בעיה או דילמה? בעיות לרוב אינן נפתרות מאליהן, אך לעתים קרובות הן מתפוגגות ונעלמות מעצמן
בעיה או דילמה?

דני ברזילי


להזמין פיצה פפרוני או אנשובי? * להישאר בקיבוץ או לעזוב? * ואיך יודעים מה השעה אם אוחזים בשני שעונים? * אכן, בעיה (סליחה, דילמה)

 

בעיות בדרך כלל אינן נפתרות מאליהן. מצד שני - לעתים קרובות הן מתפוגגות ונעלמות מעצמן. נשמע מוזר?

 

הנה שתי דוגמאות:

חבר מכובד בקהילתנו פונה, למשל, ל"רשויות" בתביעה שוועדת הבנייה תעשה משהו נגד חבר אחר שצבע את דירתו המשופצת בצבע ורוד. האם יש לנו בעיה? לדעת החבר - בהחלט כן. הוא היה רוצה לראות אחידות בצבע הבתים (או שמא הוא סתם סובל מהומופוביה). לדעתי האישית - צבע הדירה אינו כלל נושא ציבורי, ומצדי יבחר לו כל חבר כל צבע שירצה, כלומר אין פה כלל בעיה (ברוב הקיבוצים היו מסיימים את העניין בהזמנת החבר לוועדת הבנייה, שם יסבירו לו ש: א. אין זה מעניינם, ב. גם אם כן, אין לוועדה כוח לכפות את עמדתה).

 

דוגמה אחרת: בקיבוצים מספר עדיין קיים איסור לרכוש מכוניות פרטיות. בקיבוץ כזה, חבר שיקנה מכונית בניגוד לאיסור יהפוך ל"בעיה", והמזכירות תתכנס כדי לדון בעניינו. בכל יתר הקיבוצים האיסור בוטל מזמן, ולכן הבעיה "נעלמה".

 

הכיוון מתחיל להסתמן: ככל שנמעיט באיסורים, בעיקר אלה הנוגעים לתחום הפרט, אין אנו פותרים בעיות אלא פשוט הופכים אותן ל"לא בעיות". כך עשו רוב הקיבוצים בעבר בנושא הירושות, וכך עושים יותר ויותר בתחום ההכנסות מעבודה. ככל שחומות האיסורים מונמכות - יש, לכאורה, פחות בעיות.

 

אבל קיים גם תהליך הפוך: מכירים את האמרה שאדם שיש לו שעון אחד יודע מה השעה, אבל אדם עם שני שעונים - לא? בזמנם של סטאלין, יערי, טבנקין - היה לנו שעון אחד, ומה שהוא אמר היה האמת. במובן זה לא היו לנו בעיות. היום יש לכולנו שני שעונים (כולל בסלולארי) ובעיה קבועה - למי להאמין. ככל שחומות המידע מונמכות - יש דווקא יותר בעיות, או לפחות יותר דילמות.

 

זה המקום להבחין בין בעיה לבין דילמה. ודאי שמעתם פעם את הסיפור על החמור שהוצב בדיוק באמצע בין שתי ערמות חציר שוות בגודלן, ומת מרעב כי לא היתה לו שום דרך לבחור ביניהן. זהו מקרה אופייני של דילמה. היא תמיד קשורה בבחירה בין שתי אפשרויות (או יותר): להזמין פיצה פפרוני או אנשובי? להישאר בקיבוץ או לעזוב? לרבים, בעיקר צעירים, השאלה אם להמשיך לחיות בקיבוץ היא דילמה אמיתית. לרבים עוד יותר, בעיקר מבוגרים, זוהי דילמה מלאכותית, שאינם באמת עסוקים בה מפני שהבחירה באפשרות העזיבה מעוררת יותר בעיות מהבחירה בהישארות, ובעיות - כפי שכבר הסברנו למעלה - הן קושי שיש להתמודד איתו, או להפוך אותן ל"לא בעיות".


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים