דעת יחיד: כך התוועדנו - 5 הערות על ועידת איחוד התנועות
 נחום שור, כפר-מנחם


 

איחוד מהשטח איחוד בין תנועות היסטוריות - קרובות, אך גם שונות - איננו מתרחש מעל במת ועידות. הוועידות הן, לכל היותר, סיכום מוחצן של תהליכים שהתרחשו זה מכבר ב"שטח". במהלך חיי ופעילותי, החל מבית הספר התיכון בקיבוץ מעברות ("המוסד החינוכי" השני של הקבה"א), דרך חיי בקיבוץ ופעילותי התנועתית, בארץ ובחו"ל - נפגשתי, באופן אישי, בעיקר עם אנשים מתנועתי. עניין זה הלך והשתנה בשנים האחרונות, וכך קרה שבוועידת כפר-בלום לחצתי ידיים, ואפילו התחבקתי, עם מכרים וידידים מקיבוצי התק"ם, לא-פחות מאשר עם כאלה מהקבה"א. עכשיו נותר לראות אם חברות משותפת זו תחזיק מעמד גם במבחני העתיד, שצפויים להיות (בל נשלה את עצמנו) לא-קלים, ואפילו די סוערים; ואם נשכיל, כתנועה קיבוצית אחת, לפעול במשותף סביב יעדים משותפים, בדרך חוצת הבדלים ומסגרות שימשיכו להתקיים בנפרד גם בעתיד הנראה לעין.

 

ידען בדן החלק הראשון של הוועידה כלל סיור בגליל העליון. בשערי קיבוץ דן המתין לסיורנו מזכיר הקיבוץ, ולאחר דברי הברכה, הובילנו למפעל דגי הפורלים המפורסם של דן. שם פגש אותנו, במאור פנים, מי אם לא עמירם אפרתי, לשעבר מזכיר הקיבוץ-הארצי, מזכיר קיבוצו, שליח תנועתי מרכזי בארה"ב, מראשי מפ"ם, רפתן מהולל בקיבוצו, מארגן מסיבות והמנחה הראשי של החתונות בדן, ועוד כהנה וכהנה - והנה הוא לפנינו, בבגדי עבודה, מקצוען מאין כמוהו, בתעשיית דגי הפורלים של קיבוץ דן, רענן וידען כתמיד. אז מי אמר שדור הנפילים חלף ועבר מן הארץ?

 

נפיל מרחף לטעמי ולדעת רבים, היה נאומו של שמעון פרס גרוע, חיוור, עייף, מלנכולי ומרחף. מדריכים מתנועת הנוער העובד-והלומד, שישבו לידי, שאלו כיצד איש כזה יכול לרחף בדבריו על ננו-טכנולוגיה ומלחמת הכוכבים, ולא לציין שקרוב למיליון עובדים במדינת ישראל משתכרים פחות משכר המינימום, ולא להגיד מילה על השלום. נחמה פורתא מצאתי בנאומיהם המצוינים של ג'ומס ושל אורית נוקד.

 

איפה הצעירים? מבחינת השתתפות הצעירים, ועידת כפר-בלום לא נבדלה לטובה. במבט מלמעלה, ממקום מושבנו בשורה העליונה והאחרונה של אולם הוועידה, וגם בשיטוט בתוך האולם, ניתן היה לראות בעיקר קרחות וראשי שיבה, ופרט לצעירים והמדריכים מתנועות הנוער החלוציות, בחולצותיהם הכחולות, שהשתתפו כתמיד בוועידה, היה הגיל הממוצע של הצירים גבוה למדי. היכן הצעירים שלנו? מדוע נפקד מקומם מהתחום הציבורי?

 

צפון דרום יפה עשו מארגני הוועידה, שבחרו למקם אותה בכפר-בלום שבגליל העליון. מעבר לביטוי המוצדק של הזדהות עם הצפון, שאת צלקות המלחמה האחרונה ניתן לראות בו עדיין - לנו, אנשי הדרום, אנשי המרחבים האפורים והיפים, כל ביקור מחודש בשכיות החמדה של נופי הגליל עוצרי הנשימה הוא חוויה בפני עצמה.

 


 


מסמכים חדשים בעיתונות תנועתית וכלליתעיתונות קיבוצית


גיליונות אחרונים
ארועים קרובים