פקודה: הוי, ילדותנו - תגובה לרחל סבוראי על השבח ללינה המשותפת
סמדר סיני

פקודה: הוי, ילדותנו

סמדר סיני, היחידה לקידום נשים בתנועה הקיבוצית


רחל סבוראי היקרה,

 

כמה מילים בעקבות כתבתך "ילדותנו המאושרת" (הקיבוץ, 15.12).

 

כבוד עצום אני רוחשת לך, כבת לדור מייסדי עין-חרוד. הלכת עם מאיר הר-ציון לפטרה, הגשמת חלוציות אמיתית בנגב, בקיבוץ רביבים, ובוודאי ניחנת בתכונות טובות רבות נוספות.

 

האם ידעת כי בראיונות שערכתי עם הילדים של יוסף ומרים ברץ, במסגרת עבודת מחקר שכתבתי עליה - להוציא בת אחת, כולם דיברו על כך שאמם העדיפה את הרפת על פני הילדים. זו הייתה הרגשתם, והיא לא נשכחה מהם עם השנים. כך הרגישו גם נורית לשם ז"ל והנשים שראיינה בספרה "שירת הדשא", וכך עולה גם מספרה של עמיה ליבליך "קיבוץ מקום", בראיונות עם הדור השני.

 

בעין-חרוד גדלו הילדים בלינה משותפת מלידה ועד גיל בית-ספר. על מכאובי האם ראוי לקרוא את דבריה של עטרה שטורמן בספר "חברות בקבוץ", המעלה באופן ברור את ייסוריה כאם שנאלצה למסור את תינוקה הרך בידי נשים אחרות, לגדלו. מי יכול לתאר לעצמו, היום, למסור תינוק שרק נולד לבית תינוקות? מי יכול לחשוב על כך שילד בשנותיו הרכות ביותר, הזקוק יותר מכול לאהבת האם, לחום שלה - יגדל בטיפול משותף, ואילו בגיל בית הספר יגדל בבית הוריו? וכל זה למה? על מנת לאפשר לאם לחזור לעבודה, להשתלב מחדש בחברה. מתי בדיוק היא תהיה אם? האם תפקידה כאם הוא רק ללדת, להיניק? והיכן הן השתלבו? בענפי החקלאות - מיעוט. רוב הנשים עבדו בענפי השירות - האם זה היה המקום למימוש הציונות והסוציאליזם?

 

את כותבת: "לא ציפו מאתנו להידמות זו לזו". אבל, כידוע, התנועה הציונית שאפה ליצור יהודי חדש: עברי, בדואי, לוחם, עובד אדמה, "הצבר" האולטימטיבי. ומה עם היהודייה החדשה? הצברית? הבניית זהותה יצרה מאפיינים ברורים: בריאה בגופה, שזופה, תמירה, נאה, יחפה, יודעת לעבוד עבודה פיזית, גלויה וישירה ביחסיה עם אנשים, מגדלת ילדים. ואכן, בהתיישבות גדלו צבריות כאלה. אתן, בנות עין-חרוד, הייתן כאלה.

 

רחל יקרה, מה הקשר בין ההפרטה של  הקיבוץ לבין היכולת להתבונן בעיניים מפוכחות על העבר, והיכולת להכיל כאבים ורגשות - הן של אלה שחוו את הלינה המשותפת כקשה ובעייתית, והן של אלה שזוכרים לה חסד נעוריה?


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים