דעת יחיד: בואו לאור - לתנועת "לאור", של יעקב חסדאי, יש חזון ודרך בתחום החברה בישראל

איתן סט, גדות

 


תנועת "לאור" ("לב אחד ורוח חדשה") קיימת יותר מעשרים שנה. היא קמה בעקבות תחושת התסכול אחרי מלחמת יום כיפור, שגאתה בקרב לוחמים ואזרחים רבים, ועקב החלטתם: "לא ניתן לדבר כזה לקרות שוב". לאור מחפשת את הדרך להשפיע על עם ישראל ומדינת ישראל, כתנועה בהובלה - בדרכו הנבונה, האחראית והצנועה של מנהיגה, יעקב חסדאי.

 

בכנס שערכה תנועת לאור בשבוע שעבר באפעל, מרכז הסמינרים של התנועה הקיבוצית, השתתפו 300 איש (גילאי 60 בממוצע). נושא הכנס היה: "הגרעין האיראני והאיום על מדינת ישראל". הבירור והשאלות היו, באופן טבעי, לא בתחום מדע הגרעין אלא: לאלו תרחישים ניתן לצפות; האם אפשרות של פגיעה גרעינית במדינת ישראל היא אחת מהם; והתחושה כי המנהיגות במדינת ישראל כיום לא מסוגלת להביט ישר בעיניים לאזרח ולציבור ולהכין אותם כראוי לתרחיש כה חמור (ימצאו את ה"ספין").

 

כתוצאה מההתנהלות הנוכחית שלנו, בתחום הפוליטי והחברתי, לא יתחולל השינוי הנדרש: לחזור למנהיגות אחרת ואל מעשה חברתי לא מותנה שלטון-הון-תקשורת. אנו זקוקים למנהיגות עם דוגמה אישית, בעלת אחריות לעתיד העם והמדינה, שיכולה להוביל בדרך הקשה הארוכה לבניית אמון מחודש ותלכיד חברתי המבוסס על דברי אמת. אין פתרונות פלא, אלא בעיקר עבודה קשה, ויתורים אישיים, אי-הפקרת החלש. במארג החיים של היום לא יכולה לצמוח מנהיגות חלופית. במלכודת השיטה הקיימת נמצאים גם כל הכוחות החיוביים ו"האנשים הטובים", אלא שכל גוף שמצטרף למרוץ - נלכד בו ומאבד את רעיונותיו הטובים.

 

לתנועת לאור יש חזון ודרך בתחום החברה בישראל; יש מענה לסדרי שלטון, לחינוך, לתקציב הרשויות והקהילה, לחוקה ולהפרדת הדת מהפוליטיקה. פעילים בחיים המדיניים והחברתיים ובמפלגות; צעירים, קבוצות תנועות-הנוער - הצטרפותכם ללאור תוסיף את תרומתכם ואת השפעתכם לתנועה ותביא לשינוי "כללי המשחק", לתחילת הבנייה-מחדש של מארג חיים חיובי, ולא מתפורר כמו זה של היום.

 

ואצלנו - חבר הקיבוץ היום הוא חיה עדרית, תלוית-ממסד. הממסד שלו כלוא מרצון במערכות המפלגתיות שמכתיבות לו כל דבר. וכך מזכירי התנועה מקבלים הנחיות ומגבלות מ"מפלגות האם", ובמקום שהתנועה הקיבוצית תפעל במגרש ייחודי לבירור הדרך ובמעורבות פוליטית מיוחדת ובעלת ערך מוסף, בהתאם לאופייה ולאפיוניה - היא נשארת עם "תוספת ערך" שהיא מצפה לקבל מנאמנותה לשלטון.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים