ארץ הקאסם: זקוקים למנהיגותארץ הקאסם: זקוקים למנהיגות

חנה רובינשטיין, נירים


קיבוץ נירים

זה כבר מספר שנים שאנחנו מבינים שחזרנו להיות יישוב ספר. החיים נמשכים וכבר התרגלנו לקולות הרקע של יריות והפגזות (מפה לשם ומשם לפה). התמודדנו מספר פעמים עם אזעקות והתרעות לחדירה, רקטות קסאם רבות נפלו במקומות שונים סביב הקיבוץ וביישובים שכנים, כאילו התרגלנו. מה שמדהים אותי במיוחד הוא ששום דבר מכל זה לא הכין אותי לאותו רגע שבו נחתה רקטת קאסם בבום מחריש אוזניים במרחק של מטרים ספורים מילדתי בת ה-10 שחזרה הביתה מחוג. רק לאחר שהילדה נרגעה מעט והדופק של כולנו חזר לקצב כמעט נורמלי, פתאום הפנמתי שאין לנו בעצם דרך ממשית להגן על ילדנו ושאנחנו מגדלים אותם במציאות של סיכון מתמיד ומתמשך, עם מעט מאוד אור בקצה המנהרה. אני עדיין מאמינה "שיגיע היום, אצלנו בגבול יהיה עוד שלום", כמאמר שיר השלום של נירים, אבל עד שיתגשם החלום, נראה לי לא הגיוני שרק במהלך אוגוסט השנה החלו למגן את בתי הילדים בגיל הרך. הילדים נמצאים בינתיים בבתים חלופיים שאינם מתאימים וכמובן שאינם ממוגנים. סיום פרויקט המיגון עדיין לא נראה באופק, אך כבר ניתן לראות שנבחרה על-ידי רשויות המדינה דרך מאוד לא אסתטית למיגון.

 

הבתים נראים, כמו שתיאר אחד החברים בקיבוץ שכן, "כמו חניון ענק שהחנו מתחתיו בית". המיגון הזה נבנה כאן כדי להישאר ולכן היה נכון יותר לתכננו כך שלא יכער את הסביבה ולא ישרה תחושה מדכאת. בבית הספר היסודי יש מיגון במרכז כל שכבה, אבל אין התרעה שתגלה לילדים מתי כדאי להיות באותו חלק של המבנה. כאשר הילדים חוזרים לקיבוצים - ה"מרכזונים" שלהם אינם ממוגנים וכך גם רוב בתי החברים והמבנים הציבוריים. אין מערכת התרעה "צבע אדום" אך גם אם וכאשר תהיה, היא תספק שניות ספורות בלבד על מנת להספיק ולמצוא מקום בטוח.

 

האם אנחנו זקוקים לטיולי ההפגה מבית היוצר של האוליגארך? נראה לי שלא יותר ממה שזקוק לכך כל אחד אחר. אנחנו זקוקים להתייחסות רצינית וכוללת לצורכי הביטחון באזור, בכל שעות היום והלילה ועבור כל הגילאים. התייחסות לצרכים של היום וגם של העתיד, אם המצב לא ישתפר ואם נאלץ להתמודד גם עם איומים נוספים.

 

עוד יותר מכך אנחנו זקוקים, ממש כמו כל אזרחי המדינה הזו, למנהיגות שלא תנוח ולא תשקוט עד שתמצא את הנתיב להשכנת הסדר שלום. עד אז אנחנו בונים על הרבה מזל ...

עיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים