תקציב פרקטלי - ללא ידיעת גובה התצפית וקנה המידה - לא נוכל להבחין בין תקציב המדינה, תוכנית המשק או התקציב המשפחתי

דני ברזילי


החוק השלישי על שם מנדלברוט אומר: כמות האינטליגנציה בעולם נשארה קבועה מאז סוקרטס. זאת רק כמות האוכלוסייה שגדלה...

 

אני מצטט זאת מפני שקיבלתי תגובות מכמה קוראים המתלוננים שהחלקים הפילוסופיים או המדעיים במאמרים שלי, קצת קשים להבנה. אז או שהחוק השלישי הנ"ל פועל, או שאני מסביר רע. ובאשר למנדלברוט - הוא לא באמת המציא את החוק הנ"ל, אבל הוא בהחלט המציא את המונח פרקטל (.(FRACTAL

 

בנואה מנדלברוט, יהודי (כמובן) ממוצא פולני ומגדולי המתמטיקאים של המאה העשרים, עבד בצרפת, בבריטניה ובמעבדות יב"מ בארה"ב. רעיון הפרקטלים פותח מניתוח היסטורי של מחירי הכותנה, אך בא לביטוי באופן שבני אדם מן היישוב יכולים להבין בתיאור "עקומות קוך" ובמאמר על אורך קו החוף הבריטי. הרוצה להבין בדיוק על מה מדובר מוזמן לעיין בספרו הידוע של ג'ימס גליק, "כאוס", אבל בקיצור נאמר שהאורך של קו חוף כלשהו תלוי במכשיר המדידה ובמרחק הצפייה: ממרחק הלוויין בחלל הוא ייראה ישר, אבל ככל שנרד נראה בו יותר פיתולים, וברמה האטומית הוא יהיה בכלל באורך אינסופי. באופן דומה ייראה פתית שלג ככדור עם מעט פינות, אך ככל שנתקרב ונשנה את קנה המידה נראה בו יותר פינות, כאשר כל קטע בו (פרקטל) הוא דמות ראי של הפתית השלם. החלק המעניין בסיפור הוא שאם לא יגידו לנו מראש מאיזה גובה אנו צופים, לא נדע אם אנו רואים סנטימטר אחד של חוף או מאה קילומטרים ממנו (פשוט יותר להסביר זאת על לוח או במסך המחשב, אבל לעיתון יש מגבלות משלו).

 

ימי סוף שנה הם ימי אישור תקציבים: תקציב המדינה, תוכנית המשק בכל קיבוץ, ולחלק מאתנו - גם התוכנית המשפחתית לשנה הקרובה. המרכיבים בכל התקציבים קבועים: תחזית הכנסות (במדינה ממסים, בקבוץ מהכנסות הענפים והקהילה, במשפחה מתקציב או ממשכורת), שיש לה גם רכיבי משנה (סיוע חוץ, תשלומי העברה, תשואה על חסכונות); ומצד שני תחזית הוצאות והשקעות. למעשה יש פה סדר יורד של גופים כלכליים: מדינה, קיבוץ, משפחה, העוסקים בסדר יורד של תכניות כלכליות - במיליארדים, במיליונים ובאלפי ש"ח, כאשר מערכות השיקולים בכל המקרים דומות במידה רבה.

 

בדומה לעקרון הפרקטלים - ללא ידיעת גובה התצפית וקנה המידה, ייתכן כי לא נוכל להבחין בין תקציב המדינה, תוכנית המשק או התקציב המשפחתי. מה שחשוב הוא שהעקרונות דומים, ושהם, כולם, תוצאה של התחשבות באילוצים, של משא ומתן בין השחקנים השונים ושל איומים, לחצים, ויתורים שבסופם פשרות שעושים שחקנים אלה - שהם אני, אתה ואת. לעומתם, ייראה פתית השלג תמיד צח ויפה - אך הוא, לעומתם, אינו צריך להתפשר.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים