה המוסמכים: שאין למדינת ישראל כל תביעות טריטוריאליות ברמת הגולן לטווח ארוך; שמדינת ישראל מכירה בזכויותיה ובבעלותה של סוריה על רמת הגולן; כדי למלא הכרזה זו בתוכן, מדינת ישראל זקוקה לזמן כדי להתגבר על המשקעים שנוצרו בין שתי המדינות; בתמורה להכרזה הישראלית, סוריה תסכים להחכיר את שטח רמת הגולן למדינת ישראל לפרק זמן סביר (50 שנה); במהלך השנים שעליהן יוסכם, שתי המדינות יעשו כל אשר ניתן כדי למצוא פתרונות חיוביים לבעיות הקיימות והעשויות לצוץ, לתועלת שתי המדינות".

 

ב-10.10.93 קיבלתי את תשובת יצחק רבין, וזו לשונה:

 

"תודה על מכתבך מיום 8.9.93. קראתי דבריך בעניין. אנו נמצאים במשא ומתן עם סוריה. אין ספק שבשלבים מסוימים של המשא ומתן תועלינה גם אחדות מההצעות שהעלית במכתבך, אם כי להסכם, כידוע לך, דרושים שני צדדים.

 

בברכה נאמנה, יצחק רבין, ראש הממשלה ושר הביטחון".

 

וכל השאר - היסטוריה.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים