לשבט ולחסד - הפנימו: את דויד גרוסמן. הזמינו: את אופיר פינס, אהוד ברק ועמוס ידלין. העיפו: את עמיר פרץ ואהוד אולמרט

איציק חולבסקי, עין-השופט

 


דויד גרוסמן בדבריו הקולעים והבלתי-נשכחים של דויד גרוסמן בעצרת הזיכרון ליצחק רבין, הוא כינה בצורה מדויקת ביותר את הנהגת המדינה: "הנהגה חלולה". אוסיף על כך כי ההנהגה, שנכשלה כישלון חרוץ בקיץ האחרון, צריכה להתפטר: החל באלוף הפיקוד, שכבר עשה זאת; דרך הרמטכ"ל דן חלוץ, שאיבד מזמן את אמון החיילים והעם; שר הביטחון עמיר פרץ - מינוי הזוי (שעוד נעסוק בו בהמשך); וכלה בראש הממשלה היהיר והזחוח, אהוד אולמרט. הדברים שאמר גרוסמן על מחויבותה העליונה של כל הנהגה ישראלית ליזום ולקדם מהלכי הסדר מול אויבינו, ראוי שיהיו חקוקים בלבו של כל מנהיג ישראלי בהווה ובעתיד.

 

עמיר פרץ כמי שרץ לבחירות על ה"טיקט" של האג'נדה החברתית, שגה עמיר פרץ שגיאות רבות מאז נבחר ליו"ר העבודה, אך השגיאה הקטסטרופלית - אחת יותר מדי - היתה כשלקח את תיק הביטחון. אחרי הכישלון שלו ושל מערכת הביטחון במלחמה, עליו להתפטר מיידית מהתיק שבידיו. עם היבחרו לפני שנה ליו"ר העבודה נתתי לו אשראי, אך הוא בזבז את כולו. לאחר שזנח את סדר היום החברתי שלו, הגדיל לעשות והסכים לצרף לממשלה את ליברמן, שמטרתו לטרפד כל ניסיון להסדר מדיני. אני בוודאי לא אתמוך בפרץ ב"פריימריס" בעבודה בעוד שישה חודשים.

 

אופיר פינס כחבר מרכז העבודה, שהצביע בניגוד לעמדה התמוהה של מחוז הקיבוצים, והתנגד לצירוף אביגדור ליברמן לממשלה - אני מצדיע לאופיר פינס, מהיחידים בהנהגת העבודה שגילה יושר ציבורי, עמדה ערכית ולקיחת אחריות ופרש מהממשלה הכושלת הזו. אצלי המניה של אופיר פינס נסקה לגובה רב לאחר הצעד האמיץ שלו.

 

עמוס ידלין אומר ראש אמ"ן, עמוס ידלין, בדיון בצמרת הביטחונית, כי יש לבדוק בצורה רצינית את כוונות הסורים, וזוכה עקב כך לביקורת מוחצת מצד ראש הממשלה. אישים נוספים, המכירים היטב את הזירה הסורית, כמו אלוף (מיל') אורי שגיא ופרופסור איתמר רבינוביץ', מדגישים אף הם את הצורך והחובה לבדוק ברצינות את עמדות הסורים ואומרים כי הסדר שלום עם סוריה הוא חיוני לקיומה של מדינת ישראל לאורך זמן. גם בכיר לשעבר באמ"ן, תא"ל (מיל') ד"ר יוסי בן-ארי, גורס כי על ישראל להשקיע מאמצים רבים כדי להגיע במהירות להסדר שלום עם סוריה, וכי שלום יקדם הסדר עם הפלסטינים, ירגיע את האזור ויחזק את המשטרים בקהיר ובעמאן. ומה אומר על כך ראש הממשלה, בהצהרה אומללה: רמת הגולן תהיה לנצח בשליטת ישראל. אם זו לא סרבנות לשלום והזמנה למלחמה (אולי כבר בקיץ הקרוב), מהי סרבנות לשלום?

 

אהוד אולמרט גם בזירה הפלסטינית אולמרט היהיר פוסל כל יוזמה. במקום לפתור את משבר גלעד שליט תוך שבוע-שבועיים מרגע שנוצר, במחיר נמוך יותר מזה שהוא מוכן לו עכשיו (לבעלי הזיכרון הקצר בינינו נזכיר כי אולמרט הכריז, בימים הראשונים לאחר החטיפה, שהוא "משנה את הדיסקט" וידאג להחזיר את גלעד שליט ללא תמורה!!) - הסתבך אולמרט במבצעים חסרי תוחלת בעזה; סיבך את ישראל במלחמה חסרת אחריות וכושלת בצפון, שרק שחקה את ההרתעה הישראלית; ועכשיו, במקום להיכנס עם הפלסטינים למסלול מדיני, דוגמת המתווה שרוקם בימים אלה יוסי ביילין - הוא ממשיך במדיניות של סרבנות שלום. מה ההיגיון בדחייה המתמשכת של ישראל ליוזמת השלום הסעודית? לראש הממשלה הקודם, אריאל שרון (שחלק מהקיבוצניקים תמכו בו בצורה עיוורת), יש חלק מכריע במצבה הקשה של ישראל, כיוון ששלל כל יוזמת שלום - הן במישור הסורי והן במישור הפלסטיני.

 

אהוד ברק שניים חייבים להצטרף להנהגת המדינה: אהוד ברק ודן מרידור. שניהם בעלי יכולת אנליטית ומבט רחב ואסטרטגי. אהוד ברק הבין כבר ב-1999 לאן ישראל צריכה לחתור, אך כשל בביצוע. היום, במצבו של צה"ל, מערכת הביטחון זקוקה למנהיג צבאי-ביטחוני בעל שיעור קומה כאהוד ברק.


 מחיר השלום, מחיר המלחמה

 

ישראל חייבת לצאת ביוזמה מדינית כוללת לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים על בסיס גבולות  ,1967 ולפתרון סוגיית ירושלים ברוח הצעת ברק בקמפ-דיוויד 2000. במקביל, עליה להיכנס למו"מ רציני עם סוריה, במטרה להגיע עמה להסדר ולהוציאה מ"ציר הרשע". את בעיית הקסאמים בדרום והחזרת גלעד שליט ניתן לפתור הרבה יותר מהר ממה שהרגילו אותנו לחשוב. הפסקת האש שהושגה בסוף השבוע היא צעד ראשון בכיוון הנכון, אך אם לא נגיע להסדר עם הפלסטינים, תימשך ההתעצמות שלהם בעזה, ומהר מאוד נגלה שם מהדורה חוזרת, משופרת, של החיזבאללה בדרום לבנון. המחיר של ויתור על רמת הגולן הוא כבד מאוד, אך המחיר של המשך הסכסוך עם סוריה יהיה כבד שבעתיים: אלפי חיילים ואזרחים הרוגים. אוסיף אמירה למנהיגינו במפלגה ובממשלה: זכרו את החיילים שנהרגו ואת משפחותיהם, זכרו את הפצועים הרבים שחייהם נהרסו. הקריירה והתפקיד של אף אחד מכם אינם שווים או מצדיקים פציעה של חייל אחד. קראו את דבריו של דויד גרוסמן חזור וקרוא, עד שתפנימו את משמעותם העמוקה, הנכונה כל-כך.

 


לרכישת מנוי ל"הקיבוץ" התקשרו 03-9309111 

 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים