שתיקת הפרות - ניצן סלע מבית השיטה תומך במהלכיו של אריק רייכמן בתנובה

ניצן סלע, בית-השיטה

  


זה חודשים שמתנהלת התקפה ציבורית ותקשורתית, עניינית ואישית, על אריק רייכמן, מנכ"ל "תנובה", וכולנו - חברי קיבוצים ומושבים (ובולטות בהתעלמותן ההנהגות, למעט איתן בן דוד, מזכ"ל תנועת המושבים) - עומדים בצד ומחרישים. אריק נלחם על כבודם של רבים מחברי התנועה הקיבוצית והמושבית. הוא מקדם אינטרס ציבורי: לגשר על פער היסטורי מביש - שכולנו אחראים לו, ובמיוחד ההורים והמייסדים, שלא השכילו לחזות את העתיד והשאירו את נושא הפנסיה לחסדי ההצלחה הכלכלית או לחסדי הרוח - וכמו-כן לאפשר גם למי שעתידם לפניהם "לגמור את החודש". לחלק גדול מהבעלים כבר אין רפת חלב. לחלק גדול יותר מהם אין פנסיה שמכבדת את בעליה. חלק מהבעלים משכנו את חלקם בתנובה, מי כדי להבטיח פנסיה, ומי "סתם" כדי לשרוד. אריק והנהלת תנובה מצילים את התנועה הקיבוצית מעליבותה, כמי שלא מצליחה להבטיח פנסיה לחבריה. כרגיל, נשמע רק קולם של אלה שיוצאים לתקשורת. רואים אותם בטלוויזיה, שומעים את קולם ברדיו, קוראים עליהם בעיתונים. ומולם עומד יחיד - אריק. אנחנו צריכים להתבייש.

 

הוויכוח המתקיים בין חלק מהרפתנים, ולאחרונה גם לא רק רפתנים, לבין הנהלת תנובה ואריק רייכמן בראשה, דומה לוויכוחים בתוך הקיבוצים לאור הצעות לשיתופי פעולה כאלה ואחרים עם גורמים חיצוניים. הוויכוח המרכזי הוא רגשי ולא כלכלי. כשמסתיים הדיון יוצאים לדרך חדשה, ואחרי שחולפות להן שנה, שנתיים ויותר - לא מבינים איך אפשר היה אחרת. מתברר שלא תמיד השותף הוא "חבר של השטן", מסתבר שהשותף מבין ומכבד את מי שהביא את החברה למה שהיא היום, והיכן שצריך לבצע שינויים, הם היו חייבים להתבצע גם ללא השותף, אלא ש"לנו לא היה אומץ". נכון, היו גם עסקאות שלא צלחו, לא לעולם חוסן. על כן יש לבצע כל עסקה בזהירות ובאחריות.

 

לעצם עסקת "תנובה", נדמה לי כי מבחינה כלכלית זו עסקה מצוינת. לא רבים האמינו בתחילת המסע שנגיע לערך חברה גבוה ממיליארד דולר; ולפחות על-פי הפרסומים, "מחיר המטרה", ונושאים אחרים שהעלו הרפתנים, נשמרים לפחות ל-12 שנה.

 

הגיע הזמן שניהנה מהנכסים שלנו. אגב, תנובה הוא הגדול ביניהם, אך לא היחיד. למה הדבר דומה? ליהודי בא בימים שאין לו כסף "לגמור את החודש", הוא מתבייש ללכת לבית תמחוי, יש לו נכס שלא מעביר לו דיבידנדים והוא אינו יכול לממש אותו, והוא מעדיף להמשיך לחיות בעליבות כי... לא מובן!!

 

אנחנו חייבים לתמוך באריק ובהנהלת תנובה ולשבח אותם, גם (בעיקר) פומבית. עלינו לשכנע את נציגינו בוועידת תנובה להשיג רוב של % 75 כדי לאפשר את ביצוע העסקה. קולם של הנציגים ונבחרי הציבור שלנו חייב להישמע. הפסיקו להתנהג בנושא כאחרון הפוליטיקאים ולהשאיר לאחרים להיאבק את מאבקכם. גם אם אתם חושבים אחרת, רצוי שנדע זאת. נוכל להגיב. אבל אתם שותקים... אין זה הוגן להשאיר את אריק בודד במערכה הציבורית והאישית, כשכל עוונו הוא החשיבה על טובת הבעלים - עלינו, חברי הקיבוצים והמושבים.


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים